wiadomości dotyczące emerytur
pixabay_geralt
Autor Klaudia Gaicka - 22 Września 2020

Nadchodzą ogromne zmiany w emeryturach. Prace nad ustawą już trwają, o co chodzi?

Wiadomości dotyczące emerytur. Najnowsze informacje z rządu dotyczą jednego z najpopularniejszych świadczeń w kraju. Każdego roku tysiące rencistów pobiera emerytury z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego. Jak się okazuje, niedługo sporo może się w tej kwestii zmienić.

Wiadomości dotyczące emerytur napawają nadzieją. Być może już niedługo tysiące polaków będą mogły przejść na wcześniejszą emeryturę. Wszystko za sprawą ustawy o emeryturze stażowej. Mowa dokładnie o świadczeniu, które ma być zależne nie od wieku, a od stażu pracy.

Tajemnicza wizja Krzysztofa Jackowskiego. Co mogą oznaczać słowa jasnowidza?Tajemnicza wizja Krzysztofa Jackowskiego. Co mogą oznaczać słowa jasnowidza?Czytaj dalej

Wiadomości dotyczące emerytur. Zmieni się wiek emerytalny?

Prezydent Andrzej Duda zainicjował ustawę, według której na emeryturę przejść mogliby wszyscy mężczyźni, którzy przepracowali już 40 lat oraz wszystkie kobiety, długość stażu pracy wynosiłaby 35 lat.

Z prostych wyliczeń wynika, że kobieta, która rozpoczęła pracę w wieku 20 lat, będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 55 lat. To aż 5 lat wcześniej niż zakłada wiek emerytalny w Polsce (dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65).

Jak podaje portal Se.pl, prezydent uznał, że emerytury w kraju wymagają poważnych zmian i przyjął propozycję „Solidarności” dotyczącą emerytur stażowych, przez co świadczenie emerytalne będą mogły otrzymywać osoby już po 50. roku życia.

W ten sposób również łatwo możemy wyliczyć, że mężczyzna, który rozpoczął pracę w wieku 18 lat, może przejść na emeryturę już w wieku 58 lat (7 lat przed wiekiem emerytalnym). Projekt ustawy docenia osoby ciężko pracujące i pomaga im udać się na planowany odpoczynek.

Aktualnie prawo do emerytury zależy jedynie od osiągnięcia wieku emerytalnego. Staż pracy (okres ubezpieczenia) nie ma wpływu na ustalenie prawa do tzw. nowej emerytury, ale ma wpływ na jej wysokość.

Eksperci zastanawiają się również, ile wyniosą nowe emerytury stażowe. Instytut Emerytalny wyliczył na łamach „Faktu”, że kobieta po 35 lat stażu pracy, zarabiająca przez całe życie równowartość pensji minimalnej, w wieku 55 lat dostałaby jedynie 647 zł brutto miesięcznie. Nie trudno wywnioskować, że taka kwota w żaden sposób nie nadaje się do życia.

Dzisiaj grzeje: 1. Charakterystyczny znak na uchu pojawia się przed zawałem. Gdy go zauważymy, nie ma czasu do stracenia
2.Otworzysz drzwi listonoszowi i się zdziwisz. Poczta wyposaży ich w nowoczesny sprzęt, ale to nie wszystko
3.Zamach na Donalda Trumpa. Ktoś wysłał do niego przesyłkę ze śmiertelnie niebezpieczną zawartością

Jednak w projekcie o emeryturach stażowych ma pojawić się wymóg uzbierania na koncie w ZUS kapitału pozwalającego na wypłatę comiesięcznego świadczenia w wysokości 120 proc. minimalnej emerytury. Obecnie to 1500 zł. Niestety oznacza to, że wielu obywateli z niższymi dochodami nie mogłoby skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę stażową.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Premier wydał oświadczenie, wracają restrykcje dot. pubów i restauracji. Porażające informacje z zagranicy
  2. Najgłupszy przestępca świata? Wpadł przez błędy ortograficzne
  3. Specjaliści ostrzegają i uspokajają. Pandemia w dobie sezonu grypowego
  4. 17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość
  5. Nowa epidemia w Chinach. Choroba wydostała się z fabryki farmaceutycznej
  6. Najlepsze, bo domowe - pyszne gołąbki z pomidorowym sosem. Smakują jak u mamy

Następny artykuł