Polskę obiegły tragiczne wiadomości. Odszedł wybitny Polak

Wiadomości o śmierci Grzegorza Gazdy
unsplash.com/David Monje
Autor Barbara Bujar29.08.2020

Wiadomości, które napłynęły z Uniwersytetu Łódzkiego, wstrząsnęły polskimi humanistami i całym światem nauki. Rzecznik uczelni poinformował dziś na Twitterze o śmierci jednego z wykładowców. Profesor Grzegorz Gazda był nie tylko historykiem, ale także cenionym teoretykiem literatury. Spod swoich skrzydeł wypuścił wielu magistrów i doktorantów. Zmarł w wieku 76 lat.

Wiadomości dotyczące literatury interesowały go od zawsze. Z tego powodu zdecydował się na rozpoczęcie studiów polonistycznych, które w 1966 roku ukończył na Uniwersytecie Łódzkim. Trzy lata po obronie pracy magisterskiej podjął pracę na tej samej uczelni, z którą nieprzerwanie związany był do końca swojego życia. Ambicja i ogromna wiedza, którą posiadał Grzegorz Gazda, doprowadziły go do habilitacji, a następnie do uzyskania tytułu profesora.

Porażające słowa lekarzy. Sytuacja chorych na raka jest tragicznaPorażające słowa lekarzy. Sytuacja chorych na raka jest tragicznaCzytaj dalej

Nie żyje prof. Grzegorz Gazda. Wiadomości o jego śmierci przekazał rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego

Dorobek naukowy Grzegorza Gazdy jest naprawdę imponujący. Jak podaje Pikio, profesor publikował książki i artykuły, które poświęcone były badaniom porównawczym literatur europejskich XX, polskiej literaturze międzywojennej oraz gatunkom literackim. Dodatkowo pełnił funkcję kierowniczą w Zakładzie Teorii Literatury, który z czasem został przekształcony w Katedrę, a następnie w Instytut Kultury Współczesnej. Sprawował także opiekę nad studentami przygotowującymi się do obron. W trakcie swojej kariery prof. Gazda wypuścił spod swoich skrzydeł ponad 300 magistrów oraz kilkunastu doktorantów.

Profesor udzielał się także w Łódzkim Towarzystwie Naukowym, Polskim Towarzystwie Kulturoznawczym oraz Komisji Kultury i Sztuki przy Polskiej Akademii Nauk w Łodzi. Był również członkiem Kapituły Konkursu im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Każdy, kto choć raz spotkał go na swojej drodze, z pewnością nie może uwierzyć w jego śmierć. Pogrążeni w żałobie koledzy po fachu zawsze będą wspominać go z uśmiechem na ustach.

- Niezwykle wielki uczony humanista i sprawiedliwy człowiek. Można powiedzieć, że nauka polska i kultura doznała niezwykłej straty. Mimo że przeszedł na emeryturę, to nadal był aktywny w różnych działaniach, np. w komitecie przyznających nagrodę dla najwybitniejszych książek humanistycznych przyznawaną przez Uniwersytet Łódzki - mówił profesor UŁ, Jarosław Płóciennik, którego cytuje Radio Łódź.

Dzisiaj grzeje: 1. Porażająca prawda o kuchenkach gazowych. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę
2. Zrobiła zakupy w Biedronce. Po wyjściu dostała wezwanie do zapłaty dodatkowych 90 zł, powód wprawia w oniemienie

O śmierci Grzegorza Gazdy poinformował za pośrednictwem Twittera rzecznik UŁ, Paweł Śpiechowicz. W krótkiej wypowiedzi mężczyzna podkreślił, jak wielką stratą dla świata nauki jest śmierć profesora. Mężczyzna zmarł w wieku 76 lat.

- Z wielkim smutkiem żegnamy Pana Profesora Grzegorza Gazdę, wielkiego humanistę, współtwórcę Nagrody im. Prof. T. Kotarbińskiego. To wielka strata dla nas i dla polskiej nauki - napisał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: policja weszła do stołecznego ratusza. Funkcjonariusze szukają i zabezpieczają dokumenty
  2. Jarosław Kaczyński ma się czego wstydzić? Światło dzienne ujrzały zadziwiające fakty z przeszłości
  3. Nagła zmiana dotycząca najnowszych obostrzeń. Nikt się nie spodziewał
  4. Tysiące Polaków otrzymało pilny alert. Skażona woda w rzece
  5. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Mamy oficjalne potwierdzenie
  6. Córka Andrzeja Gołoty wygląda oszałamiająco. Na zdjęciach jest jak mama w młodości

Następny artykuł