Niezwykłe odkrycie naukowców z Wrocławia. Wiedzą, jak zatrzymać replikację wirusa SARS-CoV

wirus, przełomowe odkrycie
Fot. pixabay.com/ jarmoluk
Autor Klaudia Gaicka02.05.2020

Wirus rozprzestrzenia się po świecie w zastraszającym tempie. Nic więc dziwnego, że badaniem go zajmują się już naukowcy z całego świata. Również zespół badaczy z Politechniki Wrocławskiej odkrył coś niesamowitego.

Wirus rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie. Nic dziwnego, że coraz więcej jednostek rozpoczyna badania nad różnymi jego cechami. Eksperci z całego świata codziennie badają różne zmienne dotyczące szkodliwego patogenu i udostępniają do opinii publicznej nowe wnioski z doświadczeń.

Rakotwórcza substancja, którą znajdziemy w prawie każdym domy. Jak się przed nią chronić?Rakotwórcza substancja, którą znajdziemy w prawie każdym domy. Jak się przed nią chronić?Czytaj dalej

Wirus przypomina w budowie SARS-CoV

Zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej kierowany przez prof. Marcina Drąga (laureata Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej) kilka tygodni temu rozpracował enzym, którego działanie jest bardzo przydatne w walce z SARS-CoV-2.

– Jeśli enzym potraktujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz – wypowiedział się o pierwszym odkryciu kierownik zespołu badawczego.

Ostatnio badacze ogłosili nowe przełomowe odkrycie.Jak podaje serwis Poradnikzdrowie, zespół jako pierwszy na świecie rozpracował proteazę, której zablokowanie zahamuje replikację koronawirusa.

– Koronawirus powodujący COVID-19 ma dwie proteazy. Zatrzymanie albo jednej, albo drugiej na sto procent zatrzymuje replikację wirusa. To potwierdzone dane medyczne. A my jesteśmy jedynym laboratorium na świecie, które ma teraz obie te proteazy w aktywnej formie i dobrze sprofilowane – wyjaśnił badacz.

Nowe odkrycie jest dlatego, tak przełomowe, ponieważ SARS-CoV-2 przypomina wirusa SARS-CoV, który również zagroził naszemu bezpieczeństwu. Było to w 2002 roku, zarówno wtedy, jak i przez następne lata, wielu naukowców starało się zrozumieć mechanizm działania wirusa. Wyciągnięcie proteaz z obu tych koronawirusów pozwala naukowcom skorzystać z wielu lat badań nad SARS-CoV w leczeniu SARS-CoV-2.

Dzisiaj grzeje: 1. Otwarcie przedszkoli i żłobków. Znamy wytyczne GIS, nic już nie będzie jak dawniej

2. Z samego rana Łukasz Szumowski wydał nagły apel. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości

Naukowiec udostępnił bezpłatnie wyniki badań, zarówno pierwszego, jak i drugiego eksperymentu. Dzięki czemu inni naukowcy również mogą się nimi posiłkować.
Jednocześnie Prof. Marcina Drąga podkreślił jeszcze, że w badaniach proteazy SARS-Cov-2-PLpro uczestniczyły również grupy badawcze ze Stanów Zjednoczonych. Oprócz grupy prof. Shauna Olsena (Medical University of South Carolina/University of Texas Health Science Center at San Antonio) również prof. Tony Huang i dr Miklos Bekes (New York University School of Medicine) oraz Scott Snipas (Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute, Kalifornia).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niechcący ujawnił sekretny przepis na panierkę z KFC. Jej niezwykłość zadziwia wielu
  2. Pilne: mogą zostać wprowadzone restrykcje w poruszaniu się? Zaskakujące słowa Szumowskiego
  3. Doradca Donalda Trumpa przewiduje koniec epidemii. Zdradził, co może ją powstrzymać
  4. Wielu Polaków łamie zasady kwarantanny. Niepokojące dane Komendy Głównej Policji
  5. Dramat kobiety z udarem. Przez epidemię żaden szpital nie chciał jej przyjąć, teraz nie żyje
  6. Szumowski ujawnił realną liczbę chorych. Znacznie większa od oficjalnej

Następny artykuł