W holenderskiej Brabancji zlikwidowano obóz pracy. Na plantacji groził wybuch pandemii
unsplash.com/ Duarte Nunes
Autor - 24 Czerwca 2020

Wstrząsające wiadomości obiegły media. Polacy w obozie pracy

Wiadomości o obozie pracy w holenderskiej Brabancji wstrząsnęły opinią publiczną. Okazuje się, że 44 Polaków przez 1,5 miesiąca pracowało bez wytchnienia na plantacji szparagów. Holenderski rząd zapowiedział zmiany, mające chronić cudzoziemców.

Wiadomości o obozie pracy w Brabancji wywołały niemałe oburzenie. Okazuje się, że 44 Polaków i Rumunów przez 1,5 miesiąca pracowało bez wytchnienia na plantacji szparagów.

Holenderski rząd nie pozostaje obojętny i zapowiedział wojnę z wyzyskiwaczami. W kraju tym ma być ponadto wprowadzone nowe prawo, które będzie skuteczniej niż dotychczas pomagać cudzoziemcom.

Nie żyje 22-latek. Nie pomógł nawet szybki transport śmigłowcem do szpitalaNie żyje 22-latek. Nie pomógł nawet szybki transport śmigłowcem do szpitalaCzytaj dalej

W holenderskiej Brabancji zlikwidowano obóz pracy. Na plantacji groził wybuch pandemii.

Holenderska Organizacja ds. Rolnictwa i Ogrodnictwa (LTO) powiadomiła w ubiegłym tygodniu o zamknięciu plantacji szparagów w Północnej Brabancji. Polacy i Rumunii pracowali na niej przez 6 tygodni praktycznie bez chwili odpoczynku. Zbiory trwały sześć dni w tygodniu po 14 godzin dziennie.

Inspektorzy napisali w komunikacie, że w miejscu pracy panowały bardzo złe warunki, które mogły grozić wybuchem epidemii COVID-19. Inspektorzy pracy nie chcą na razie zdradzać szczegółów ze śledztwa. Wiadomo, że na farmie pracowało 44 cudzoziemców.

- To się nie mieści w głowie, że w XXI wieku coś takiego jeszcze ma miejsce. Jest mi bardzo przykro, że w moim kraju wciąż praktykuje się pracę niewolniczą – mówi Leo van Beekum, związkowiec i szef sekcji rolniczej w FNV.

Mężczyzna przyznał, że tylko w tym roku pojawiło się kilka podobnych zgłoszeń dotyczących karygodnych warunków mieszkaniowych, w których lokowani są pracownicy z Europy Środkowowschodniej.

– Ludzie spali na kempingach, bez bieżącej wody i prądu, w namiotach lub przyczepach w ścisku. Do tego pracodawcy nie płacili im za nadgodziny – mówi Beekum.

Jak podaje portal money.pl, nadużycia wobec zagranicznych pracowników są w Holandii nagłaśniane od kilku lat. Przykładem może być dwóch plantatorów szparagów z Someren, których za wyzysk rumuńskich i polskich robotników sąd skazał na 2 i 5 lat więzienia. Po wizycie na farmie urzędnicy opisali warunki, w których mieszkały zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

– To były metalowe przyczepy, w których poza materacami nie było dosłownie nic, nawet elektryczności. Na zewnątrz były tylko dwa prysznice. Pracownicy mieli też tylko prowizoryczną kuchnię, w której nie mieli dostępu nawet do lodówki – relacjonował Wiatrak.nl.

Dzisiaj grzeje: 1. Dzieci otrzymały oburzającą pracę domową. O skandalu głośno jest na całym świecie

2. Dostałeś pomoc z tarczy? Szykuj się na kontrolę, ZUS będzie prześwietlał każdego

Ludzie zarabiali 230 euro tygodniowo za 10-godzinną pracę w polu, podczas gdy holenderskie normy stanowią, że w rolnictwie dobowa norma czasu pracy wynosi 8 godzin, a najniższa stawka godzinowa - 10,71 euro brutto za godzinę. Co więcej, stawka ta obowiązywała jedynie pod warunkiem, że pracownicy zbierali 7 kg szparagów na godzinę.

Inspektorzy SZW notują wzrost ciężkich naruszeń prawa. W 2018 r. było ich 138 oraz 7633 "lżejszych”. W Niderlandach pracuje ok. 600 tys. zagranicznych pracowników, z czego 200 do 400 tysięcy to Polacy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające doniesienia. Kolejny kierowca pod wpływem substancji rozbił autobus w Warszawie
  2. Najnowszy, zaskakujący ranking przed II turą. Rafał Trzaskowski dopiero na 3. miejscu
  3. Wielka tragedia w kopalni w Azji. Nie żyje ponad 160 osób
  4. 4-latek trafił w ręce prawdziwych potworów. Zamiast opieki otrzymał tortury, których niestety nie wytrzymał
  5. Kobieta była przekonana, że brzuch boli ją przez miesiączkę. Niestety nie dożyła kolejnego dnia
  6. Znany dziennikarz sportowy znalazł nową pracę. Z poprzedniej wyleciał po oskarżeniach o molestowanie

Następny artykuł