Wątroba: kluczowy narząd w organizmie człowieka
pixabay_HansMartinPaul
Autor Damian Witoń - 8 Marca 2020

Przysługi jakie możemy wyświadczyć swojej wątrobie. Warto zadbać o ten ważny narząd

Wątroba odpowiada za wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie człowieka. Bez niej nie moglibyśmy się obyć, dlatego warto wiedzieć jak zadbać o ten kluczowy narząd.

Wątroba jest niezwykle ważnym narządem, bez którego nasz organizm nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. Odpowiada za wiele kluczowych funkcji, do których zaliczyć można, chociażby filtrację krwi czy wydzielanie żółci. Organ ma niezwykłe zdolności regeneracyjne. Nie są one jednak nieskończone, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, aby zadbać o swoją wątrobę.

Dziennikarz TVP ma problemy ze zdrowiem. Trafił do szpitalaDziennikarz TVP ma problemy ze zdrowiem. Trafił do szpitalaCzytaj dalej


Wątroba jest jednym z kluczowych narządów w ciele człowieka. Lepiej wiedzieć, jak o nią dbać

Istnieje przynajmniej kilka rzeczy, jakie możemy zrobić dla swojej wątroby. Narząd pełni wiele niezwykle ważnych funkcji w organizmie człowieka, dlatego z pewnością dbanie o niego powinno być dla nas kwestią fundamentalną. Wydziela żółć, która warunkuje trawienie tłuszczów oraz wchłanianie witaminy A, D, E i K, przekształca niektóre składniki pokarmowe na energię, odpowiada za syntezę białek, reguluje poziom hormonów, zapewnia prawidłowe krzepnięcie krwi, a także oczyszcza ją z odpadów i toksyn. Jak informuje portal zdrowie.gazeta.pl, wystarczy kilkunastogodzinna przerwa w funkcjonowaniu gruczołu, aby doszło do zatrucia wielonarządowego i śmierci.

Wątrobie zagrażają między innymi choroby przenoszone drogą płciową, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo swojego życia intymnego. Z całą pewnością jest ono większe, jeżeli posiadamy stałego partnera, którego stan zdrowia jest nam doskonale znany. Ryzyko zakażenia groźną chorobą zmniejsza również prawidłowe użycie prezerwatywy. Nie daje ono jednak stuprocentowej gwarancji. Do chorób przenoszonych drogą płciową, które są niebezpieczne dla wątroby, zaliczyć możemy chociażby wirusowe zapalenie wątroby typu B prowadzące do jej marskości.

Bardzo ważna jest także profilaktyka. Regularne badania mogą pozwolić na szybkie wykrycie problemu, które z kolei zwiększa szansę na skuteczne leczenie. W trosce o stan naszej wątroby nigdy nie powinniśmy również lekceważyć urazów brzucha. Narząd ten jest bowiem kruchy i łatwo może pęknąć. Każde uderzenie w brzuch, jakiego doświadczyliśmy, powinno być zatem konsultowane z lekarzem, nawet jeśli wydaje się nam, że nie niosło za sobą poważnych konsekwencji.

Niebagatelny wpływ na wątrobę ma również nasz jadłospis. Zdecydowanie korzystniejsze dla niej jest menu, które składa się ze świeżo przygotowanych posiłków, ponieważ podgrzewane dania wydzielają szkodliwe związki, z którymi to radzić musi sobie właśnie ten narząd. Dobrze jest również jeść częściej, ale w mniejszych ilościach. Ostatnie danie, jakim postanawiamy się uraczyć podczas dnia, nie powinno być spożywane bezpośrednio przed snem. Przerwa powinna wynosić od 2 do 3 godzin. Ogromną przysługę wyświadczymy swojej wątrobie, jedząc gotowane warzywa, chude mięso, a także źródła probiotyków takie, jak na przykład kiszona kapusta.

Dzisiaj grzeje: 1. Niebezpieczny nowotwór atakuje coraz młodsze osoby. Każdego roku diagnozowany jest u 13 tysięcy pacjentów

2. Uwielbiana aktorka zrobiła niemożliwą rzecz na pogrzebie Królikowskiego. Nigdy nie widzieliśmy podobnego zachowania

Narząd źle toleruje używki, szczególnie stosowane regularnie w dużych ilościach. Dla jego dobra powinniśmy zatem ograniczyć picie alkoholu i mocnej kawy, a także zrezygnować całkowicie z palenia papierosów. Lepiej nie nadużywać również leków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Powód jest spektakularny. Włożyła kawałek cebuli do skarpetki i poszła spać, ogrom korzyści ją zdumiał
  2. Mąż całymi dniami siedział w garażu. Jego żona słyszała tylko hałasy, w końcu poznała prawdę
  3. Produkt, którego lepiej nie włączać do swojej diety. Profesor z Harvardu nazwał go czystą trucizną
  4. Lekarka zaatakowana przez więźnia. Napastnik miał przy sobie nóż
  5. Wyrzucanie pestek arbuza to duży błąd. Są one bowiem źródłem wielu cennych dla zdrowia składników
  6. Dziś uważaj za kółkiem. Policja wlepi mandat na 500 zł, a nawet odbierze prawko

Następny artykuł