wirus z Wuhan - mity
unsplash_CDC
Autor - 11 Lutego 2020

Największe mity dotyczące epidemii koronawirusa. Wiele osób w nie wierzy

Wirus oznaczony skrótem ncov-2019 jest tematem, wokół którego powstało już wiele mitów. Ludzie obawiają się rozwoju epidemii, w związku z czym szukają informacji dotyczących choroby. Często jednak można się natknąć na kłamstwa, dlatego warto sprawdzić, jak sytuacja wygląda naprawdę.

Wirus z Wuhan oznaczony skrótem ncov-2019 wciąż wzbudza strach. Zaledwie w ciągu pierwszego tygodnia, gdy świat obiegła informacja o ncov-2019 zakażeniu uległo 2000 osób, a ponad 50 zmarło. WHO już wcześniej przewidywała, że na świecie pojawi się „wirus x”, który spowoduje śmierć wielu osób. Istnieją podejrzenia, że to właśnie wirus z Wuhan będzie odpowiedzialny za zmniejszenie całkowitej populacji.

Wirus z Wuhan należy do rodziny koronawirusów (coronaviridae). Do tej rodziny zalicza się wiele wirusów, które mogą powodować różne objawy i choroby, np. łagodne, takie jak przeziębienie, ale także ciężkie jak ciężki ostry zespół oddechowy (SARS). Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem odpowiedzialnym za obecną epidemię zakażeń układu oddechowego w Wuhan, gdzie po raz pierwszy został zidentyfikowany w grudniu 2019 roku.

12-latek przyłapany na kradzieży. Reakcja jego rodziców odbiera mowę12-latek przyłapany na kradzieży. Reakcja jego rodziców odbiera mowęCzytaj dalej

Wirus z Wuhan jest tematem, wokół którego powstało wiele błędnych informacji

Nowy szczep wirusa wywołał panikę na całym świecie. Jednym z kłamstw dotyczących koronawirusa jest informacja o obecności choroby w Polsce. Nic bardziej mylnego. Do tej pory bowiem nie odnotowano żadnego przypadku koronowirusa wśród Polaków. Niemniej jednak pod obserwacją w szpitalach przebywa 10 osób, które mogły mieć z nim styczność. Kolejnym z mitów, w które nie należy wierzyć jest informacja mówiąca o skuteczności antybiotyków w leczeniu nowego koronawirusa. Antybiotyki bowiem są skuteczne jedynie w leczeniu infekcji o podłożu bakteryjnym. Nie działają w przypadku choroby wywołanej przez wirusy. Osobom przebywającym w szpitalach podaje się antybiotyki tylko w przypadku, gdy doszło także do zakażenia bakteryjnego.

Nie istnieje także żadna określona terapia ani lek, który pomaga w leczeniu koronawirusa. Według WHO specyfiki, które pomogły jednej osobie, mogą nie sprawdzić się w przypadku innej. Koronawirus ponadto zagraża nie tylko osobom starszym. Nowym szczepem może bowiem zarazić się każdy, niezależnie od wieku. Jednak osoby starsze, z obniżoną odpornością, małe dzieci i przewlekle chorzy są bardziej narażeni na jego działanie oraz wystąpienie potencjalnie śmiertelnych powikłań.

Fałszywą informacją jest również ta, która mówi, że zwierzęta domowe mogą rozprzestrzeniać nowego koronawirusa. Jak podaje portal fakt.pl, obecnie nie ma dowodów wskazujących na to, że psy czy koty mogą przenosić wirusa i zarażać nim ludzi. Niemniej jednak po każdym kontakcie ze zwierzętami należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Zgodnie z danymi WHO z 9 lutego 2020 r. do tej pory odnotowano 37 558 przypadków zakażenia na całym świecie i 813 zgonów, w tym jeden poza Chinami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małżeństwo zamarło, kiedy ujrzało nowo narodzone bliźnięta. Lekarze zaczęli przepraszać
  2. Informacje o kolejnych ograniczeniach. Nowe zasady od jutra, nie pójdziemy już na spacer?
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Polacy coraz bardziej się boją. Radykalni internauci chcą większych obostrzeń

Następny artykuł