Zaskakujący raport WHO. "Mamy obecnie dwie szalejące pandemie"

who nowy raport o drugiej pandemii
unsplash Macau Photo Agency
Autor Klaudia Gaicka27.10.2020

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) udostępniła ważny raport. Wynika z niego, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 nie jest jedyną, która nas zadręcza. Najnowszy komunikat sprawia, że włos jeży się na głowie. Warto zapoznać się z tymi danymi.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o ważnym raporcie pt. "Global Burden of Disease Study 2019". Jego treść wstrząsnęła wieloma ekspertami z całego świata. Jak podaje portal Abczdrowie.pl, nad raportem pracowało 5,5 tys. naukowców ze 152 krajów.

Raport wyjawia statystyki dotyczące czynników, które pogarszają stan zdrowia oraz najczęstsze przyczyny śmierci. Naukowcy przeanalizowali aż 286 przyczyn zgonów oraz 369 chorób i 87 czynników ryzyka, które panowały w 2019 roku w 204 krajach.

Strajki kobiet w całej Polsce. Mocne słowa byłego prezydentaStrajki kobiet w całej Polsce. Mocne słowa byłego prezydentaCzytaj dalej

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport, o tzw. ,,drugiej pandemii"

Najczęstsza przyczyna zgonu szokuje. Okazuje się, że jest nią skrajnie często spotykane, także w Polsce, nadciśnienie. Zginęło przez nie aż 10,8 mln pacjentów. Zaraz za tą chorobą plasuje się palenie tytoniu. Z powodu tego uzależnienia zmarło aż 8,71 mln osób. Trzecie miejsce niechlubnego rankingu zajmuje niezdrowa dieta. Dalsze pozycje to: zanieczyszczenie powietrza (6,67 mln), wysoki poziom cukru we krwi (6,5 mln), nadwaga lub otyłość (5,02 mln), wysoki poziom LDL (4,4 mln), niewydolność nerek (3,16 mln), niedożywienie (2,94 mln) oraz nadużywanie alkoholu (2,44 mln).

Jeżeli chodzi o czynniki, które sprawiły, że pacjent utracił zdrowie lub znacząco pogorszyła się jakość jego życia, eksperci wyłonili te najczęstsze. Są to: choroby noworodków, choroba niedokrwienna serca, udar, infekcje dolnego układu oddechowego, biegunki, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, wypadki drogowe, cukrzyca, bóle pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym oraz wady wrodzone.

Mówiąc o chorobach przewlekłych, naukowcy użyli bardzo odważnego terminu „szalejącej na świecie pandemii chorób przewlekłych". To właśnie ona w połączeniu z pandemią COVID-19 sprawia, że tak wiele osób przegrywa walkę o własne zdrowie.

Dzisiaj grzeje: 1.Nieoficjalne: Od piątku nowe obostrzenia. Zakaz przemieszczania się z wyjątkiem pracy?
2.Nowacka ujawniła, co w Sejmie powiedział jej Jarosław Kaczyński. Aż trudno uwierzyć, kogo obraził
3. Wojsko wyjdzie na ulice. Nagła decyzja Morawieckiego

Samochód wjechał w protestujących. Sprawca uciekłSamochód wjechał w protestujących. Sprawca uciekłCzytaj dalej

- Większości czynników ryzyka można zapobiec i można je leczyć. Zwalczanie ich przyniesie ogromne korzyści społeczne i ekonomiczne. Nie udało nam się zmienić niezdrowych zachowań, szczególnie tych związanych z jakością diety, spożyciem kalorii i aktywnością fizyczną, częściowo z powodu niewystarczającej uwagi polityków i niewystarczającego finansowania badań zdrowia publicznego i behawioralnego - tłumaczy kierownik badań prof. Christopher Murray, dyrektor Instytutu Zdrowia Metrics and Evaluation (IHME) w Waszyngtonie.

Dr Grzesiowski nie ma dobrych wieści. Dr Grzesiowski nie ma dobrych wieści. "To nie jest pierwszy i ostatni lockdown"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziś mija bardzo ważny termin. Ważą się losy emerytur dla milionów Polaków
  2. Uwaga, ważna zmiana w aplikacji Zoom. Użytkownicy będą znacznie bezpieczniejsi, jest jeden szczegół
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. Jest nowy zakaz. Rząd podjął trudną decyzję. Polacy i podróżni muszą się liczyć z nowymi ograniczeniami
  7. Rafał Trzaskowski podjął pilną decyzję. Tramwaje i autobusy w Warszawie będą oflagowane

Następny artykuł