wątroba_objawy_choroby
Autor Damian Witoń - 28 Stycznia 2020

Najczęstsze objawy chorób wątroby. Niektóre z nich łatwo przeoczyć

Wątroba jest niewątpliwie niezbędnym narządem w organizmie człowieka. Kiedy dzieje się z nią coś złego, można zaobserwować szereg objawów. Warto lepiej je poznać, szczególnie że niektóre z nich łatwo przeoczyć.

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów, które posiadamy w naszych organizmach. Pełni wiele funkcji, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. To dzięki niej krew jest oczyszczana i filtrowana z toksyn. Jest również istotna dla metabolizmu, a także posiada funkcje związane z odpornością. Pomimo jej ogromnego znaczenia, niektóre choroby wątroby łatwo przeoczyć, dlatego warto znać dokładnie ich objawy.

Białe paski na mięsie z kurczaka. Czym są i czy powinniśmy ich unikać?Białe paski na mięsie z kurczaka. Czym są i czy powinniśmy ich unikać?Czytaj dalej

Wątroba to ważny organ w organizmie człowieka, którego choroby powinniśmy potrafić wykrywać

Pomimo swoich zaawansowanych zdolności regeneracyjnych wątroba również może ulegać zniszczeniu. Nadużywanie alkoholu czy szkodliwa dieta to czynniki, które zwiększają ryzyko jej uszkodzenia. Ponieważ organ ten nie ma receptorów czuciowych, nie można odczuwać jego bezpośredniego bólu. Jednak powiększona na skutek niektórych zaburzeń wątroba naciska na sąsiednie organy, wywołując niekiedy znaczny dyskomfort z prawej strony brzucha pod żebrami.

Oprócz bólu brzucha nasz niepokój powinny wywołać także inne objawy, które mogą świadczyć o chorej wątrobie. Jednym z nich jest zmiana koloru moczu na wyraźnie ciemniejszy. Taki efekt występuje przez nadwyżkę bilirubiny we krwi. Kolejnym objawem mogą być obrzęki występujące na twarzy, dłoniach, nogach, a także wokół kostek, szczególnie odczuwalne rano. Kiedy z naszą wątrobą dzieje się coś złego, towarzyszyć temu może także chroniczne poczucie zmęczenia i ogólne osłabienie organizmu.

Zły stan wątroby odbija się też negatywnie na stanie skóry. Pojawiają się na niej przebarwienia, staje się nadwrażliwa, może swędzieć i mieć strukturę przypominającą banknot. Możliwe jest także wystąpienie tak zwanych pajączków naczyniowych, a także zmiana barwy skóry oraz białkówki oka na żółty, czyli żółtaczka. Obawy o stan wątroby powinny pojawić się także, gdy zauważymy u siebie lub bliskiej osoby tak zwaną głowę Meduzy, czyli poszerzenie żył wokół pępka o bardzo charakterystycznym wyglądzie.

Jak podaje portal medonet.pl w przypadku złego stanu wątroby u chorego istnieje także prawdopodobieństwo utraty apetytu, wystąpienia nudności, spadku masy ciała, ginekomastii, wodobrzusza, wzdęć, cukrzycy typu II, zespołu metabolicznego oraz wielu innych zaburzeń.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów mogących wskazywać na choroby wątroby oraz podejrzeń co do jej stanu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż próby samodzielnego leczenia mogą skończyć się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet utratą życia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Miliony Polaków popełnia ten sam błąd. Nie mają pojęcia, do czego służy jedna rzecz w piekarniku
  2. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Z ostatniej chwili: NFZ i resort zdrowia wydały oficjalne komunikaty ws. 2019-nCoV. Każdy Polak musi je poznać

Następny artykuł