WHO sporządziło ranking najgroźniejszych chorób
pixabay.com/valelopardo
Autor Barbara Bujar - 7 Sierpnia 2020

Ranking najgroźniejszych chorób według WHO. Na którym miejscu znalazł się COVID-19?

WHO po raz kolejny poddało COVID-19 specjalnej analizie. Eksperci obliczyli współczynnik śmiertelności dla wirusa i zestawili go z innymi chorobami. W ten sposób sporządzili ranking najgroźniejszych schorzeń, w którym ułożyli je w odpowiedniej kolejności. COVID-19 znalazł się w czołówce. Nie zajął jednak pierwszego miejsca.

W grudniu 2019 roku świat obiegła przerażająca wiadomość. W Chinach pojawił się nieznany dotąd wirus SARS-CoV-2, który w zastraszającym tempie zaczął rozprzestrzeniać się też w innych krajach. Rosnąca z dnia na dzień ilość zachorowań doprowadziła do globalnej epidemii, która sparaliżowała życie ludzi na całym świecie. COVID-19 zaczął być uznawany za najgroźniejszą chorobę, a kontrolę nad nią przejęło WHO.

Kontrolę nad ilością zachorowań i wprowadzaniem niezbędnych obostrzeń od początku pandemii sprawuje Światowa Organizacja Zdrowia. W ostatnim czasie eksperci kolejny raz postanowili bliżej przyjrzeć się niebezpiecznemu wirusowi i obliczyć jego współczynnik śmiertelności. W ten sposób zestawili go z innymi chorobami i sporządzili specjalny ranking. Ostateczny wynik może być zaskakujący.

Wczesne objawy raka płuc niezwykle łatwo pomylić z innymi chorobami. Błąd może kosztować nas bardzo wieleWczesne objawy raka płuc niezwykle łatwo pomylić z innymi chorobami. Błąd może kosztować nas bardzo wieleCzytaj dalej

WHO sporządziło ranking najgroźniejszych chorób na świecie. COVID-19 zajął dopiero czwarte miejsce

Pandemia koronawirusa nie daje za wygraną. Codziennie na całym świecie diagnozowane są nowe przypadki zachorowań. Wirus SARS-CoV-2 powoduje u chorych osób szereg objawów, do których zazwyczaj zalicza się ból głowy, gorączkę, kaszel, utratę węchu i smaku. Zakażenie może przebiegać także bezobjawowo, co mocno utrudnia lekarzom diagnozę. Mimo to na świecie istnieją groźniejsze choroby. Według ekspertów WHO COVID-19 jest dopiero czwarty w kolejności.

Jak informuje WP abc Zdrowie, podczas sporządzania specjalnego rankingu chorób pracownicy Światowej Organizacji Zdrowia obliczyli współczynnik śmiertelności dla COVID-19. Z ich ustaleń wynika, że choroba prowadzi do śmierci u 1 na 200 zakażonych pacjentów. Taki wynik daje jej czwarte miejsce na liście.

Podczas badań naukowcy mieli zestawić wskaźnik IFR, który określa stosunek liczby zgonów do liczby faktycznych zachorowań. Wyniósł on 0,6 proc., co potwierdziło wniosek, że wśród dwustu zakażonych pacjentów umiera jeden z nich. Takie dane różnią się od wyników trzech innych chorób. Najgroźniejsza z nich prowadzi do śmierci nawet połowy zarażonych osób.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Płaca minimalna 2021. Jest już propozycja rządu, Polacy otrzymają podwyżki

Za najgroźniejszą chorobę na świecie została uznana ebola. Współczynnik jej zachorowań w dalszym ciągu okazuje się najwyższy. Zaraz za nią znalazły się gruźlica i odra. COVID-19 zajął czwarte miejsce. Polio i grypa okazały się mniej niebezpieczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające morderstwo w Warszawie. Pokłócił się z sąsiadem, brutalnie go zabił
  2. PKO BP ostrzega klientów. Uwaga na próby wyłudzeń. Nie strać swoich oszczędności
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Bezdomny wszedł do restauracji i poprosił o jedzenie za 2 zł. Odpowiedź kasjera zaskoczyła wszystkich świadków

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł