L4 płatne 100 %? Znamy szczegóły najnowszych zmian, dobra wiadomość dla wielu Polek i Polaków

Wiadomości o zmianach w zasadach L4
unsplash.com/Kelly Sikkema
Autor Barbara Bujar27.11.2020

W mediach pojawiły się zaskakujące wiadomości. Zgodnie z nowym projektem ustawy, który w czwartek 12 listopada trafił do Sejmu, część zwolnień lekarskich ma być płatna w wysokości 100 procent otrzymywanego wynagrodzenia. Jak tłumaczą posłowie, wprowadzenie takiej zmiany miało zostać spowodowane epidemią koronawirusa.

Na te wiadomości czekało wielu Polaków – do Sejmu trafił projekt ustawy, który przewiduje zmianę zasad w przyznawaniu L4. Przypomnijmy, że do tej pory pacjenci przebywający na zwolnieniu otrzymywali 80 procent swojego wynagrodzenia. Wyjątków od tej reguły było niewiele.

Jak podaje Dziennik Zachodni, dotychczas 100 procent pensji w trakcie pobytu na L4 było przyznawane kobietom w ciąży oraz nielicznym grupom zawodowym, do których należą między innymi niektórzy mundurowi. Wedle nowego projektu ustawy ta lista ma się rozszerzyć.

Rodzina przez 3 dni błagała o przyjazd karetki do chorej 15-latki. Za każdym razem słyszeli odmowę, niestety finał okazał się tragicznyRodzina przez 3 dni błagała o przyjazd karetki do chorej 15-latki. Za każdym razem słyszeli odmowę, niestety finał okazał się tragicznyCzytaj dalej

Najnowsze wiadomości dotyczące przebywania na L4

Do grupy Polaków, którzy podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, otrzymują pełne wynagrodzenie, mają dołączyć kolejne osoby. O taki obrót sprawy zawnioskowali posłowie klubu parlamentarnego Lewicy. 12 listopada złożyli do Sejmu sporządzony projekt ustawy.

- W obowiązującym stanie prawnym niezdolność do pracy z powodu choroby zakaźnej, w tym – podczas izolacji w warunkach domowych, lub odosobnienia w związku z nią, w tym – w postaci izolacji i kwarantanny, są zrównane w skutkach z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Stany te stanowią tytuł do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia oraz do zasiłku chorobowego w kwocie 80 proc. podstawy jego wymiaru – fragment uzasadnienia projektu czytamy w serwisie internetowym DZ.

To właśnie epidemia koronawirusa ma odpowiadać za złożeniem wniosku o podwyższenie wynagrodzenia osobom przebywającym na L4 do pełnej pensji. Zdaniem posłów Lewicy COVID-19 często uniemożliwia normalne funkcjonowanie wszystkim domownikom, ograniczając ich dochody i tym samym powodując ich „wyłączenie z aktywności ekonomicznej”.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, z wynagrodzenia w wysokości 100 procent miałyby skorzystać wszystkie osoby, u których zostanie potwierdzona choroba zakaźna, wymagająca poddania się izolacji lub kwarantannie.

To jednak nie koniec zasad. Zgodnie z przepisami zawartymi w dokumencie Lewicy pełnopłatne zwolnienie lekarskie będzie mogło trwać maksymalnie 33 dni z rzędu w danym roku kalendarzowym. W przypadku osób, które ukończyły 50. rok życia, okres ten ma trwać krócej, a dokładnie 14 dni.

Dzisiaj grzeje:
1.Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
2.Współwięźniarki były zgodne, co trzeba zrobić z mamą Madzi. Wszystko trwało kilka dni, powalające
3.Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia. Chodzi o pochodzenie koronawirusa

Wszystko jest już jasne. Naukowcy podali, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń koronawirusemWszystko jest już jasne. Naukowcy podali, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń koronawirusemCzytaj dalej

- W trudnym do oszacowania, związanym z dynamiką bieżącej sytuacji epidemicznej zakresie jego wejście w życie będzie skutkowało wzrostem wydatków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Funduszu Chorobowego) – tłumaczą posłowie.

Projekt autorstwa klubu parlamentarnego Lewicy trafił do Sejmu 12 listopada 2020 roku. Obecnie ma być konsultowany. Jeżeli zostanie zaakceptowany, wiadomość na ten temat pojawi się w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie po 14 dniach od decyzji.

Minister Zdrowia wprost o trzeciej fali epidemii. Podał konkretny termin oraz plany dotyczące szczepieńMinister Zdrowia wprost o trzeciej fali epidemii. Podał konkretny termin oraz plany dotyczące szczepieńCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Black Friday: zostały tylko 2 dni aby upolować najtańsze wakacje. Schodzą jak świeże bułeczki. Warto się pospieszyć
  3. Ogromne zamieszanie w sklepie morele. Użytkownicy są wściekli, nie pozostawiają suchej nitki na sprzedawcy
  4. Wczesne objawy nadciśnienia. Nie można ich bagatelizować
  5. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  6. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  7. Miała wziąć z nim ślub. Gdy na nagraniu odkryła, co robi z jej psami natychmiast zerwała zaręczyny
  8. Dodatkowy dzień na zakupy w grudniu. Nagła wiadomość w sprawie zakazu handlu w niedziele

Następny artykuł