WHO ostrzega, że druga tura zachorowań na COVID-19 może być poważniejsza niż pierwsza
unsplash.com/CDC
Autor - 30 Maja 2020

Kiedy koniec epidemii? Przewidywania WHO nie napawają optymizmem

WHO zaalarmowało, że czeka nas druga fala zachorowań na COVID-19. Eksperci są zgodni co do tego, że jesienią zakażenia koronawirusem ponownie wzrosną. Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła kilka scenariuszy powrotu epidemii.

WHO alarmuje, że epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 może powrócić z jeszcze większą siłą. Choć większość pacjentów żywi nadzieję na koniec epidemii, jesienią może nas czekać druga fala zakażeń.

W odpowiedzi na liczne pytania Światowa Organizacja Zdrowia przedstawia kilka scenariuszy powrotu COVID-19. Niestety nie są one zbyt optymistyczne. Może się bowiem okazać, że druga fala zachorowań będzie znacznie poważniejsza, niż pierwsza.

Działają na kleszcze jak magnes. Dowiedz się, co przyciąga niebezpieczne pasożytyDziałają na kleszcze jak magnes. Dowiedz się, co przyciąga niebezpieczne pasożytyCzytaj dalej

WHO ostrzega, że druga tura zachorowań na COVID-19 może być poważniejsza niż pierwsza

Eksperci zgodnie uważają, że zachorowania na COVID-19 ponownie wzrosną, gdy lato dobiegnie końca. Choć nie do końca wiadomo, jaka będzie skala tego wzrostu, epidemia może się zbiec w czasie z sezonem grypowym. Scenariusz taki nie bez przyczyny budzi niepokój specjalistów.

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła kilka scenariuszy powrotu fali zakażeń. Jednym z nich jest ten, który zakłada, że po chwilowym wyciszeniu epidemii pojawi się znacznie więcej przypadków zachorowań.

Dr Mike Ryan, dyrektor wykonawczy WHO powiedział, że mimo iż wciąż przeżywamy pierwszą falę pandemii, a liczba przypadków rośnie, musimy być przygotowani na nagły, duży wzrost zakażeń właściwie w dowolnym momencie.

- Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że wzrost zachorowań może nastąpić w każdej chwili. Nie możemy zakładać, że tylko dlatego, że choroba w wielu krajach jest w fazie wygaszania, a liczba chorych maleje, możemy odpuścić – mówił na poniedziałkowej konferencji.

WHO obawia się, że nowy szczyt zachorowań oznaczałby nagły wzrost liczby zakażeń, co ponownie przeciążyłoby systemy opieki zdrowotnej. Niestety taka sytuacja mogłaby poskutkować znacznie większą liczbą zgonów. W przypadku fali, z którą mamy do czynienia teraz, zachorowania narastają stopniowo, jednak w razie kolejnego szczytu, o którym mówi WHO, doszłoby do nagłego przyrostu nowych zachorowań.

Jak informują specjaliści, drugi szczyt zachorowań może się wiązać z gwałtownym przyrostem nowych zachorowań. Stałoby się to prawdopodobnie po okresie, w którym wskaźnik infekcji uznany zostanie za stabilny. W przypadku drugiej fali infekcje mogą w różnym czasie "atakować" poszczególne regiony świata.

Różnica pomiędzy scenariuszami polega na czasie, w jakim to się stanie. Jeśli doszłoby do kolejnego szczytu zakażeń, nagły przyrost zachorowań pokryłby się z sezonem grypowym, co niewątpliwie przeciążyłoby systemy opieki zdrowotnej. To zaś oznaczałoby więcej zgonów, nie tylko z powodu COVID-19 czy powikłań po grypie, ale również z powodu innych chorób.

- Jedynym prawdziwym powodem tłumienia szczytów koronawirusa jest zapobieganie zgonom. Dzięki wypłaszczeniu krzywej system opieki zdrowotnej może zająć się wszystkimi, którzy tego potrzebują – powiedział w rozmowie z CNN dr Gabe Kelen, dyrektor departamentu medycyny ratunkowej na Uniwersytecie J. Hopkinsa.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Niebezpieczna choroba, na którą trzeba uważać

2. Rowerzysta jeździł po lesie w okolicach domu, nie spodziewał się przygotowanej zasadzki. Zdjęcia tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Jak podaje portal medonet.pl, nagły i duży wzrost zachorowań może utrudnić dostęp do opieki zdrowotnej osobom z chorobami nowotworowymi, cukrzycą i innymi chorobami przewlekłymi, które regularnie polegają na leczeniu szpitalnym, a także pacjentom po wypadkach lub urazach.

Maria Van Kerkhove, epidemiolog chorób zakaźnych WHO, powiedziała podczas briefingu prasowego, że wszystkie kraje muszą nadal pozostawać w gotowości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cudowne, dziadek Bogumił otwiera pole truskawek dla wszystkich. Rwiesz sam i płacisz tanio jak barszcz
  2. Gwiazda kultowego serialu ,,Świat według Bundych” nie żyje. Aktor walczył do końca
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Spisywanie stanu liczników niektórych ominie. Kilka grup samochodów wyłączone z obowiązku

Następny artykuł