WHO ostrzega po słowach włoskiego lekarza
pixabay.com/Engin_Akyurt
Autor Barbara Bujar - 2 Czerwca 2020

Włoski lekarz "Z klinicznego punktu widzenia wirus już nie istnieje". WHO ostrzega

WHO ostrzega po słowach włoskiego lekarza. Mężczyzna ogłosił na wizji, że jego zdaniem koronawirus już nie istnieje. Te słowa wywołały burzę wśród ekspertów. Głos zabrał również epidemiolog Światowej Organizacji Zdrowia, dr Michael Ryan.

Koronawirus w Europie najszybciej rozprzestrzenił się we Włoszech. Sytuacja państwa z dnia na dzień stawała się coraz bardziej poważna. Według informacji podanych na portalu medonet.pl, do tej pory odnotowano tam 233 197 zakażeń, w tym 33 475 zgonów. Wynik jest przerażający, jednak na całe szczęście sytuacja we Włoszech uległa znacznej poprawie. Wczoraj odkryto 200 nowych zachorowań, a zmarło 60 osób. W porównaniu do początku epidemii, kiedy dziennie umierało 700-900 osób, są to bardzo pocieszające liczby.

Poprawa stanu zachorowań na COVID-19 była tematem rozmowy, na którą do włoskiej telewizji został zaproszony kierownik oddziału intensywnej terapii w szpitalu San Raffaele w Mediolanie, Alberto Zangrillo. Podczas programu zaskoczył on swoją kontrowersyjną opinią. Powiedział, że jego zdaniem koronawirus mutuje i stwarza coraz mniejsze niebezpieczeństwo.

- Mniej więcej miesiąc temu słyszeliśmy, jak epidemiolodzy mówią, że pod koniec maja albo na początku czerwca nastąpi nowa fala [zachorowań]. W rzeczywistości, z klinicznego punktu widzenia, wirus już nie istnieje – czytamy na portalu medonet.pl

Miliony fanów w żałobie. Nie żyje legendarny muzykMiliony fanów w żałobie. Nie żyje legendarny muzykCzytaj dalej

Opinia włoskiego lekarza skomentowana przez ekspertów WHO

Opinia lekarza wywołała burzę wśród ekspertów nie tylko we Włoszech, ale też na świecie. Koordynator włoskiego komitetu techniczno-naukowego wyraził swoje wątpliwości oraz powiedział, że teza Zangrilla nie jest oparta na żadnych dowodach. Swojego niezadowolenia nie ukrywał również szef włoskiej Rady Służby Zdrowia.

Temat został oczywiście podjęty przez ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, którzy polemizują ze zdaniem włoskiego specjalisty. Głos zabrali dr Maria van Kerkhove, która pełni stanowisko epidemiologa oraz kierownika technicznego WHO ds. pandemii COVID-19 oraz epidemiolog dr Michael Ryan.

Musimy wyjątkowo uważać, żeby nie stworzyć wrażenia, że nagle wirus "zdecydował", że jest mniej patogenny. Wcale tak nie jest powiedział Ryan.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy świadczące o przeciążeniu wątroby. Nie wolno ich lekceważyć

2. Nie żyje młody polski profesor. Media mówią o tragicznym wypadku

Ekspert potwierdził, że wirus może mutować, natomiast wg niego sytuacja we Włoszech nie poprawiła się z tego powodu. Pomogły jej środki ostrożności, które zapobiegły rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

- Każdy wirus zmienia się w czasie. Obecnie mamy zamknięte granice i wirusy w Polsce ewoluują niezależnie od koronawirusów np. w Niemczech. Widzimy zmienność, która wygląda nieco inaczej w każdym przypadku, ale nie oznacza to, że faktycznie pojawiły się nowe szczepy (...) Jeśli chodzi o SARS-CoV-2, to spodziewam się, że z czasem pojawią się faktycznie odrębne szczepy, ale nie stanie się to w najbliższej przyszłości – dodał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Duda zapowiedział kolejne 500 plus. Kto, kiedy i na co dostanie nowy bon
  2. Poruszający napis na grobie dziecka, którego śmiercią żyła Polska. Nie pożegnał go nikt z bliskich
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Wzruszające pożegnanie Piotra Rockiego. Wielkie tłumy i wiele znanych twarzy na pogrzebie piłkarza (FOTO)

Następny artykuł