WHO wydało ważne ostrzeżenie. Pierwsze przypadki "choroby X"?

WHO pandemia
pixabay.com/padrinan
Autor Natalia Niewczas01.01.2021

WHO ostrzega przed potencjalnym, nowym niebezpieczeństwem. W Afryce pojawiło się kilka podejrzanych przypadków niezdiagnozowanych zachorowań. Choroba przypomina zakażenie wirusem Ebola.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ostrzega przed “chorobą X”. To nowa, hipotetyczna pandemia, która na ten moment nie została w żaden sposób oficjalnie potwierdzona. Z Afryki napływają jednak niepokojące doniesienia. Do szpitala trafiają pacjenci z chorobą pozornie przypominającą Ebolę.

Ważne ostrzeżenie WHO

Ostrzeżenie WHO ma związek z przypadkami zachorowania na nową, przypominającą zakażenie Ebolą chorobę. W rozmowie z CNN główny lekarz kongijskiej miejscowości Ingende potwierdza, że w szpitalach przebywają pacjenci z podejrzeniem Eboli, których wynik mający potwierdzić zakażenie jest jednak negatywny.

- Mamy infekcje, które wyglądają bardzo podobnie do eboli, ale kiedy przeprowadzamy testy, ich wynik jest negatywny - mówi dr Christian Bompalanga.

Według doniesień portalu webniusy.com jedna z niezdiagnozowanych dotąd pacjentek cierpi z powodu gorączki krwotocznej. Przebywa na oddziale izolacyjnym, objawy pacjentki utrzymują się przez dłuższy czas.

Osoby, które go miały, nie powinny szczepić się na COVID-19. Eksperci wskazali nowe przeciwwskazanieOsoby, które go miały, nie powinny szczepić się na COVID-19. Eksperci wskazali nowe przeciwwskazanieCzytaj dalej

Gorączkę krwotoczną może wywołać zakażenie arenawirusami, filowirusami czy flawiwirusami. Typowe dla gorączki krwotocznej jest pojawienie się wysokiej temperatury ciała oraz krwawienia z błon śluzowych. Dodatkowo obniża się ciśnienie tętnicze pacjentów; występują również obrzęki.

- Musimy przeprowadzić dodatkowe badania, aby stwierdzić, co się tak naprawdę dzieje. W tej chwili mamy kilka podejrzanych przypadków - informuje dr Bompalanga.

Lekarz, który sprawuje opiekę nad pacjentką z gorączką krwotoczną, przypomina, że należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia nowych chorób. Ebola, podobnie jak COVID-19, początkowo były nieznanymi WHO jednostkami chorobowymi - teraz wiemy już, że z ich powodu cierpiało (i wciąż cierpi) tysiące ludzi.

- Ebola była nieznana. COVID był nieznany. Musimy się bać nowych chorób - ostrzega dr Dadin Bonkole.

Przedstawiciele WHO wielokrotnie ostrzegali przed wybuchem nowej pandemii. Wielu uczonych sądzi, że jej pojawienie się jest kwestią czasu, a zadaniem ludzkości - odpowiednie przygotowanie na ten trudny czas.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł