wiadomości epidemia
pixabay.com/OrnaW
Autor Natalia Niewczas - 25 Października 2020

Epidemię uda się niedługo opanować? Eksperci nie mają dobrych wieści

Cała Polska czeka na dobre wiadomości. Z zagrożeniem wynikającym z obecności niebezpiecznego dla zdrowia i życia obywateli wirusem SARS-CoV-2 borykamy się już od marca 2020 roku. Jednoczesne narastanie zmęczenia i obaw w obliczu podobnej sytuacji to już chleb powszedni. Niestety ostatnie przewidywania polskiego eksperta nie stanowią w tym przypadku potrzebnego pocieszenia.

Polski ekspert dr Tomasz Dzieciątkowski nie ma do przekazania pozytywnych wiadomości. Ostatnio specjalista zabierał głos w sprawie dalszego, ewentualnego rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Obserwowany obecnie przyrost zakażeń, zdaniem wirusologa, wynika między innymi z samej postawy ludzi wobec epidemii.

Nowy objaw koronawirusa. Dotyczy oczuNowy objaw koronawirusa. Dotyczy oczuCzytaj dalej

Najnowsze wiadomości dotyczące dalszego rozwoju epidemii nie są powodem do uśmiechu

Na dobre wiadomości niestety nie ma co liczyć - liczba zakażeń koronawirusem w Polsce stale rośnie. Dr Tomasz Dzieciątkowski wyraźnie zaznacza, że jego zdaniem za obecną tendencję wzrostową odpowiadają decyzje podejmowane przez władze i społeczeństwo.

- (...) można było wprowadzić ograniczenia wcześniej, albo po prostu ich nie znosić. Trzeba było przestrzegać prawa, nosić maseczki, a nie kontestować rzeczywistość i udawać, że pandemii nie ma - mówi ekspert.

Z ostatnich wiadomości Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono ponad 13 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. WP postanowiło zapytać wirusologa Tomasza Dzieciątkowskiego o to, czy jest jakakolwiek szansa na powstrzymanie przyrostu zachorowań i opanowanie epidemii. Ekspert nie pozostawia w tej kwestii wątpliwości.

- Przy takiej liczbie zakażeń, przy takim współczynniku reproduktywności wirusa, jaki mamy obecnie, przy tym, że nie mamy pojedynczych ognisk, tylko zakażamy się niemal wszędzie, takie szanse są bardzo nikłe - tłumaczy dr Dzieciątkowski.

Według doniesień portalu wiadomości.wp.pl dr Tomasz Dzieciątkowski jest zdania, że w obecnej sytuacji lockdown również nie stanowi rozwiązania. Jak twierdzi, tuż po zniesieniu masowej izolacji rozpoczęłaby się bowiem nowa fala zachorowań.

Dzisiaj grzeje: 1.WHO ostrzega. "Świat znalazł się w krytycznym punkcie"
2.Dziennikarz nie mógł jej powstrzymać. Pokazała posłowi wulgarne hasło na wizji TVN24
3. Na jej pępku pojawił się guzek. Nie miała pojęcia, że jest to objaw niebezpiecznej choroby

Weszli do szkoły i otworzyli ogień. Nie żyje przynajmniej ósemka dzieciWeszli do szkoły i otworzyli ogień. Nie żyje przynajmniej ósemka dzieciCzytaj dalej

- Po dwóch miesiącach wypuszczamy wszystkich i zaczyna się nowa fala zakażeń. Dlaczego? Bo przecież nie zlikwidowaliśmy całkowicie wirusa ani nie nabyliśmy na niego odporności. Ludzie zaczynają przywozić go, chociażby z innych krajów - wyjaśnia ekspert.

Najnowsze wiadomości z Ministerstwa Zdrowia dotyczące zgonów niestety także są niepokojące. Dnia 24 października resort potwierdził śmierć 179 zakażonych koronawirusem pacjentów.

Warto wspomnieć, że jednocześnie w Polsce przybywa także ozdrowieńców. Według ostatnich wiadomości przekazywanych przez MZ, w naszym kraju wyleczono już ponad 109 tys. osób.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej ostrzega. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej ostrzega. "Wydolność służby zdrowia już się skończyła"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie
  2. Niepokojące wyniki badań. Wysokie promieniowanie w pobliżu odwiertów. Tysiące ludzi zagrożonych
  3. Wstydliwy problem, który może dotyczyć prawie połowy Polaków. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by się z nim uporać
  4. Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazu
  5. Andrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniem
  6. Nie żyje. Niewiele osób wiedziało o jego chorobie. Prezes wielkiej firmy na zawsze zapisał się w światowej historii
  7. "Trzaskowski i feministki poszli spacerkiem na Nowogrodzką". Sobotni protest przed siedzibą partii rządzącej

Następny artykuł