WHO: śledztwo w sprawie ogłoszenia pandemii
East News/(200218) -- GENEVA, Feb. 18, 2020 (Xinhua) -- Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus (C), World Health Organization (WHO) Director-General, addresses a press conference in Geneva, Switzerland, Feb. 17, 2020. The WHO said Monday that China's latest epidemiological paper on COVID-19 is important in enabling it to provide advice to other countries. (Xinhua/Chen Junxia)
Autor Barbara Bujar - 4 Września 2020

Ruszyło śledztwo w sprawie ogłoszenia pandemii. Poważne zarzuty wobec WHO

WHO oskarżona o zbyt późne podjęcie decyzji w sprawie ogłoszenia globalnego stanu zagrożenia epidemicznego. Taki zarzut postawiło organizacji wiele należących do niej krajów. Sprawa zostanie wyjaśniona. W Genewie powołano specjalny zespół, który sprawdzi i przeanalizuje sytuację oraz całą dokumentację. Pierwsze spotkanie w tym celu ma odbyć się już we wrześniu.

WHO od samego początku stoi na czele walki z koronawirusem i stale monitoruje sytuację na całym świecie. Mimo podejmowanych działań kraje wchodzące w skład organizacji nie zawsze się z nimi zgadzają. Poszczególne władze podzieliły się opinią na temat terminu, w którym podjęto decyzję o ogłoszeniu globalnej pandemii. Przypomnijmy, że stało się to 30 stycznia 2020 roku. Pierwsze przypadki zakażeń stwierdzone zostały jednak dużo wcześniej, bo już w grudniu 2019 roku. Wielu uważa, że Światowa Organizacja Zdrowia po prostu się spóźniła. Chcą, aby w tej sprawie zostało wszczęte postępowanie.

Są ich setki. Już dziś chcą bez maseczek masowo ruszyć do popularnego sklepu, aby zaprotestowaćSą ich setki. Już dziś chcą bez maseczek masowo ruszyć do popularnego sklepu, aby zaprotestowaćCzytaj dalej

WHO ogłosiła pandemię za późno? Zespół ekspertów przeprowadzi śledztwo

Jak informuje Polsat News, zarzuty wobec Światowej Organizacji Zdrowia są poważne. Kraje, które zarzucają jej przedstawicielom zbyt późną reakcję, już w maju domagały się przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie. W końcu został powołany niezależny zespół. Grupa ekspertów, na której czele staną dwie przewodniczące - była prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf i była premier Nowej Zelandii Helen Clark, sprawdzi, jak prezbiegał proces wprowadzania pandemii. Szczególnie mocno zespół ma pochylić się nad początkowym etapie pojawienia się zakażeń.

Prace ekspertów mają zostać sfinansowane przez WHO, a siedzibą ich analiz będzie Genewa, w której mieści się także organizacja. Zespołowi pomoże także dodatkowy personel, któremu przewodzić będzie dr Anders Nordstrom, pełniący w przeszłości obowiązki dyrektora generalnego WHO. Wśród ekspertów także pojawią się znane nazwiska. Jej skład zasilą między innymi dr Zhong Nanshan, który jako pierwszy potwierdził, że wirus SARS-CoV-2 przenosi się z człowieka na człowieka oraz Mark Dybul, były szef Globalnego Funduszu na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią.

Powołany zespół będzie miał dostęp do wszystkich potrzebnych dokumentów. Po raz pierwszy zbierze się już 17 września. Późniejsze spotkania będą miały odbywać się co sześć tygodni. Okres analiz przewidywany jest do kwietnia.

Dzisiaj grzeje: 1. Powalające doniesienia dotyczące Łukasza Szumowskiego. Mało kto się spodziewał
2. PKO BP z ważnym komunikatem. Grupa klientów otrzyma dostęp do nowych usług, lepiej sprawdź swoje konto

- Obie szefowe komisji spodziewają się, że w listopadzie zespół będzie mógł już zdać pierwszy raport ze swych ustaleń. Pełne podsumowanie prac komisji ma zostać przygotowane w przyszłym roku, na razie jednak nie podano dokładnego terminu - informuje Polsat News.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Potężny huk i wszyscy nagle stanęli. „Wyszedłem z pokoju, drzwi wyrwało” Koszmar w Polsce
  2. Porażające sceny w "Kuchennych rewolucjach". Magda Gessler odwiedziła Kraków, nie miała litości
  3. Rewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej Polski
  4. Pacjent czołgał się z bólu. Oburzające oświadczenie szpitala
  5. Lekarze nie wierzyli własnym oczom. Z ciała kobiety wydobyto ponad metrowego węża [WIDEO]
  6. Pogoda dopisze grzybiarzom? Wiemy, jak będzie i gdzie warto wybrać się na borowiki, maślaki i inne dary lasu

Następny artykuł