Wiadomości chińskich naukowców
unsplash_Arya Pratama
Autor - 24 Marca 2020

Chorzy bez objawów również zarażają? Specjaliści nie mają dobrych wiadomości

Wiadomości o koronawirusie sprawiają, że niemal każdy Polak przebywa w domu i stosuje się do obowiązujących zasad higieny. Wielu z nas wydaje się, że osoby, które nie mają objawów choroby COVID-19, nie stanowią dla nas zagrożenia. Prawda jest niestety inna. Według Chińskich naukowców osoby bez wyraźnych symptomów także mogą zarażać.

Wiadomości o koronawirusie sprawiają, że Polacy stosują się do zaleceń rządu dotyczących higieny i niewychodzenia z domu. W ramach walki z epidemią od 15 marca zarządzono zamknięcie na 10 dni granic naszego kraju dla cudzoziemców. Zawieszone zostały również międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe.

Do stycznia 2020 zachorowania pojawiały się głównie w środkowych Chinach, jednak już w połowie stycznia wirus rozprzestrzenił się w całym kraju. W drugiej połowie lutego ogniska zakażeń wybuchły także w Korei Południowej, we Włoszech oraz w Iranie. Niedawno WHO podała, że obecnym epicentrum pandemii koronawirusa jest Europa.

Nowe objawy koronawirusa. Lepiej ich nie lekceważyćNowe objawy koronawirusa. Lepiej ich nie lekceważyćCzytaj dalej

Wiadomości chińskich naukowców rzucają nowe światło na czynniki rozwoju epidemii

Jak podaje portal wiadomosci.wp.pl, naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kantonie i Uniwersytetu Hongkongu stwierdzili, że koronawirus jest zaraźliwy także przed wystąpieniem objawów choroby COVID-19. Eksperci ostrzegają, że nawet 44 proc. przypadków infekcji może powstawać w wyniku kontaktu z osobami, u których nie wystąpiły jeszcze objawy zakażenia.

Do wniosku, że zarażamy się między sobą, po czym mamy do czynienia z osobą zakażoną, naukowcy doszli po przeanalizowaniu 94 przypadków zainfekowanych koronawirusem. Badaniu poddano pacjentów leczonych w kantońskim 8. Szpitalu Ludowym i wybrane pary osób, wśród których znalazły się osoby zakażone i zarażające.

Analiza badań pozwoliła stwierdzić, że osoby zakażone mogą zacząć rozprzestrzeniać wirusa nawet na 2 doby przed wystąpieniem u nich pierwszych objawów choroby. Warto jednak pamiętać, że szczyt zaraźliwości przypada na moment, w którym zaczynają występować symptomy, a także chwilę przed ich pojawieniem się. Należy jednak mieć na uwadze, że badanie nie zostało jeszcze poddane żadnej naukowej weryfikacji.

Chińscy uczeni podkreślają, że aż w 44 proc. przypadków osoby chore na COVID-19 zaczęły zarażać innych ludzi, przed pojawieniem się u nich objawów.

— Aby skutecznie opanować epidemię, należy pilnie rozważyć bardziej inkluzywne kryteria śledzenia kontaktów, by wychwytywać potencjalne transmisje 2-3 dni przed wystąpieniem objawów — zalecają naukowcy.

Dzisiaj grzeje: 1. Koronawirus może zniknąć wraz z ociepleniem? Pierwsze wyniki badań

2. Niepokojące informacje o Jolancie Kwaśniewskiej. Z każdą godziną sytuacja się pogarsza

Eksperci apelują ponadto o staranniejszą higienę osobistą. Jak podkreślają, tylko higiena i izolacja od otoczenia mogą pozwolić na opanowanie epidemii koronawirusa. W świetle najnowszych badań trudno się zatem dziwić, że główny ekspert Chińskiej Republiki Ludowej ds. chorób zakaźnych, Zhong Nanshan zalecił, by państwa poddawały kwarantannie wszystkie osoby z otoczenia zakażonych, w tym te, u których objawy koronawirusa nie wystąpiły.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fani i rodzina w żałobie. Nie żyje zwycięzca "TOP Chefa", był zakażony
  2. Nie żyje zwycięzca „Top Chefa”. Zmarł na koronawirusa, miał 59 lat
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni

Następny artykuł