Gdy wątroba przestaje prawidłowo funkcjonować, zaczyna wysyłać sygnały ostrzegawcze
unsplash.com/ Online Marketing
Autor - 1 Czerwca 2020

Objawy świadczące o przeciążeniu wątroby. Nie wolno ich lekceważyć

Wątroba pełni w organizmie wiele bardzo ważnych funkcji i jako jedyny narząd wykazuje zdolność do regeneracji. Nie oznacza to jednak, że wątroba nie jest podatna na schorzenia. Nie dbając o zdrowie wątroby, narażamy się na wystąpienie wielu nieprzyjemnych objawów. Warto dowiedzieć się, na które zmiany powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Wątroba to największy w ludzkim organizmie narząd miąższowy. Uczestniczy ona w naturalnych procesach detoksykacji oraz w procesach syntezy dostarczanych do organizmu substancji odżywczych. Ponadto wpływa na przebieg oraz efektywność procesów przemiany i rozkładu licznych substancji dostarczanych z zewnątrz, jak i wytwarzanych w organizmie.

Bez sprawnie funkcjonującej wątroby nie mogą przebiegać procesy przetwarzania i neutralizacji szkodzących naszemu zdrowiu substancji chemicznych. Dzięki temu narządowi mogą one zostać wydalone z ustroju razem z żółcią lub z moczem. Wbrew ogólnemu przekonaniu, wątroba nie powoduje dolegliwości bólowych, gdyż nie jest unerwiona. Istnieją jednak pewne objawy, które sygnalizują przeciążenie tego narządu.

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znana dziennikarkaMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znana dziennikarkaCzytaj dalej

Gdy wątroba przestaje prawidłowo funkcjonować, zaczyna wysyłać sygnały ostrzegawcze


Jak podaje portal medonet.pl, kiedy wątroba zaczyna być niewydolna, zwalnia proces wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Stan taki może doprowadzić do powstania nieszczelności jelit, w wyniku której pojawiają się wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia, a także biegunki. Pogorszenie przepuszczalności jelit skutkuje także występowaniem alergii i nietolerancji pokarmowych.


Gdy wątroba przestaje właściwie funkcjonować, dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi i zatrzymania sodu w organizmie. W efekcie zaczynają nam puchnąć nogi, dłonie i twarz, a następnie wyraźnie zwiększa się obwód brzucha. Nagromadzenie płynu w jamie brzusznej to najczęściej efekt marskości wątroby.


W wyniku rozkładu hemoglobiny w wątrobie i śledzionie dochodzi do zmiany koloru moczu i stolca. Bilirubina, która wtedy powstaje, nadaje brązowy kolor kałowi, a moczowi żółty. Jeśli jest jej zbyt dużo, stolec i mocz ulegają odbarwieniu.

Dzisiaj grzeje: 1. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?

2. 1200 zł dla 55 tys. Polek. Mało kto wie, że po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni


Przeciążenie wątroby powoduje ograniczenie lub zatrzymanie przepływu żółci. Stan taki nazywamy cholestazą. Zastój żółci w wątrobie z czasem powoduje żółtaczkę, której nierzadko towarzyszy uciążliwe swędzenie skóry.


Gdy wątroba nie jest w stanie prawidłowo usuwać toksyn z organizmu, może dojść doencefalopatii wątrobowej, czyli zespołu specyficznych zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych. Pacjent może się wówczas skarżyć na ogólne rozbicie, dezorientację i ciągłe zmęczenie. Brak mu energii i odczuwa ciągłą senność. Niestety wielu pacjentów lekceważy te symptomy, nie wiedząc, że do organizmu przedostają się toksyny zakłócające pracę mózgu.

  1. Każda kasa w Biedronce skrywa cenną tajemnicę znaną nielicznym. Jej odkrycie jest mocno wartościowe
  2. Katarzyna Cichopek pokazała intymne zdjęcie z łóżka. Nie jest w nim sama
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Kontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grup

Następny artykuł