Donald Trump grozi WHO. Prezydent USA daje organizacji 30 dni na "poprawę"
facebook/ABC 7 Chicago
Autor - 19 Maja 2020

Trump w ostrych słowach grozi WHO. Na reakcję daje 30 dni

WHO została w kwietniu pozbawiona funduszy z USA do czasu wyjaśnienia, jaką rolę odegrała w "ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa". Tym razem prezydent Stanów Zjednoczonych idzie o krok dalej i grozi trwałym wstrzymaniem finansowania WHO.

WHO od jakiegoś czasu nie otrzymuje pieniędzy od administracji Donalda Trumpa. Prezydent USA wstrzymał finansowanie organizacji, tłumacząc swoją decyzję podejrzeniami dotyczącymi roli Światowej Organizacji Zdrowia w "niewłaściwym zarządzaniu i w ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa"

Prezydent Stanów Zjednoczonych grozi ponadto trwałym wstrzymaniem finansowania Światowej Organizacji Zdrowia. Donald Trump zapowiedział rozważenie członkostwa swego kraju w WHO, jeśli jej działanie nie poprawi się w ciągu 30 dni.

Szumowski przekazał kluczowe informacje. Poważne zmiany już od 15 czerwcaSzumowski przekazał kluczowe informacje. Poważne zmiany już od 15 czerwcaCzytaj dalej

Donald Trump grozi WHO. Prezydent USA daje organizacji 30 dni na "poprawę"

Prezydent USA krytykuje WHO za jej stanowisko wobec Chin w czasie trwania pandemii. Jak podaje portal wiadomosci.onet.pl, Trump wymienia szereg zarzutów, m.in. mówiący o tym, że organizacja przeoczyła wiele znaków ostrzegawczych.

Administracja Donalda Trumpa regularnie atakuje WHO. Strona amerykańska utrzymuje, że Pekin manipulował danymi w celu ukrycia skali epidemii w Chinach. Prezydent USA sugeruje również, że WHO, znajdując się pod presją chińskich władz, nie informowała o prawdziwej skali epidemii w jej pierwszych miesiącach.

- Nie mogę pozwolić, aby pieniądze amerykańskich podatników nadal finansowały organizację, która w swoim obecnym stanie tak wyraźnie nie służy interesom Ameryki. - napisał prezydent - To oczywiste, że powtarzające się błędne kroki pana i pańskiej organizacji w odpowiedzi na pandemię były niezwykle kosztowne dla świata. Jedynym ratunkiem dla Światowej Organizacji Zdrowia jest wykazanie się niezależnością od Chin. - ocenia Trump, zwracając się do przewodniczącego WHO.

Prezydent Stanów Zjednoczonych nie pierwszy raz atakuje Światową Organizację Zdrowia. W połowie kwietnia Trump poinformował o wstrzymaniu dotacji dla Światowej Organizacji Zdrowia. Prezydent USA oświadczył ponadto, że przeprowadzona zostanie dokładna analiza roli WHO w zarządzaniu kryzysem związanym z koronawirusem.

- Mamy obowiązek wymagać od WHO pełnej odpowiedzialności za zajęcie się epidemią. Gdyby organizacja wykonała należycie swoją pracę, moglibyśmy zminimalizować przypadki śmiertelne. Świat otrzymał wiele fałszywych informacji na temat przenoszenia i umieralności z powodu koronawirusa - mówił Trump.

Trump przypomniał, że "Stany Zjednoczone co roku przeznaczają na rzecz WHO od 400 do 500 milionów dolarów", zauważając jednocześnie, że Chiny "przekazują około 40 milionów dolarów".

Prezydent USA uważa, że gdyby WHO nie zbagatelizowała zagrożenia i gdyby eksperci medyczni przyjechali do Chin w celu obiektywnej oceny sytuacji na miejscu, epidemia mogłaby pochłonąć znacznie mniej ofiar. Do krytyki Światowej Organizacji Zdrowia włączył się również minister zdrowia USA.

- Epidemia wymknęła się spod kontroli w znacznej mierze przez niepowodzenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w uzyskaniu potrzebnych całemu światu informacji - stwierdził minister zdrowia USA Alex Azar.

Dzisiaj grzeje: 1. Łukasz Szumowski przekazał najnowsze infomracje. Poważne zmiany od 1 czerwca

2. Kasia Cichopek pokazała za dużo? Fani są zniesmaczeni, nie chcieli oglądać jej w podobnej odsłonie

Zdaniem Azara działania WHO kosztowały życie wielu ludzi. Minister zdrowia stwierdził ponadto, że "co najmniej jedno państwo członkowskie (WHO) kpiło sobie z obowiązku transparentności". Nie trudno domyślić się, iż miał on na myśli Chiny.

- Zobaczyliśmy niepowodzenie WHO w swoim kluczowym zadaniu dzielenia się informacjami i transparentności w przypadku, gdy członkowie nie działają w dobrej wierze. To nie może zdarzyć się ponownie - mówił Alex Azar podczas 73. corocznego zgromadzenia przedstawicieli państw członkowskich WHO.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przenigdy nie kupuj chińskiego czosnku. Rozpoznasz, że nie jest z Polski po 3 ważnych szczegółach
  2. Kasia Cichopek przesadziła. Do sieci trafiło nagranie z mężem, fani zażenowani
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Kierowco, lepiej się pośpiesz. Czasy tanich paliw już się kończą

Następny artykuł