Wątroba: Objawy choroby narządu można dostrzec gołym okiem
pixabay_valelopardo
Autor Damian Witoń - 7 Czerwca 2020

Sygnały wysyłane przez naszą wątrobę, gdy ma już dosyć. Dostrzeżesz je gołym okiem

Wątroba pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji. Nigdy nie powinno się lekceważyć objawów wskazujących na to, że dzieje się z nią coś złego. Niektóre z nich dostrzec można gołym okiem.

Wątroba to narząd, bez którego człowiek nie mógłby się obyć. Pełni w naszym ciele kilka, niezwykle istotnych funkcji, do których należy między innymi detoksykacja, wspomaganie metabolizmu, filtracja krwi oraz wspieranie układu odpornościowego. Problemy z wątrobą mogą stanowić ogromne zagrożenie dla życia, dlatego warto wiedzieć jak zorientować się, gdy dzieje się z nią coś złego. Okazuje się, że niektóre oznaki takiego stanu rzeczy możemy dostrzec gołym okiem.

Szumowski krytykuje osoby podważające istnienie epidemii. Szumowski krytykuje osoby podważające istnienie epidemii. "Radzę zastanowić się, nad swoim zdrowiem psychicznym"Czytaj dalej

Wątroba w złym stanie daje objawy, które można rozpoznać już po pierwszym spojrzeniu na chorego

Informacji o pogarszającym się stanie wątroby może dostarczyć nam skóra. Często pojawiają się na niej wtedy przebarwienia zlokalizowane w okolicy ust, oczu, na powierzchni dłoni oraz obszarach ciała narażonych na długą ekspozycję słoneczną. Zmiany mają najczęściej brązowe, metaliczne zabarwienie, co związane jest z nadmiernym gromadzeniem się hemosyderyny w organizmie.

Naszą uwagę powinny przykuć także pajączki naczyniowe, czyli tętniczki skórne wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Najczęściej występują one na szyi, ramionach i klatce piersiowej. Jak informuje portal medonet.pl, uciśnięcie pajączka powoduje odpływ krwi i chwilowe jego zniknięcie, jednakże po zwolnieniu ucisku zmiana znów staje się widoczna już po kilku chwilach.

Charakterystycznym objawem chorej wątroby jest także żółtaczka, która powstaje w wyniku wzrostu stężenia bilirubiny we krwi. Zażółcenie skóry jest bardziej widoczne w górnych częściach ciała. O stan organu należy się niepokoić także w sytuacji, w której pojawi się u nas świąd. Jest on najczęstszym symptomem problemów z narządem. Może być długotrwały, jednak zdarza się również, że szybko przemija. Zróżnicowany bywa także stopień jego nasilenia.

Chora wątroba to także możliwość powstania rumienia, który najczęściej pojawia się na rękach, chociaż zdarza się również, że zauważany jest na podeszwie stopy. Prawdopodobna jest również utrata owłosienia w okolicy pach, przedramion, a także łona. Mężczyźni mający problemy z narządem skarżą się czasem na utratę libido, zanik jąder i ginekomastię. U obu płci możliwe jest natomiast wystąpienie zjawiska, zwanego skórą banknotową, które polega na zmianie jej wyglądu na podobieństwo papieru wykorzystywanego do produkcji banknotów. Skóra jest wtedy sucha i pomarszczona.

Dzisiaj grzeje: 1. Przez 5 dni piła sok z selera. Efekty okazały się zaskakujące

2. 500 plus a potrącenie podatku. Odsetki też są opodatkowane

Problemy z wątrobą nie pozostają obojętne dla naszych paznokci, które w przypadku ich wystąpienia, stają uwypuklone i zgrubione. Na płytce paznokciowej można dostrzec podłużne bruzdowania oraz białe zabarwienie.

W przypadku zauważenia u siebie któregokolwiek z wymienionych w artykule objawów źle funkcjonującej wątroby należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe ognisko koronawirusa w Warszawie. Wśród chorych są dzieci. 63 osoby zakażone
  2. Właśnie wydano ostrzeżenia najwyższego stopnia, dziś w Polsce będzie bardzo niebezpiecznie. Lepiej się przygotować, prognoza pogody nie rozpieszcza
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Mistrzyni Europy zmarła w wyniku porodu. Jeszcze niedawno zdobywała medale

Następny artykuł