RCB utonięcia
fot. https://unsplash.com/ TimMarshall
Autor Natalia Niewczas - 27 Lipca 2020

Tragiczne wiadomości obiegły media. W czasie jednego weekendu utonęło kilkanaście osób

Wiadomości Rządowego Centrum Bezpieczeństwa są szokujące. W ciągu ostatnich kilku dni w polskich wodach utonęło aż siedemnaście osób. Wypływając na otwartą wodę, zawsze powinniśmy brać pod uwagę ewentualne zagrożenia i dobrze przygotować się do wyprawy. Woda to żywioł - może być śmiertelnie niebezpieczna.

Wiadomości o siedemnastu nowych przypadkach utonięć to tylko wierzchołek góry lodowej - statystyki pokazują, że liczba osób, które tylko w tym roku straciły życie w wodzie, sięga dwustu. W wielu tych przypadkach kluczową rolę odgrywał alkohol. Osoby wypływające na otwartą wodę w stanie nietrzeźwym ryzykują nie tylko swoim życiem, ale także życiem innych, znajdujących się w pobliżu osób.

Smutne wiadomości RCB

Wiadomości przekazane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa jednocześnie szokują i ostrzegają wszystkich wielbicieli wodnych rozrywek. Tylko w ostatni weekend utonęło siedemnaście osób. Do siedmiu utonięć doszło w sobotę, podczas gdy w niedzielę życie straciło aż dziesięć osób.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już od jakiegoś czasu powiadamia obywateli Polski o nadchodzących, możliwych zagrożeniach związanych na przykład z gwałtowną pogodą. Teraz RCB donosi o tragicznych śmierciach osób, które utonęły w wodzie. Jak podaje portal tvnmeteo.tvn24.pl, wśród tych, którzy stracili życie w weekend, jest dziewięcioletnia dziewczynka. Dziecko korzystało z wakacji wraz z siedmioma innymi osobami, gdy łódź utrzymująca pasażerów nad wodą przewróciła się na jeziorze. Ratownikom nie udało się jej uratować, dziewczynka zmarła w szpitalu.

Dzisiaj grzeje: 1. W końcu stało się, klamka zapadła. Od jutra tysiące rodzin straci pieniądze na dzieci
2. Fatalne, nagłe doniesienia na antenie RMF. Badania przesiewowe potwierdziły najgorsze, od jutra do środy planują przebadać 1, 4 tys. osób
3. W Niemczech planowali setki sklepów, postawili tylko 3. Nowa sieciówka wchodzi do Polski, plany są ambitne

To niestety nie jedyny równie tragiczny przypadek - od początku kwietnia odnotowano łącznie aż 196 utonięć. Statystyki prowadzone przez Komendę Główną Policji dowodzą, że tylko w lipcu życie na wodzie straciło ponad 70 osób. Dane o utonięciach z zeszłego roku mówią o 456 przypadkach śmiertelnych - aż 98 osób przed utonięciem spożywało alkohol.

Na otwartą wodę powinniśmy wypływać tylko dobrze przygotowani. W pojeździe zawsze pod ręką powinno znajdować się coś, co w razie potrzeby pomoże nam bezpiecznie dobić do brzegu, chociażby zwykły materac. Korzystanie ze zbiorników, które nie są objęte nadzorem ratownika, to także częsty, popełniany przez wakacjowiczów błąd. Dno niestrzeżonego jeziora nie tylko może być niebezpieczne dla pływających tam osób, ale i być skażone groźnymi dla zdrowia organizmami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zenon Martyniuk błaga o pomoc. Liczy się każde wsparcie, sytuacja jest dramatyczna
  2. Zabezpieczcie zapasy wody. Niedługo wyłączą ją w jednej z części Warszawy. Lepiej się przygotujcie.
  3. Tak wygląda grób ojca Lecha i Jarosława Kaczyńskiego. Uwagę przykuwa jeden szczegół;
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. Oświadczył się plastikowej lalce, niedługo będzie ślub. Wspólne zdjęcia wbijają w fotel

Następny artykuł