Wirus: co oznacza stan epidemii ogłoszony w Polsce
pixabay_iXimus
Autor Damian Witoń - 22 Marca 2020

W Polsce wprowadzono stan epidemii. Warto wiedzieć, co oznacza

Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się szybko po terenie całego naszego kraju. Każdego dnia otrzymujemy informacje o nowych przypadkach zarażeń. W związku z tym polski rząd postanowił wprowadzić stan epidemii.

Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się w niepokojącym tempie po terenie naszego kraju. Rząd stara się zapobiegać jego ekspansji przy pomocy wielu rozporządzeń. Ostatnio ogłosił stan epidemii, który wpłynie znacząco na wiele aspektów życia Polaków. Premier Morawiecki uważa, że czekają nas trudne tygodnie.

Czy w medycynie szykuje się rewolucja? Naukowcy pracują nad szczepionką, która nie wymaga zastrzykuCzy w medycynie szykuje się rewolucja? Naukowcy pracują nad szczepionką, która nie wymaga zastrzykuCzytaj dalej

Wirus z Wuhan rozprzestrzenia się po całej Polsce. Ogłoszono stan epidemii

Obecna sytuacja w naszym kraju jest bardzo niebezpieczna. Codziennie dowiadujemy się o nowych przypadkach zarażeń koronawirusem. Niestety są już pierwsze ofiary śmiertelne choroby COVID-19, którą wywołuje. W związku z tym rząd postanowił wprowadzić stan epidemii, zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych z 5 grudnia 2008 roku.

Do 20 marca w Polsce obowiązywał stan epidemiologiczny. Wszystko zmieniło się, gdy tego dnia w godzinach wieczornych na konferencji prasowej stawili się premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Mężczyźni poinformowali o trudnej decyzji, którą postanowili podjąć w trosce o bezpieczeństwo wszystkich obywateli. Polegała ona na wprowadzeniu stanu epidemii, który różni się znacząco od stanu epidemiologicznego.

Przede wszystkim odnosi się on do tak zwanej strefy zero. Jest ona obszarem ogniska wirusa, która podczas epidemii podlega ścisłym ograniczeniom i kontroli. Jak podaje portal popularne.pl, istnieje obecnie możliwość zamknięcia całego miasta bądź regionu oraz swobodnego przemieszczania się ludzi. W ramach stanu epidemii rząd może również ustanowić ograniczenie lub zakaz obrotu i używania niektórych przedmiotów, lub produktów spożywczych, ograniczyć działanie wybranych instytucji i zakładów i wprowadzić przymusowe zabiegi sanitarne.

To jednak jeszcze nie koniec listy środków zapobiegawczych stosowanych w czasach epidemii. Jeżeli nie uda się zahamować jej ekspansji, możliwa jest sytuacja, w której zabraknie miejsc dla chorych. W związku z tym władze mogą wystosować nakaz udostępnienia wybranych przez siebie lokali czy terenów. Jeżeli natomiast uda się wynaleźć skuteczną szczepionkę przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 to przy ogłoszonym stanie epidemii, rząd może wprowadzić obowiązek przeprowadzania szczepień.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat w Centrum Onkologii. Zarażona pielęgniarka pracowała na chemioterapii dziennej

2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa

Powyższe środki są jednak obecnie tylko ewentualnością. Nie jest pewne, czy zostaną zastosowane. Na razie działania podjęte w celu walki z epidemią ograniczają się między innymi do wstrzymania lekcji do świąt wielkanocnych, podnoszeniu świadomości społecznej, rekomendowaniu pracy zdalnej tam, gdzie jest możliwa oraz przygotowaniach służby zdrowia do najgorszych możliwych scenariuszy. Zwiększono także karę dla osób, które nie będą przestrzegały zasad kwarantanny domowej. Wcześniej wynosiła ona 5 tysięcy złotych, teraz aż 30.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z czego wymutował koronawirus? Jest nagranie, eksperci wskazali straszne miejsce na mapie
  2. Sklep wymyślił, jak uniknąć osób kupujących na zapas. Wystarczy jedna kartka
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Przestępcy znaleźli wyjątkowo perfidny sposób na okradanie mieszkań. Uważaj, kto do Ciebie puka

Następny artykuł