Wirus z Chin został przebadany
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 23 Stycznia 2020

Naukowcy przebadali DNA nowego wirusa z Chin. Choroba została wykryta w kolejnych krajach

Wirus z Chin należy do tej samej rodziny co drobnoustroje wywołujące SARS i MERS. Od kilku dni w mediach pojawiają się kolejne informacje o kolejnych ofiarach śmiertelnych, jak i nowych krajach, w których się pojawił.

Nowy wirus, który swoje ognisko ma w Chinach, cały czas się rozprzestrzenia. Co więcej, liczba zarażonych również rośnie tak jak ilość ofiar śmiertelnych. Cały czas dowiadujemy się nowych informacji o tym niebezpiecznym drobnoustroju, który zawędrował również do Europy.

Początkowo informacje przekazywane na temat wirusa nazwanego 2019-nCoV głosiły, że wywoływana przez niego choroba przypominająca zapalenie płuc nie przenosi się drogą kropelkową i zarażeni zostali jedynie ludzie, którzy przebywali na targu owoców morza w Wuhan. Teraz już wiemy, że nowa choroba może przejść z jednej osoby na drugą, a do zarażenia wystarczy nawet kontakt ze skażoną powierzchnią.

Kolor stolca może być pilnym alarmem o Twoim zdrowiu. Jeden z nich świadczy o raku i innych paskudnych chorobachKolor stolca może być pilnym alarmem o Twoim zdrowiu. Jeden z nich świadczy o raku i innych paskudnych chorobachCzytaj dalej

Nowy wirus cały czas się rozprzestrzenia

Jak podaje portal abczdrowie.pl, naukowcom udało się przebadać już DNA nowego wirusa, dzięki czemu wiemy na pewno, że jest on pochodzenia odzwierzęcego. Niestety wciąż nie wiadomo dokładnie, który gatunek go przenosi, ale cały czas trwają pracę nad ustaleniem tego.

Wiadomo już, że przypadki zachorowań na zapalenie płuc wywoływane przez nowy wirus odnotowano między innymi w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Tajlandii, Korei Północnej oraz w Rosji. W przypadku tego ostatniego kraju dwóch pacjentów trafiło do szpitala w Petersburgu na obserwacji.

W mediach pojawiła się też informacja o tym, że co najmniej 9 osób zmarło w wyniku zakażenia tym wirusem. Naukowcy pracują też nad testem, który będzie w stanie wykrywać niebezpieczny patogen.

GIS poinformował również, że polskie służby graniczne oraz sanitarne zostały postawione w stan gotowości. Dodatkowo odradza się aktualnie wszelkie wizyty w Chinach ze względu na możliwość zarażenia.

- Ważne jest to, żeby osoby, które mogą odroczyć swoją podróż do Chin, to zrobiły. Szczególnie nie jest ona teraz zalecana osobom, które mają jakieś deficyty zdrowotne. Są one najbardziej wrażliwe na ten wirus. Do grupy wysokiego ryzyka należą osoby w podeszłym wieku, leczące się różnymi substancjami, chemioterapeutykami – wyjaśnia dr hab. Jarosław Pinkas pełniący funkcję głównego inspektora sanitarnego cytowany przez portal abczdrowie.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Matka wyskoczyła z okna. Wcześniej zrobiła córce niewybaczalną rzecz
  2. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  3. Śmiertelnie niebezpieczna choroba staje się coraz powszechniejsza. Eksperci zaobserwowali znaczący wzrost zachorowań
  4. Choroba sprzed lat wróciła. Specjaliści ogłosili epidemię
  5. Kayah jest nieuleczalnie chora. Choroba znacząco wpływa na jej życie
  6. Oto popularne produkty, które powodują raka trzustki i żołądka. Lepiej natychmiast wykluczyć je z diety dla własnego dobra

Następny artykuł