WHO ostrzega. "Świat znalazł się w krytycznym punkcie"

WHO ostrzega
East News/(200221) -- GENEVA, Feb. 21, 2020 (Xinhua) -- The World Health Organization (WHO) Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus (L) attends a daily briefing in Geneva, Switzerland, Feb. 20, 2020. WHO said Thursday that preliminary results from clinical trials of therapeutics against COVID-19 are expected in three weeks. (Xinhua/Chen Junxia)
Autor Barbara Bujar24.10.2020

Szef WHO kolejny raz podjął temat pandemii koronawirusa. Podczas ostatniej konferencji prasowej wypowiedział się na temat trudnej sytuacji, w której znalazło się wiele państw świata. Druga fala epidemii doprowadziła do poważnego wzrostu zakażeń, z którą zmagają się przede wszystkim kraje leżące na półkuli północnej. Tedros Adhanom Ghebreyesus zaapelował do władz o podjęcie szczególnych działań.

Eksperci WHO regularnie monitorują sytuację epidemiologiczną na świecie. Ich uwadze nie umykają nawet najmniejsze zmiany. Nic więc dziwnego, że podczas ostatniej konferencji prasowej postanowili skomentować drugą falę zakażeń, która w ubiegłych tygodniach dotknęła wiele państw świata. W podobnej sytuacji znalazła się także Polska. To między innymi do władz naszego kraju zwrócił się szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazuOgromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazuCzytaj dalej

Szef WHO apeluje. Władze wielu państw powinny podjąć natychmiastowe działania

Druga fala epidemii koronawirusa ogarnęła wiele państw na całym świecie. Z ogromnym przyrostem zakażeń zmaga się także Polska. W piątek 23 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 13 632 potwierdzonych przypadkach COVID-19. To najwyższy wynik, jaki uzyskano w Polsce od początku pandemii.

- Mamy 13 632 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (2075), małopolskiego (1554), śląskiego (1305), kujawsko-pomorskiego (1207), wielkopolskiego (1050), podkarpackiego (852), łódzkiego (800), lubelskiego (743), pomorskiego (741), dolnośląskiego (667), świętokrzyskiego (639), zachodniopomorskiego (558), lubuskiego (449), opolskiego (401), warmińsko-mazurskiego (365), podlaskiego (226) – poinformowało MZ na Twitterze.

Tego samego dnia resort potwierdził także informację o śmierci o 153 pacjentów. U 16 z nich lekarze nie zdiagnozowali żadnych schorzeń współistniejących. Podobne wyniki Ministerstwo Zdrowia przekazało w sobotę.

24 października w Polsce potwierdzono 13 628 nowych zakażeń oraz 179 zgonów. Łączna ilość potwierdzonych przypadków wzrosła tym samym do 241 946. Od początku pandemii zmarło 4 351 osób. Statystyki rosną na całym świecie.

Jak poinformował w sobotę serwis internetowy Radia Zet, obecność koronawirusa SARS-CoV-2 stwierdzono do tej pory u ponad 39 mln ludzi na świecie. Około 1,1 mln osób zmarło. W obliczu tej sytuacji WHO postanowiło wydać kolejny apel. Szef organizacji zwrócił się do władz państw objętych szczególnym zagrożeniem.

- Jesteśmy w krytycznym momencie pandemii Covid-19, szczególnie na półkuli północnej – przekazał podczas ostatniej konferencji prasowej Tedros Adhanom Ghebreyesus cytowany przez Radio Zet.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia zauważył, że najbliższe miesiące będą dla społeczeństwa najtrudniejsze, dlatego władze państw, w którym obserwowany jest wzrost przyrostu zakażeń, powinny podjąć natychmiastowe kroki.

- Wzywamy przywódców do podjęcia natychmiastowych działań, aby zapobiec dalszym niepotrzebnym zgonom, załamaniu się podstawowego systemu opieki zdrowotnej i ponownemu zamknięciu szkół – powiedział.

Dzisiaj grzeje: 1.Od soboty cała Polska stanie się czerwoną strefą? Jest zapowiedź Mateusza Morawieckiego
2.Najnowsze, ważne informacje dla seniorów. Wiemy, o ile mają wzrosnąć emerytury
3. WHO popełniło karygodny błąd w sprawie koronawirusa? Wielu rwie włosy z głowy po miażdżącej opinii naukowców

Słyszysz szumy w uszach? To objaw, którego nie należy lekceważyć, może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiemSłyszysz szumy w uszach? To objaw, którego nie należy lekceważyć, może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiemCzytaj dalej

Przypomnijmy, że w Polce rząd zdecydował się już na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń. Od soboty 24 października cały kraj został objęty czerwoną strefą. W związku z tym obywatele muszą pamiętać o zasłanianiu nosa i ust, utrzymywaniu bezpiecznego dystansu społecznego, a także stosowaniu się do szczegółowych zakazów. Należą do nich między innymi zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych, basenów, aquaparków i siłowni.

Kiedy szczepionka na COVID-19 trafi do odbiorców? Dr Grzesiowski podaje konkretny terminKiedy szczepionka na COVID-19 trafi do odbiorców? Dr Grzesiowski podaje konkretny terminCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Władza najpierw prosiła, ale w nocy zdecydowała się jednak wprowadzić zakaz. Starsi ludzie praktycznie uwięzieni w domach, tylko parę wyjątków
  2. Eksperci biją na alarm. Listwy przepięciowe w domach Polaków mogą wywołać pożar, wadliwy sprzęt zalewa sklepy
  3. Minister Zdrowia przekazał złe wieści. Już w przyszłym tygodniu może nas czekać gigantyczny wzrost zachorowań
  4. Adam Niedzielski przygotowuje się na najczarniejszy scenariusz. Szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim
  5. Pilny apel do wszystkich chorych od lekarza rodzinnego. "Ludzie, chodźcie do nas, na co czekacie?"
  6. Prezydent tuż po teście zwrócił się z prośbą do wszystkich Polaków. Sprawa jest poważna, dotyczy zwłaszcza podróżujących
  7. "Trzaskowski i feministki poszli spacerkiem na Nowogrodzką". Sobotni protest przed siedzibą partii rządzącej

Następny artykuł