wilgotność_powietrza
pixabay_Arcaion
Autor Damian Witoń - 5 Lutego 2020

Wpływ suchego powietrza na zdrowie. Jak je skutecznie nawilżyć?

Wilgotność powietrza to czynnik środowiskowy, który ma wpływ na zdrowie człowieka. Jeżeli w pomieszczeniach, w których przebywamy, jest za sucho może to wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Warto poznać skuteczne i proste metody nawilżania powietrza w naszych domach lub miejscach pracy.

Wilgotność powietrza w naszych domach nie jest sprawą obojętną dla zdrowia. Zwłaszcza teraz, czyli w okresie grzewczym bywa, iż jest w nich za sucho, co może sprzyjać powstawaniu pewnych dolegliwości. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwalają w prosty sposób nawilżyć powietrze.

Przez tydzień codziennie piła zakwas z buraków. Efekty okazały się zaskakującePrzez tydzień codziennie piła zakwas z buraków. Efekty okazały się zaskakująceCzytaj dalej


Wilgotność powietrza w domach jest często zbyt niska. Warto wiedzieć jak można ją zwiększyć

Kiedy powietrze jest zbyt suche, organizm człowieka może na tym ucierpieć. Za mało wilgoci spowoduje wysuszenie błon śluzowych oraz skóry, która stanie się bardziej wrażliwa, a także może zacząć pękać i swędzieć. Z kolei suche błony śluzowe oznaczać będą suchość i drapanie w gardle, a w ekstremalnych przypadkach nawet znaczne trudności z oddychaniem.

Suche środowisko sprzyja powstawaniu większych ilości kurzu będącego siedliskiem roztoczy, które powodują u pewnej części ludzi reakcje alergiczne. Jako że jest często efektem przegrzewania, może też zwiększać ryzyko występowania infekcji, ponieważ w sytuacji, w której istnieje bardzo duża różnica między warunkami wewnątrz budynku i poza nim, przejście z jednego środowiska do drugiego wystawia organizm na ekstremalne warunki adaptacyjne.

Istnieją skuteczne sposoby nawilżania powietrza w naszych domach. Pierwszym z nich, a zarazem chyba najprostszym, jest położenie na włączony kaloryfer mokrego ręcznika. Alternatywnym rozwiązaniem jest przymocowanie do grzejnika wypełnionego wodą nawilżacza powietrza. Jednakże znacznie skuteczniejszym od powyższych rozwiązaniem jest inwestycja w nawilżacz elektryczny, który wytwarza więcej pary wodnej oraz znacznie lepiej rozprowadza ją po pomieszczeniu.

Pomocne w walce z suchością powietrza mogą okazać się również niektóre rośliny doniczkowe. Można powiedzieć, że są one naturalnymi nawilżaczami powietrza. Szczególnie dobrze w tej roli sprawdzą się szeflera, bluszcz, lipka, paproć czy fikus. Poza wpływem na wilgotność w domu będą również pełniły funkcję filtrów powietrza.

Z nawilżaniem powietrza w domu nie należy jednak przesadzać, ponieważ może to stworzyć warunki, które sprzyjać będą rozwojowi wirusów, bakterii, grzybów i pleśni, szczególnie w połączeniu ze zbyt wysoką temperaturą. Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, optymalnie termometry umieszczone w środku naszych mieszkań nie powinny wskazywać wartości wyższej niż 21 stopni Celsjusza. Przed użyciem nawilżacza powietrza, należy dokładnie przewietrzyć dom.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mama była zaniepokojona zachowaniem dziecka w nocy. Zamontowała kamerę w jego pokoju
  2. Internauci wpłacili 400 tys zł. Zbiórka zgłoszona do prokuratury
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Przenigdy nie kupuj piersi z kurczaka, jeśli widzisz na niej podobny szczegół. Konsekwencje są fatalne

Następny artykuł