Wiek emerytalny zostanie podniesiony do 67 lat? Eksperci nie pozostawiają złudzeń, wielu Polaków się wścieknie

wiadomości: podwyższenie wieku emerytalnego
unsplash Alex Harvey ????????
Autor Klaudia Gaicka14.01.2021

Najnowsze wiadomości dotyczące wieku emerytalnego. Eksperci obawiają się najgorszego. Wielu Polaków może być zawiedzionych wnioskami, do których doszli analitycy.

Ważne wiadomości dla osób, które zbliżają się do wieku emerytalnego. Okazuje się, że ze względu na obecny niż demograficzny zbliżają się zmiany, które wielu Polakom mogą się nie spodobać.

Najnowsze wiadomości dotyczące wieku emerytalnego. Eksperci obawiają się najgorszego

Jak podaje portal Superbiz.se.pl, aktualnie wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65. Jednak taki stan rzeczy może już nie potrwać długo. Eksperci nie mają wątpliwości co do tego, jakie działania trzeba podjąć.

– Konieczne jest wyrównanie i podniesienie wieku emerytalnego do poziomu 67 lat. Powinno to następować stopniowo – określili eksperci w specjalnej analizie przygotowanej przez Instytut Emerytalny.

Wnioski pochodzące ze specjalnych diagnoz są druzgocące. Polskie społeczeństwo może zastać ogromny problem.

Pojawiają się pół roku po przejściu COVID-19. Niepokojące objawy miało ponad 70% chorychPojawiają się pół roku po przejściu COVID-19. Niepokojące objawy miało ponad 70% chorychCzytaj dalej

– Prognozy demograficzne wskazują, że polskie społeczeństwo będzie w najbliższych dekadach zmniejszało się pod względem liczby osób, przy jednoczesnym procesie starzenia się – piszą dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski, eksperci Instytutu Emerytalnego.

Ich dokładne szacunki sprawiają, że włos jeży się na głowie. Wkrótce możemy odczuć konsekwencje zmian społecznych.

– Szacuje się, że w 2050 roku około jednej trzeciej naszego społeczeństwa będą stanowić osoby w wieku powyżej 65. roku życia, a liczba osób pracujących będzie znacząco niższa, niż tych w okresie przed podjęciem aktywności zawodowej oraz tych po zakończeniu aktywności zawodowej – określili eksperci.

Także prognozy ZUS są niepokojące. Nasz kraj jest jednym z najszybciej „starzejących się” w Europie. To już nie pierwsze tego typu wiadomości.

- Z kolei z prognozy ZUS wynika, że do 2080 roku liczba osób w wieku produkcyjnym osiągnie niewiele ponad 14 mln osób, a osób w wieku poprodukcyjnym przekroczy 15 mln osób. Polska jest jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie, jest to ostatni moment, kiedy powinniśmy rozpocząć przygotowania jak sobie z tym problemem poradzić – wyjaśniono w specjalnym opracowaniu pt. „Demografia – największe wyzwanie tej dekady”.

Eksperci są zdania, że z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że nasza populacja będzie systematycznie maleć. W efekcie tego w 2080 ma nas być 30,3 mln osób. Grozi nam zapaść systemu emerytalnego.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł