Wirus SARS-Cov-2 badany jest pod każdym kątem
unsplash_CDC
Autor - 23 Marca 2020

Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości

Wirus z Wuhan oznaczany jako SARS-Cov-2 zbiera swoje żniwa. Jak dotąd spowodował śmierć ponad 14,7 tys. osób, a liczba ofiar ciągle wzrasta. Wiele osób zastanawia się, czy można ponownie zarazić się koronawirusem. Wyniki najnowszych badań nie pozostawiają złudzeń.

Wirus SARS-Cov-2 szerzy się po świecie w zastraszającym tempie. Liczba zakażonych osób przekroczyła 300 tys. Dotychczas zmarło ponad 14 tys. pacjentów. Najwięcej ofiar śmiertelnych jest we Włoszech, w Chinach, w Iranie i w Hiszpanii. W ostatnim czasie gwałtowny wzrost liczby zakażonych odnotowano także w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Wirus SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu pojawił się już w ponad 190 krajach. W Polsce pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzono 4 marca. Najnowsze wyniki badań pokazują, czy istnieje możliwość ponownego zakażenia się koronawirusem.

Ponad 30 nowych przypadków koronawirusa. Ilość ofiar śmiertelnych również rośniePonad 30 nowych przypadków koronawirusa. Ilość ofiar śmiertelnych również rośnieCzytaj dalej

Wirus SARS-Cov-2 badany jest pod każdym kątem. Naukowcy zbadali, czy można ponownie się nim zarazić

Jak informuje portal bioRxive.org, u makaków królewskich, będących nosicielami koronawirusa, wykryto przeciwciała zapobiegające ponownemu zakażeniu. Na razie prace nad skuteczną szczepionką jeszcze trwają, jednak coraz więcej wiemy o groźnym wirusie. Na szczęście okazuje się, że reinfekcja koronawirusem jest najprawdopodobniej niemożliwa.

Jak podaje portal popularne.pl, chińscy naukowcy postanowili więc przebadać makaki królewskie, będące nosicielami SARS-Cov-2. Badacze wykryli, że mają one przeciwciała skutecznie chroniące przed ponownym zakażeniem. Wyniki badań opublikował portal bioRxive.org. Z uwagi na podobieństwo genomu makaków i genomu ludzkiego, możemy być pewni, że i my wytwarzamy przeciwciała. Informację upowszechnia między innymi Krzysztof Łanda, były wiceminister zdrowia.

— Nie ma reinfekcji koronawirusem - a więc jednak przeciwciała wytworzone u ozdrowieńców skutecznie zapobiegają ponownemu zakażeniu! Czyli nawroty wiremii wynikają z błędnej diagnozy -wyniki fałszywie ujemne. A więc rzeczywiście w Chinach opanowali epidemię! — napisał na swoim profilu.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiadomo już, kim była zmarła zakażona 37-latka. Miała styczność z wieloma dziećmi, niepokojące doniesienia

2. Wszyscy byli w błędzie? Znaleźli nowe objawy koronawirusa, pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć

Badania chińskich naukowców udowadniają, że opanowanie pandemii jest możliwe. Dzieje się to właśnie na terenie Chin. By skutecznie chronić się przed koronawirusem, należy przede wszystkim zachować spokój i stosować się do zasad, które publikuje m.in. Ministerstwo Zdrowia czy Główny Inspektorat Sanitarny. Warto przede wszystkim często myć ręce. Zalecane jest, aby używać wody i mydła lub środków na bazie alkoholu.

Gdy kichamy lub kaszlemy, należy ponadto zakrywać usta lub nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą trzeba natychmiast wyrzucić do zamkniętego kosza. Nie powinno się zakrywać nosa i ust dłońmi, gdyż w ten sposób zarazki przenoszą się na przedmioty i osoby, których dotykamy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zła wiadomość, cenny produkt dla wszystkich już jest limitowany. Inspekcja Handlowa komentuje
  2. Nie żyje legendarna aktorka. Była zakażona koronawirusem
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. W sklepie możesz mieć problem przy kasie. Mają prawo odmówić ci sprzedaży

Następny artykuł