Fotoreporter postrzelony w twarz na Marszu Niepodległości. Trafił do szpitala

Wiadomości z marszu niepodległości
unsplash.com/Dawid Małecki
Autor Barbara Bujar12.11.2020

Wstrząsające wiadomości z Warszawy. W środę podczas Marszu Niepodległości doszło do postrzelenia legendarnego fotoreportera. Kula, która utknęła w policzku Tomasza Gutrego, została wystrzelona z policyjnej broni. Ranny trafił do szpitala, a przewodniczący NSZZ „Solidarność” zażądał wyjaśnień. Do sprawy odniosła się już Komenda Stołeczna Policji.

Emocje po środowym Marszu Niepodległości jeszcze nie opadły, a przerażające wiadomości dotyczące wydarzenia wciąż zasypują media. To, co działo się 11 listopada w Warszawie, dla wielu Polaków jest niezrozumiałe. Niestety, jak zauważył między innymi Robert Biedroń, do podobnych incydentów dochodzi co roku.

- W Warszawie (jak co roku) na ulicach widać przemoc. Tak ma wyglądać świętowanie niepodległości? Wstyd! – napisał lider Wiosny na Twitterze.

Lekarz spojrzał na tomografię chorego na Covid-19 i zamarł. Porażające, co zobaczyłLekarz spojrzał na tomografię chorego na Covid-19 i zamarł. Porażające, co zobaczyłCzytaj dalej

Wstrząsające wiadomości z Warszawy. Fotoreporter postrzelony przez policję

Rzucanie kamieniami, zatargi z policją i podpalenie mieszkania – to tylko jedne z nielicznych incydentów, jakie można byłoby wymienić, analizując przebieg Marszu Niepodległości w Warszawie. Do listy niewyjaśnionych i zatrważających momentów z pewnością należałoby także dopisać informację o postrzeleniu Tomasza Gutrego.

Jak donosi Onet, znany fotoreporter „Tygodnika Solidarność” został trafiony z broni policyjnej. Kula utknęła w jego policzku i spowodowała rozległą ranę. Mężczyzna od razu trafił do szpitala, gdzie czekał na operację usunięcia pocisku. W mediach o sytuacji z jego udziałem zrobiło się głośno.

- Legendarny fotoreporter "Tygodnika Solidarność" Tomasz Gutry na Marszu Niepodległości. W szpitalu - przed zabiegiem usunięcia gumowej kuli z twarzy - pytał kolegów z redakcji, czy "wszystkie zdjęcia doszły i kiedy zostaną opublikowane" – napisał na Twitterze Michał Wróblewski.

Do sprawy natychmiast odniósł się przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Mężczyzna nie ukrywał swojego oburzenia i żądał wyjaśnień od policji oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W rozmowie z serwisem tysol.pl zwrócił uwagę między innymi na niesprawiedliwość w traktowaniu protestujących Polaków.

- Nie może, nie ma prawa być tak, że jesteśmy ludźmi różnych kategorii i jedne protesty są traktowane przez policję z przymrużeniem oka, a inne traktowane z całą bezwzględnością (…) Tomasz Gutry to człowiek historia, jak można strzelać w głowę starszemu panu, według jego relacji z odległości kilku metrów, z ogromnym, widocznym aparatem fotograficznym na szyi? Wyglądał aż tak groźnie? – komentował Duda cytowany przez Onet.

W mediach pojawiły się już także pierwsze tłumaczenia policji. Według rzecznika KSP nadkom. Sylwestra Marczaka funkcjonariusze używali broni gładkolufowej tylko w przypadkach indywidualnych. Z opinii umieszczonej na Twitterze wynika, że postrzelenie Tomasza Gutrego było wynikiem nieszczęśliwego przypadku.

- W trakcie działań dynamicznych, gdy mamy liczne akty chuligańskie może dojść do sytuacji, w której obrażeń doznają także osoby postronne. Nawet po użyciu śpb (środków przymusu bezpośredniego - red.). Dlatego tak ważne jest, by miejsce naszych działań opuścić. Po to są używane komunikaty – czytamy.

Dzisiaj grzeje: 1.Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy podjęła decyzję. Dotyczy twardego lockdownu w Polsce
2.Po wizycie u fryzjera jej york nie dawał jej spokoju. Gdyby nie on, już by nie żyła
3.Lekarka zmarła dwa dni po porodzie. Niepokojące objawy dawały o sobie znać kilka tygodni przed tragedi

Czy zakładanie dwóch maseczek zamiast jednej ma sens? Eksperci tłumacząCzy zakładanie dwóch maseczek zamiast jednej ma sens? Eksperci tłumacząCzytaj dalej

W sprawie fotoreportera wszczęte zostało postępowanie. Przedstawiciele Komendy Stołecznej Policji zobowiązali się do wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzenia, a także życzyli powrotu do zdrowia Tomaszowi Gutremu.

- Niestety bardzo poważnie wyglądają obrażenia, które doznał jeden z fotoreporterów. Po ludzku jest nam przykro i liczymy na szybki powrót do zdrowia Pana Tomasza. Wyjaśnimy okoliczności tej sytuacji. Tak samo, jak każdą inną wątpliwość – napisali.

Halina Mlynkowa zaskoczyła fanów osobistym wyznaniem. Zdrowie piosenkarki i jej syna było poważnie zagrożoneHalina Mlynkowa zaskoczyła fanów osobistym wyznaniem. Zdrowie piosenkarki i jej syna było poważnie zagrożoneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije
  2. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Rosjanie ufundowali Robertowi Lewandowskiemu prezent. Umieścili go w samym centrum Warszawy, jest wielki
  7. Właściciel mieszkania spalonego podczas marszu zabrał głos. Mocne słowa w kierunku narodowców

Następny artykuł