Masowe groby odnalezione w Warszawie. Az 12 pochowanych osób, do kogo należą szczątki?

Warszawa: masowe groby
unsplash.com/
Autor Klaudia Gaicka18.09.2020

Warszawa w szoku, co znajdowało się pod jej stopami. Odkrycia zaskoczyły nawet historyków. Dziesiątki specjalistów zadało sobie pytanie, skąd wzięły się odnalezione szczątki ludzkie. Okazuje, że miejsce, w którym odnaleziono zwłoki ma długą historię.

Warszawa w szoku, co znajdowało się pod jej stopami. W stolicy doszło do nieprawdopodobnych odkryć. Dziesiątki specjalistów zadało sobie pytanie, skąd wzięły się odnalezione szczątki ludzkie.

Gdyby chodziło o jedno ciało, zapewne nie wywołałoby to aż tak wielkiego szoku wśród znawców. Jednak odnaleziono szczątki aż 12 osób!

Kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na koronawirusa? Minister Zdrowia zapowiadaKiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na koronawirusa? Minister Zdrowia zapowiadaCzytaj dalej

Warszawa. Na miejscu odkryto masowe pochówki

Jak podaje portal Interia.pl, początkowo specjaliści z IPN odnaleźli 6 szkieletów, jednak po czasie odkryto ich w sumie 12. Doszło do tego na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD (tzw. Toledo) w Warszawie.

- Sześć kolejnych jam grobowych ze szczątkami odkrył zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac prowadzonych na terenie dawnego więzienia „Toledo" w Warszawie. Tym samym liczba osób, których ciała odkryto w tym miejscu wzrasta do dwunastu - podało Biuro IPN.

O odnalezieniu kolejnych szczątków ludzkich poinformowało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Wszystko wskazuje na to, że masowe pochówki należą do ofiar komunistycznych.

Pracami na miejscu kierował dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Wiceprezes IPN podkreślił, że miejsce na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD służyło do regularnego grzebania zwłok, świadczy o tym liczba odkrytych jam grobowych.

- Musimy pamiętać, iż teren, na którym aktualnie pracujemy, stanowił w latach 40. wciąż teren więzienia. Ceglany mur został przesunięty wiele lat później - potwierdzają nam to odsłonięte w czasie prac dawne fundamenty. Wynika z tego zatem, że grzebania zwłok dokonywano pod więziennym murem od strony wewnętrznej. Nasze odkrycie pokrywa się z relacjami świadków, którzy obserwowali egzekucje z okien pobliskiej pralni - zaznaczył.

Naukowcy planują przebadać teren na całej długości dawnego muru więziennego, by mieć pewność, iż wszystkie szczątki zostały odnalezione i podjęte.

- Dziś trudno powiedzieć, co przed nami. Możliwy jest każdy scenariusz: zarówno ten, gdy nie znajdziemy więcej szczątków, ale również taki, że odnajdziemy ich jeszcze bardzo wiele - wyjaśnił Szwagrzyk.

Dzisiaj grzeje: 1. "Pasażer autobusu nie miał maseczki. Zasłonił usta czymś, co sprawiło, że jest o nim głośno na całym świecie [FOTO]
2.Ważna informacja Ministerstwa Cyfryzacji ws. dowodów osobistych. Istnieje nowa możliwość na wyciągniecie ręki
3. Nowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Naukowcy przebadali miliony próbek

Tzw. Toledo powstało w 1944 roku, kiedy do Warszawy przybyły wojska sowieckie. Więzienie Karno-Śledcze Warszawa III było wręcz znane ze swoich brutalnych przesłuchań. Eksperci uważają, że było ono przeznaczone przede wszystkim dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych więźniów politycznych, których reżim stalinowski uznał za niebezpiecznych dla nowej władzy. Więzienie zamknięto w 1956 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal, Magda Gessler przesadziła. Biedna kelnerka zalała się łzami, właściciel restauracji palił się ze wstydu
  2. Kierowco, uważaj podczas tankowania auta. Oszustwo sprawia, że traci się krocie
  3. Pasażer autobusu nie miał maseczki. Zasłonił usta czymś, co sprawiło, że jest o nim głośno na całym świecie [FOTO]
  4. GIS wydał bardzo ważne ostrzeżenie. Groźna bakteria wykryta w jedzeniu, absolutnie go nie spożywajcie
  5. Często boli cię lewa ręka? Uważaj, może być to objaw groźnej choroby
  6. Zmiksuj banany ze słodkim dodatkiem. Zyskasz domowe lekarstwo na chore gardło

Następny artykuł