wakacje: zamknięte kąpieliska
fot. https://unsplash.com/ Aaron Burden
Autor Natalia Niewczas - 10 Sierpnia 2020

Pilna decyzja GIS. Kilkanaście nadmorskich kąpielisk zamkniętych

Wakacje to czas na relaks. Po wielu tygodniach ciężkiej pracy czasem wszystko, o czym marzy zapracowany człowiek to odrobina słodkiego lenistwa nad przyjemnie szumiącą wodą. Niestety idylliczny obrazek mogą zepsuć zagrożenia, z których wielu urlopowiczów nawet nie zdaje sobie sprawy.

Wakacje niektórych turystów znad morza może zepsuć nagła decyzja Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Na Pomorzu pojawiły się zakwity potencjalnie niebezpiecznych dla człowieka sinic. Właśnie z tego powodu GIS postanowiło zamknąć tłumnie odwiedzane przez urlopowiczów kąpieliska.

Tuż przed śmiercią zaczął tracić zmysły. Nowe fakty dotyczące strasznej śmierci aktoraTuż przed śmiercią zaczął tracić zmysły. Nowe fakty dotyczące strasznej śmierci aktoraCzytaj dalej

Wakacje tym razem bez kąpieli

Wakacje w województwie pomorskim nie będą wyglądały już tak samo. GIS podjęło pilną decyzję o zamknięciu aż piętnastu nadmorskich, a także trzech położonych nad jeziorami, kąpielisk - wszystko dla bezpieczeństwa obywateli.

Według doniesień portalu rmf24.pl powodem podjęcia decyzji były skupiska sinic. Już sama obecność w wodnym zbiorniku tych organizmów i wdychanie powietrza w miejscu, w którym występują, może prowadzić do zatrucia. Co więcej, trujące związki wydzielane przez sinice mogą powodować wymioty, biegunkę, wysypkę a w niektórych przypadkach nawet uszkodzenia wątroby.

W mediach społecznościowych GIS opublikował listę zamkniętych kąpielisk. Wśród nich znajdziemy między innymi te w Gdańsku (Stogi, Jelitkowo i Klipper Jelitkowo) i Gdyni (Śródmieście, Redłowo). Zakaz kąpieli dotyczy także wszystkich kąpielisk w Sopocie, “małej plaży” na Helu i Mikoszewa. Aktualny wykaz wszystkich objętych zakazem miejsc znajduje się na profilu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku na Tweeterze i na stronie internetowej www.sk.gis.gov.pl.

Dzisiaj grzeje: 1. Zaskakujące obostrzenia dotyczące wesel. Słowa Szumowskiego porażają
2. Cztery miesiące więzienia za odmowę założenia maseczki. Surowa kara dla polskiego turysty

Jak wyjaśnia sanepid, związana z zakazem kąpieli sytuacja może zmieniać się dynamicznie. Na przemieszczanie się sinic mogą bowiem wpływać rozmaite czynniki, na przykład pogoda, w tym kierunek i siła wiatru. W związku z tym nie wiadomo, jak długo nad zamkniętymi kąpieliskami będą powiewały złowrogie, czerwone flagi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W warszawskim szpitalu rodzą się "dzieci na zamówienie"? Porażające ustalenia "Newsweeka"
  2. Niebezpieczny wypadek na żywo w "Pytanie na śniadanie" TVP. Mogło źle się skończyć
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. 16 lat temu Angelina Jolie adoptowała chłopca z Kambodży. Jak wygląda dzisiaj?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł