wakacje 2020
Fot. pixabay.com/ Mariamichelle
Autor Klaudia Gaicka - 27 Czerwca 2020

Doktor Grzesiowski ostrzega. Zapłacimy wysoką cenę za nasze obecne zachowanie

Wakacje 2020 już się rozpoczęły. Eksperci są jednak co do nich pełni obaw. Zatłoczone ośrodki turystyczne, zwłaszcza te niestosujące się do obowiązujących norm sanitarnych, są ogromnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Wiele również zależy od nas, urlopowiczów, należy zawsze dawać dobry przykład i przestrzegać obostrzeń.

Wakacje 2020 w Polsce będą zdecydowanie jedyne w swoim rodzaju. Według ekspertów nawet przymusowy dystans społeczny i maseczki na twarzach mogą nie uchronić nas przed nowymi ogniskami epidemii. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na urlop nad Bałtykiem, czy odpoczynek wśród lasów i jezior, jak co roku prawie wszędzie będzie pełno turystów.

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany dziennikarz, zmagał się z chorobą nowotworowąMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany dziennikarz, zmagał się z chorobą nowotworowąCzytaj dalej

Wakacje 2020 mogą obfitować w nowe ogniska pandemiczne

Jak podaje serwis o2.pl, eksperci nie mają wątpliwości, że w przypadku niestosowania się do obowiązujących norm sanitarnych, przyjdzie nam zapłacić słoną karę. W momencie wykrycia zakażenia u jednej z osób przebywających w ośrodku, osoby mające jakikolwiek kontakt z zarażonym, będą kierowane na przymusową kwarantannę. Nie da się ukryć, że koronawirus SARS-CoV-2 wywrócił wszystko do góry nogami.

Choć eksperci od krajowej gospodarki przekonują, że dla dobra polskiej turystyki, powinniśmy zdecydować się na wakacje w kraju, bynajmniej nie oznacza to, że nie mogą się one skończyć dla nas bardzo nieprzyjemnie lub nawet groźnie (w przypadku faktycznego zakażenia, a nie samej kwarantanny).

- Już doniesienia na temat ośrodka w Rewalu, za chwilę mogą pojawić się inne miejsca - mówił Grzesiowski w programie Newsroom WP.

Gość programu miał na myśli ognisko koronawirusa SARS-CoV-2 w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Rewalu.

Podejmując wybór odnośnie do noclegu na urlopie, kierujemy się przede wszystkim tym, czy w danym miejscu, przestrzegane są normy sanitarne. Warto również zwrócić uwagę, na to, jak duży jest ośrodek i ilu urlopowiczów przebywa tam w tym samym czasie. Nie da się ukryć, że bezpieczniejszym wyjściem od kurortu, czy ośrodka będą samodzielne domki letniskowe.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2. Już ponad 3 mln Polaków korzysta z dużego ułatwienia, ty też możesz. Wystarczy jedna rzecz

- Ten wirus tak właśnie działa. Nie pojedyncza osoba, tylko kilka, kilkanaście osób. Jeśli jest grupa kilkunastoosobowa, to zarazi się wśród tych osób na przykład 5-6. I my to będziemy widzieli jako tak zwane ognisko epidemiczne - mówił dr Grzesiowski w rozmowie z Wirtualną Polską.

Należy również pamiętać, że urlop nie zwalnia nas z obowiązków noszenia maseczek i utrzymania dystansu społecznego. Niezależnie od tego, czy robimy zakupy w małym nadmorskim sklepiku, czy stoimy w kolejce po lody, normy wciąż obowiązują. Zasłaniać należy zarówno usta, jak i nos.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  3. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  4. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  5. Robert Lewandowski wróci grać w Polsce? Nagle postanowił zabrać głos i wyjaśnił wszystkie wątpliwości

Następny artykuł