Wirus utrzymuje się na powierzchniach
pixabay.com/geralt
Autor Barbara Bujar - 17 Października 2020

Przedmiot, na którym wirus może utrzymywać się nawet miesiąc. Każdy z nas go ma

Wirus SARS-CoV-2 to jednak z największych zagadek ostatnich lat. Od kilku miesięcy naukowcy prowadzą nad nim wiele różnych badań, z których często wyciągają przełomowe wnioski. Niedawno testów podjęli się badacze z Australii. Udowodnili, że patogen na niektórych powierzchniach może utrzymywać się do 28 dni. Ważna jest w tym jednak temperatura.

Wirus SARS-CoV-2 od kilku miesięcy paraliżuje życie ludzi na całym świecie. Mimo wielu starań i wprowadzania niezbędnych obostrzeń w poszczególnych krajach wciąż przybywa mnóstwo zakażeń. W związku z tym naukowcy cały czas starają się poznać jego najmniejsze szczegóły i w tym celu prowadzą najróżniejsze badania. Jednych z nich podjęli się niedawno badacze z Australii. Podjęli temat przeżywalności wirusa.

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski aktor, niedługo miał zagrać w nowym filmieMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski aktor, niedługo miał zagrać w nowym filmieCzytaj dalej

Wirus w badaniach australijskich naukowców. Może przeżyć aż 28 dni

Jak donosi Interia, wyniki badań, które otrzymali uczeni z australijskiej rządowej jednostki naukowej CSIRO, zostały opublikowane na łamach magazynu "Virology Journal". Czytelnicy mogli dzięki nim zrozumieć, jak długo może przeżyć patogen. Naukowcy przekazali im, że w niektórych warunkach czas ten może osiągać aż 28 dni. Ważna jest jednak towarzysząca temu temperatura. W związku z tym swoje testy prowadzili kolejno w 20, 30 i 40 stopniach Celsjusza.

Pierwszym wnioskiem, jaki uczeni uznali za prawdziwy, dotyczył temperatury. Okazało się, że wirus dłużej utrzymuje się, gdy w jego otoczeniu jest chłodniej. W wyższych temperaturach natomiast umiera. To pierwszy krok do zrozumienia koronawirusa i podjęcia z nim skutecznej walki.

Drugą ważną informacją była ta dotycząca powierzchni, na których patogen może utrzymywać się wyjątkowo długo. Według australijskich naukowców do takich obszarów należą między innymi: stal nierdzewna, banknoty oraz szkło. To właśnie tak koronawirus może przetrwać aż do 28 dni. To zdecydowanie dłużej nić wirus grypy typu A. W przypadku tego patogenu okres przeżywalności szacuje się na 17 dni.

Dzisiaj grzeje: 1.Rodzina nie wierzyła, że zmarł na COVID-19. Włamała się do kostnicy i wykradła ciało bliskiego
2.Koncern farmaceutyczny chciał zarobić na leku przeciw COVID-19. Nie udało się, analitycy są w szoku
3.Pojawia się przy udarze mózgu. Jeśli ją zauważymy, liczy się każda minuta, trzeba działać szybko

Kościół oficjalnie potwierdził. Arcybiskup Stanisław Gądecki został zarażonyKościół oficjalnie potwierdził. Arcybiskup Stanisław Gądecki został zarażonyCzytaj dalej

W związku ze swoimi odkryciami naukowcy postanowili zaapelować do społeczeństwa o dokładną dezynfekcję wszystkich powierzchni, z którym na co dzień można mieć styczność. Należy więc pamiętać o stosowaniu się do wszystkich obowiązujących obostrzeń, w tym używaniu środków ochronnych i częstego mycia rąk. Dezynfekcją powinny być objęte także sprzęty domowe, których na co dzień używamy po powrocie ze świeżego powietrza.

Nowy objaw koronawirusa. Choć pojawia się rzadko, może prowadzić do trwałych powikłańNowy objaw koronawirusa. Choć pojawia się rzadko, może prowadzić do trwałych powikłańCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Media: jutro ostatnia szansa, potem koniec. Kolejne ograniczenie w Polsce, niestety bardzo zła wiadomość dla turystów
  2. Już niedługo tankując auto możesz się nieźle zdziwić. Wprowadzenie restrykcji wpłynie też na stacje paliw
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Na rzeczach znalezionych na śmietniku zarabia 10 tys. zł miesięcznie. Wiemy, jakie łupy można łatwo złowić

Następny artykuł