Oficjalny komunikat WHO. Organizacja przestrzega przed stosowaniem popularnego środka przeciwbólowego

WHO ostrzega przed stosowaniem ibuprofenu
fot. unsplash.com
Autor 18.03.2020

WHO zabrała głos w sprawie leku o nazwie ibuprofen. Choć jeszcze niedawno eksperci twierdzili, że ibuprofen jest bezpieczny dla pacjentów chorujących na COVID-19, od niedawna istnieje podejrzenie, że preparat ten może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia osób zakażonych.

WHO i władze sanitarne Szwajcarii ostrzegają przed stosowaniem Ibuprofenu. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który powszechnie stosuje się do uśmierzania bólu i obniżania gorączki. Światowa Organizacja Zdrowia określa go jako preparat niezbędny w systemie podstawowej opieki zdrowotnej, jednak we wtorek specjaliści poinformowali, że przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem nie należy stosować ibuprofenu bez konsultacji z lekarzem.

Obecnie na rynku istnieje wiele różnych nazw produktów z ibuprofenem. Preparaty te sprzedawane są w sklepach spożywczych, aptekach i sklepach całodobowych. Produkty z ibuprofenem dostępne są w wersji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Grupa krwi może zwiększać podatność na koronawirusa. Ciekawe spostrzeżenie chińskich badaczyGrupa krwi może zwiększać podatność na koronawirusa. Ciekawe spostrzeżenie chińskich badaczyCzytaj dalej

WHO ostrzega przed stosowaniem ibuprofenu

Jak podaje portal dw.com, Światowa Organizacja Zdrowia i władze sanitarne Szwajcarii ostrzegają przed stosowaniem popularnego przeciwbólowego środka o nazwie ibuprofen. Choć nie ma jeszcze potwierdzonych badań, że leki zawierające ibuprofen wpływają na przebieg choroby, zaobserwowano, że mogą one prowadzić do pogorszenia stanu chorych.

Zanim wpływ leku na stan zdrowia zakażonych nie zostanie naukowo zbadany, szwajcarskie władze radzą ostrożne podejście do preparatów zawierających ibuprofen. Eksperci zalecają, by zamiast tego leku sięgać po paracetamol. Niemniej, jednak jeśli ktoś stosuje terapię ibuprofenem, nie powinien jej przerywać. W takiej sytuacji warto skonsultować się ze swoim lekarzem.

Światowa Organizacja Zdrowia również zaleca takie postępowanie. WHO poinformowało, że przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem stosowanie ibuprofenu należy konsultować z lekarzem. Choć na razie nie ma badań, które udowadniają związek ibuprofenu z wyższą umieralnością, WHO radzi, by zamiast popularnego środka stosować paracetamol.

Jak zaznaczył rzecznik WHO Christian Lindmeier, naukowcy starają się wyjaśnić sytuację. Warto dodać, że minister zdrowia Francji Olivier Veran również podejrzewa, że leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy kortyzon, mogą być czynnikiem pogarszającym stan zakażonych pacjentów.

Podobnego zdania jest dyrektor sanitarny Francji Jérôme Salomon. Specjalista odradza bowiem przyjmowanie tak zwanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Do tej grupy substancji czynnych zalicza się m.in. kwas acetylosalicylowy i aspirynę.

Dzisiaj grzeje: 1. Piąta ofiara śmiertelna w Polsce. Liczba zarażonych stale rośnie

2. Mocny komentarz Wiśniewskiego na temat sytuacji w Polsce. Fani nie spodziewali się takich słów

– Ibuprofen hamuje krzepliwość krwi i na tym może polegać ten efekt, bowiem przez to wzrasta ryzyko wewnętrznych krwotoków, a w przypadku paracetamolu ryzyka tego nie ma – wyjaśnia Jonas Schmidt-Chanasit z Instytutu Medycyny Tropikalnej w Hamburgu.

Warto wspomnieć, że nie wszyscy badacze wierzą w te doniesienia. Austriaccy eksperci określili je jako fake newsy. Niemiecki szef instytutu wirusologii berlińskiej Charite Christian Drosten także jest zdania, że nie ma żadnej zależności między ibuprofenem a pogorszeniem stanu zdrowia pacjentów COVID-19.

– Ten wirus jest co prawda nowy, ale znamy już inne koronawirusy i inne zarazki wywołujące przeziębienia. Także w tych przypadkach nic nie wskazuje na to, żeby przyjmowanie ibuprofenu spowodowało pogorszenie stanu pacjentów – zaznaczył wirusolog.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest lista, lepiej nie spożywaj 4 produktów podczas kwarantanny. Skutki mogą być opłakane
  2. Tragiczne zdjęcia z Włoch. Wojsko ciężarówkami wywozi trumny z ciałami, kostnice nie mają miejsca
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Jest jeden ważny powód, aby wyjść z domu. Pilny apel do wszystkich Polaków

Następny artykuł