WHO odpowiedziało na pytania dotyczące leczenia choroby COVID-19
unsplash_Luis Melendez
Autor Aneta Młodawska - 17 Marca 2020

WHO poinformowało, ile tak naprawdę wraca się do zdrowia po zakażeniu koronawirusem. Straszne

WHO wyjaśnia, jak długo może trwać wychodzenie z choroby COVID-19, która powstaje w wyniku zakażenia koronawirusem. Jak stwierdził dr Michael Ryan, leczenie infekcji może trwać nawet kilka miesięcy, jednak wszystko zależy od przebiegu zakażenia.

WHO dzieli się spostrzeżeniami dotyczącymi koronawirusa i tego, w jaki sposób przebiega zakażenie. Według ekspertów u osób, u których zdiagnozowano chorobę COVID-19 czas trwania leczenia może wynosić od kilku dni do kilku miesięcy.

Koronawirus, który prowadzi do choroby COVID-19 wciąż się rozprzestrzenia, a liczba jego ofiar przekroczyła już 5 tys. Epidemia zaczęła się w Chinach, jednak liczba pacjentów rośnie na całym świecie. Ekspert WHO dr Michael Ryan w rozmowie z CNN odpowiedział na pytania o okres rekonwalescencji u osób, które zmagają się z wirusem.

Koronawirus zdążył się już zmutować. Wytworzył się drugi szczepKoronawirus zdążył się już zmutować. Wytworzył się drugi szczepCzytaj dalej

WHO odpowiedziało na pytania dotyczące leczenia choroby COVID-19

Dotychczas potwierdzono już ponad 7 tysięcy zgonów wywołanych koronawirusem, wśród których 5 miało miejsce w Polsce. W marcu pierwsze przypadki zakażeń odnotowano także w Irlandii, Monako, Ekwadorze, Azerbejdżanie i Katarze. Choć wciąż rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem, rośnie także liczba osób, które pokonały chorobę COVID-19. Ponad 50 proc. pacjentów ze zdiagnozowanym wirusem wróciła już do zdrowia. Warto dodać, iż według Światowej Organizacji Zdrowia odsetek przypadków śmiertelnych wynosi obecnie około 3,4 proc.

Jak podaje portal medonet.pl, zdecydowana większość zakażonych pacjentów przechodzi infekcję dość łagodnie. Objawy choroby COVID-19 podobne są do tych, które występują w trakcie przeziębienia lub grypy. Mogą one ustąpić po kilku dniach, jednak gdy koronawirus zaatakuje płuca, okres powrotu do zdrowia może być znacznie dłuższy.

Dr Michael Ryan ze Światowej Organizacji Zdrowia w rozmowie z CNN poinformował, że wyleczenie choroby COVID-19 zajmuje nawet sześć tygodni. W przypadku osób z bardzo ciężką postacią infekcji okres powrotu do zdrowia może trwać nawet kilka miesięcy. Tacy pacjenci leczeni są na oddziale intensywnej terapii, gdzie ich płuca wspomagane są specjalistycznymi urządzeniami.

Dzisiaj grzeje: 1. Kilka dni po porodzie okazało się, że ma raka. Choroba dała już przerzuty

2. Stan 74-letniej zakażonej Polki coraz lepszy. Otrzymała pionierską mieszankę leków

Niestety jak wynika z badań przeprowadzonych przez Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, ludzie starsi są najbardziej narażeni na ciężki przebieg infekcji. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że większość osób, które zmarły w wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV-2, cierpiała na choroby przewlekłe, m.in. na nadciśnienie, cukrzycę czy choroby sercowo-naczyniowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. WHO dobitnie odpowiedziała wszystkim, którzy z obawy przed koronawirusem jedzą czosnek
  2. Polski minister zarażony koronawirusem czuje się gorzej. Znamy szczegóły
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Polska zamknie granice? Sztab kryzysowy w trakcie narady

Następny artykuł