WHO alarmuje. Wykryto nowe warianty koronawirusa

who ostrzega
unsplash David Veksler
Autor Klaudia Gaicka13.01.2021

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę na nowe odmiany koronawirusa. Są bardziej zaraźliwe od pierwotnej wersji, jednak przebieg COVID-19 nie jest cięższy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed nowymi wariantami koronawirusa SARS-CoV-2, które dotarły do Europy.

Jak podaje portal Medonet.pl, o pierwszej z nich naukowcy alarmowali już w połowie grudnia, kiedy zaatakowała Wielką Brytanię. Druga, niewiele młodsza, pochodzi z RPA.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę na nowe odmiany koronawirusa. Są bardziej zaraźliwe

Obie nowe wersje wirusa są bardziej zaraźliwe od tej, którą zdążyliśmy już dość dobrze poznać. Akceptują mniej potknięć, jeżeli chodzi o naszą osobistą ochronę i działania rządu.

Niektórzy naukowcy spekulują, że zwiększona zaraźliwość może wynikać z tego, że ilość patogenu konieczna do zakażenia jest mniejsza.

Lekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaLekarze zbadali zmarłych na COVID-19 pacjentów. Odkryli, że wirus niszczy nie tylko na płucaCzytaj dalej

- Bardzo niepokoi mnie wariant południowoafrykański i dlatego podjęliśmy działania i ograniczyliśmy wszystkie loty z RPA. To jest bardzo, bardzo znaczący problem i to nawet większy niż nowy brytyjski wariant - mówił 4 stycznia w rozmowie ze BBC brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Sytuacja w Wielkiej Brytanii jest bardzo napięta. Od końca grudnia liczba wykrywanych przypadków COVID-19 przekracza 50 tys. dziennie. Jest to najwyższa liczba w Europie.

Eksperci sądzą, że nawet 60 proc. zakażeń może być wywołanych przez nową odmianę.

- Obecna niepokojąca sytuacja sprawia, że ​​przez krótki okres czasu musimy zrobić więcej niż dotychczas i zintensyfikować działania w zakresie zdrowia publicznego i pomocy społecznej. Dzięki temu w niektórych krajach będzie możliwe spłaszczenie stromej pionowej linii (wskazującej liczbę zakażonych - przyp. red. Medonet) - podkreśla Hans Kluge, odnosząc się głównie do brytyjskiego wariantu SARS-CoV-2.

Kluge proponuje, aby stosować środki, które już są nam dobrze znane, czyli między innymi maseczki, ograniczenie spotkać, dystans oraz mycie i dezynfekcja dłoni, oraz powierzchni.

- Te środki w połączeniu z odpowiednimi testami, kwarantanną i izolacją oraz szczepieniami zadziałają, jeśli wszyscy się w to zaangażujemy - podkreśla Dyrektor Regionalny na Europę w WHO.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł