Wirus według chińskich naukowców częściej atakuje pacjentów z pewną grupą krwi
fot. unsplash.com
Autor Aneta Młodawska - 18 Marca 2020

Grupa krwi może zwiększać podatność na koronawirusa. Ciekawe spostrzeżenie chińskich badaczy

Wirus SARS-CoV-2 zbiera żniwo w Europie i reszcie świata. Jak wiemy, w grupie ryzyka znajdują się pacjenci w podeszłym wieku, o obniżonej odporności oraz zmagający się z chorobami przewlekłymi. Chińscy naukowcy doszli ponadto do wniosków, że na ryzyko zakażenia ma wpływ również grupa krwi.

Wirus SARS-CoV-2 doprowadził już do śmierci pięciu osób w Polsce. Wszyscy pacjenci cierpieli na towarzyszące choroby i skończyli 50 lat. Okazuje się, że wiek i stan zdrowia nie są jedynymi czynnikami, które wpływają na ryzyko zakażenia. Według chińskich naukowców duże znaczenie ma także grupa krwi.

Przypomnijmy, że do tej pory najwięcej zachorowań odnotowano w państwach takich jak Chiny, Włochy, Iran, Korea Południowa i Hiszpania. Potwierdzono już ponad 7 tysięcy zgonów spowodowanych chorobą COVID-19. W marcu pierwsze przypadki zakażeń odnotowano również w Irlandii, Monako, Ekwadorze, Azerbejdżanie i Katarze.

Koronawirus szaleje, a w polskim mieście zrobili mega imprezę. Pilnie interweniowała policja, w głowie się nie mieściKoronawirus szaleje, a w polskim mieście zrobili mega imprezę. Pilnie interweniowała policja, w głowie się nie mieściCzytaj dalej

Wirus według chińskich naukowców częściej atakuje pacjentów z pewną grupą krwi

Jak podaje portal popularne.pl, naukowcy z Chin zbadali krew ponad 2 tysięcy pacjentów, u których wykryto koronawirusa. Następnie porównali liczbę chorych z daną grupą krwi z odsetkiem całej populacji. Warto przypomnieć, że krew pełni niezmiernie ważne funkcje w ludzkim organizmie. Według niektórych naukowców posiadacze danej grupy krwi mogą być mniej lub bardziej narażeni na wystąpienie niektórych chorób. Możliwe, że czynnik ten ma wpływ także na ryzyko zakażenia koronawirusem.

Chińscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy grupa krwi ma związek z podatnością na chorobę COVID-19. Badania przeprowadzono na próbkach krwi pacjentów z Wuhan i Shenzhen, u których stwierdzono zakażenie. Po porównaniu odsetka chorych z konkretną grupą krwi, z odsetkiem całej populacji, naukowcy doszli do ciekawych wniosków.

Badania wykazały, że wśród pacjentów zakażonych koronawirusem, najwięcej osób miało grupę krwi A. Ponadto chorzy z tą grupą krwi przechodzili COVID-19 ciężej niż pozostali. Jak wynika z badań, najmniej podatne na zarażenie koronawirusem są osoby z grupą krwi O.

Dzisiaj grzeje: 1. Piąta ofiara śmiertelna w Polsce. Liczba zarażonych stale rośnie

2. Mocny komentarz Wiśniewskiego na temat sytuacji w Polsce. Fani nie spodziewali się takich słów

Grupa krwi 0 to najstarsza z grup krwi dlatego uważa się, że jej posiadacze są najbardziej odporni na wszelkiego typu zakażenia wirusowe, bakteryjne oraz rozwój pasożytów w organizmie. Z kolei osoby z grupą krwi A mogą być bardziej, niż posiadacze innych grup krwi, narażone na m.in. zaburzenia oddychania, astmę czy anemię.

Analiza badań została opublikowana w „South China Morning Post” i serwisie Medrxiv.org. Niewykluczone, że wiedza chińskich naukowców przyda się do ograniczenia epidemii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest lista, lepiej nie spożywaj 4 produktów podczas kwarantanny. Skutki mogą być opłakane
  2. Tragiczne zdjęcia z Włoch. Wojsko ciężarówkami wywozi trumny z ciałami, kostnice nie mają miejsca
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Jest jeden ważny powód, aby wyjść z domu. Pilny apel do wszystkich Polaków

Następny artykuł