Wirus - przyczyny wzrostu zakażeń
pixabay.com/mariohagen
Autor Barbara Bujar - 14 Października 2020

Gigantyczny wzrost zakażeń i zgonów. Wirusolog tłumaczy skąd się wzięły

Wirus SARS-CoV-2 znów zaraził rekordową liczbę osób. 14 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6 526 nowych przypadkach COVID-19. Na temat tak znacznego wzrostu wypowiedział się prof. Włodzimierz Gut. Wirusolog w rozmowie z PAP zdradził między innymi gdzie leży przyczyna tego zjawiska oraz jakiego przebiegu epidemii Polacy mogą spodziewać się w najbliższym czasie.

Informacje na temat wirusa SARS-CoV-2 każdego dnia budzą wśród polskiego społeczeństwa coraz większy niepokój. Tylko w przeciągu ostatnich tygodni dobowy przyrost wzrósł o kilka tysięcy przypadków. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych rekordach. Tym razem testy potwierdziły nie tylko najwyższą od początku pandemii liczbę wykrytych infekcji, ale także zgonów.

Prof. Simon radzi, jak przetrwać kolejną falę epidemii. 3 zasady, które są według niego absolutną podstawąProf. Simon radzi, jak przetrwać kolejną falę epidemii. 3 zasady, które są według niego absolutną podstawąCzytaj dalej

Wirus rozprzestrzenia się coraz bardziej. Prof. Gut tłumaczy, dlaczego

Aktualny dobowy rekord zachorowań, o którym resort zdrowia poinformował 14 października, wynosi 6 526 przypadków. W tym samym czasie w Polsce zmarło 116 pacjentów, z których 11 nie miało żadnych chorób współistniejących. Sytuacja robi się więc coraz poważniejsza. Wszyscy zastanawiają się dlaczego. Mikrobiolog i wirusolog prof. Włodzimierz Gut odpowiada.

Jak podaje Medonet, specjalista rozwiał wątpliwości wielu Polaków podczas wywiadu, którego udzielił Polskiej Agencji Prasowej. Prof. Gut odniósł się w nim nie tylko do przyczyny nowego rekordu zakażeń wirusem SARS-CoV-2, ale także do jego przebiegu w najbliższym czasie. W jego ocenie w nadchodzących tygodniach na infekcję najbardziej narażeni będą ci, którzy nie stosują się do obowiązujących restrykcji.

- Jedynym środkiem przemowy jest sam COVID, ponieważ ten, kto się zabezpieczy, ma mniejsze szanse (na zakażenie), a kto nie – ten ma większe – przypomniał prof. Gut cytowany przez Medonet.

Na szczęście, zdaniem eksperta, w Polsce takich osób ma być coraz mniej. Wszelkie ruchy antycovidove mają ulegać samoeliminacji. Niestety, efekty takich działań oraz wprowadzania dodatkowych obostrzeń zaowocują dopiero w przyszłości. Teraz Polacy zmagają się ze skutkami tego, co działo się w kraju jeszcze dwa tygodnie temu. Według wirusologa to właśnie wzrost zakażeń z tamtego okresu jest przyczyną powstawania nowych rekordów.

Wysokie przyrosty zakażeń będą obserwowane jeszcze przez jakiś czas. Zdaniem specjalisty można spodziewać się ich także wśród pracowników służby zdrowia. Co ciekawe, w jego ocenie medycy nie mają zarażać się w szpitalach.

Dzisiaj grzeje: 1.Koronawirus może przenosić się w nowy sposób. Zmieniono wytyczne
2.Eid Mar - prawdopodobnie najdroższa moneta na świecie. Jej historia jest niesamowita
3.Nowy objaw koronawirusa. Dotyka wyłącznie mężczyzn, chodzi o miejsca intymne

Artur Barciś w swoim stylu apeluje do Polaków. Artur Barciś w swoim stylu apeluje do Polaków. "Ostatni wiersz o covidzie" hitem internetu (VIDEO)Czytaj dalej

- I to niekoniecznie będą zakażenia pochodzące ze szpitala, bo tam oni mają doświadczenie i uważają. Tam szanse (na zakażenie – PAP) są znacznie mniejsze. Ale w środowisku w tej chwili mamy sytuację, że już jest powyżej jednego zakażonego obywatela na tysiąc mieszkańców, a to jest przeciętna liczba (osób), którą człowiek spotyka w ciągu dnia– powiedział.

Dziś padły dwa niechlubne rekordy. Kolejne granice przekroczone, statystyki szybują w góręDziś padły dwa niechlubne rekordy. Kolejne granice przekroczone, statystyki szybują w góręCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od dzisiaj obowiązuje stan klęski żywiołowej. Klamka zapadła, wiadomości zza granicy porażają
  2. Godziny dla seniorów jednak do zmiany. Jest nowe rozporządzenie rządu
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Od dzisiaj po 2080 złotych "na rękę". O pieniądze może starać się duża grupa Polaków

Następny artykuł