objawy uszkodzeń wątroby
pixabay
Autor Natalia Niewczas - 9 Sierpnia 2020

Sygnały wysyłane przez chorą wątrobę. Lepiej ich nie lekceważcie, bo finał może być tragiczny

Wątroba to wielozadaniowy narząd i wprost nie sposób jednym tchem wymienić wszystkie jej funkcje. Ten pracowity organ filtruje krew, neutralizując szkodliwe dla organizmu toksyny (w tym alkohol), magazynuje cenne witaminy, a nawet bierze udział w procesach termoregulacyjnych, a to oczywiście tylko niektóre z rozmaitych zadań wątroby.

Wątroba to gruczoł, czyli narząd wyspecjalizowany w wydzielaniu, będący częścią układu pokarmowego. O czym nie każdy wie, wątroba wykazuje zadziwiające zdolności regeneracyjne. Ten niezwykły organ jest w stanie odbudować się na nowo nawet po ówczesnym uszkodzeniu lub usunięciu nawet do 75% jej powierzchni. Nie oznacza to jednak, że o wątrobę nie warto dbać. Niektórych uszczerbków nawet niesamowita wątroba może bowiem nie udźwignąć.

Szumowski krytykuje osoby podważające istnienie epidemii. Szumowski krytykuje osoby podważające istnienie epidemii. "Radzę zastanowić się, nad swoim zdrowiem psychicznym"Czytaj dalej


Kiedy wątroba prosi o pomoc


Wątroba, mimo swych zadziwiających zdolności regeneracyjnych, nie jest niezniszczalna. Każdego dnia prawidłowej pracy wątroby zagraża wiele szkodliwych czynników, w szczególności alkohol, zatrucia i wirusy. Bez wątroby żaden człowiek nie jest jednak w stanie funkcjonować - właśnie dlatego tak ważne jest zapewnienie jej dobrego zdrowia.


Jak podaje portal webniusy.com, wątroba potrafi upomnieć się o uwagę swego właściciela poprzez uprzednie wysyłanie rozmaitych sygnałów alarmowych. Dzięki bacznej obserwacji organizmu pacjent będzie w stanie zawczasu rozpoznać zagrażające narządowi zagrożenie i w porę podjąć właściwe leczenie.


Na nieprawidłowości zachodzące w obrębie wątroby wskazują przede wszystkim zmiany, które można zauważyć gołym okiem. Zaliczamy do nich żółtawe odbarwienia skóry i gałek ocznych oraz drobne pajęczynki popękanych naczyń krwionośnych, dających się zaobserwować na klatce piersiowej bądź twarzy. Niepokojący symptom stanowią także obrzęk brzucha i zmiana koloru moczu. Widocznie ciemniejsza barwa uryny powinna skłonić pacjenta do wizyty u lekarza.


Do innych alarmujących objawów zaliczamy chroniczne uczucie zmęczenia oraz utratę wagi. Brak sił, który często tłumaczymy natłokiem obowiązków, może świadczyć o problemach wątroby z prawidłowym funkcjonowaniem, podobnie jak spadek masy ciała, szczególnie ten niebędący konsekwencją stosowania diety bądź wzmożonego wysiłku fizycznego.

Dzisiaj grzeje: 1. Główny inspektor sanitarny ostrzega. Już niedługo nawet kilka tysięcy zachorowań jednego dnia
2. Kiedyś nazywały się całkiem inaczej. Dziś pewnie nawet ty nie pamiętasz ich starych wcieleń


Warto podkreślić, że zdolności regeneracyjne wątroby pozwalają na stosunkowo szybkie zniwelowanie szkodliwych zmian. Aby jednak dokonać naprawy, konieczne jest wcześniejsze postawienie przez specjalistę właściwej diagnozy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chwile grozy w Warszawie. Są nagrania, noc przyniosła ogrom zniszczeń
  2. Zaskakujące sceny za kulisami Pytanie na śniadanie w samym środku afery. Spodziewaliście się?
  3. Lekarze nie zostali nawet zapytani o zdanie. Jesienią służbą zdrowia zawładnie paraliż?
  4. Najwyższy stopień zagrożenia. IMGW wydało pilny alert
  5. Polski ginekolog nie wytrzymał. Niektóre pacjentki wywołują u niego wstręt
  6. Pielęgniarka chciała zmienić coś w swoim wyglądzie. Nie spodziewała się aż takiej metamorfozy

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł