Wirus SARS-CoV-2 może być chimerą dwóch wirusów
unsplash_Martin Sanchez
Autor - 27 Marca 2020

Nowa teoria naukowców. Koronawirus może być chimerą

Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, o czym świadczy wciąż rosnąca liczba zakażeń. W Polsce potwierdzono dotychczas 1244 przypadkI zachorowania na COVID-19. Choć nie znamy jeszcze pochodzenia koronawirusa, naukowcy wciąż wysuwają nowe teorie.

Wirus SARS-CoV-2, który prowadzi do choroby COVID-19 wciąż się rozprzestrzenia, a liczba jego ofiar przekroczyła już 537 tys. Najwięcej zachorowań odnotowano w państwach takich jak USA, Włochy, Chiny, Iran, Wielka Brytania i Hiszpania.

Naukowcy już od długiego czasu badają wirus siejący strach na całym świecie. Specjaliści wciąż jednak nas zaskakują, przedstawiając coraz to nowsze badania na jego temat. Tym razem naukowcy przypuszczają, że koronawirus SARS-CoV-2 jest chimerą dwóch wirusów.

Lekarz ujawnia, jak jego zdaniem, będzie rozwijać się epidemia w Polsce. Niestety, nie ma dobrych wieściLekarz ujawnia, jak jego zdaniem, będzie rozwijać się epidemia w Polsce. Niestety, nie ma dobrych wieściCzytaj dalej

Wirus SARS-CoV-2 może być chimerą dwóch wirusów

Pochodzenie koronawirusa wciąż jest nieznane. Niemniej jednak naukowcy nieustannie analizują genom SARS-CoV-2. W grudniu 2019 roku 27 osób z 41 hospitalizowanych w Wuhan z powodu nowego koronawirusa odwiedziło tamtejszy rynek ryb i owoców morza. Co ciekawe, według badań przeprowadzonych w szpitalu w Wuhan, pierwszy pacjent, u którego zidentyfikowano koronawirusa SARS-CoV-2 nie miał nic wspólnego z targiem.

Genom koronawirusa SARS-CoV-2 to cząstka RNA, która zawiera ok. 30 000 zasad kodujących 15 genów, w tym gen S, który koduje białko znajdujące się na powierzchni otoczki wirusowej. Analizy wykazały, że koronawirus SARS-CoV-2 należy do grupy betakoronawirusów i jest bardzo zbliżony do SARS-CoV, czyli koronawirusa odpowiedzialnego za zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej.

Właśnie z uwagi na podobieństwo do SARS-CoV, nowy koronowawirus otrzymał nazwę SARS-CoV-2. Przypomnijmy, że koronawirus SARS-CoV pojawił się w Chinach w listopadzie 2002 roku i rozprzestrzenił się na 29 krajów. Rezerwuarem patogenu były nietoperze z rodzaju Rhinolophus, jednak pośrednim gospodarzem między nietoperzami a ludźmi były cywety.

Od tamtego czasu wykryto wiele betakoronawirusów, w większości u nietoperzy. Jak podaje portal medonet.pl, jednym z nich jest RaTG13, wyizolowany z nietoperza z gatunku Rhinolophus affinis. Porównanie genomów pokazała, że koronawirus SARS-CoV-2 i RaTG13 są do siebie podobne w 96 proc. Okazuje się zatem, że także w przypadku SARS-CoV-2 rezerwuar koronawirusów stanowią nietoperze.

Z kolei 7 lutego 2020 roku naukowcy odkryli u łuskowców wirusa, który według pierwszych badań miał 99 proc. zgodności genowej z koronawirusem SARS-CoV-2, jednak dalsze badania wykazały, że genom koronawirusa wyizolowanego z łuskowców jest podobny do SARS-CoV-2 jedynie w 90 proc. Oznacza to zatem, że wirus, który został wyizolowany z łuskowców, nie jest odpowiedzialny za obecnie panującą epidemię COVID-19.

Naukowcy odkryli jednak, że koronawirus z łuskowca i SARS-CoV-2 są identyczne w 99 procentach w określonym rejonie białka S, co pozwala wirusowi wejść do ludzkiej komórki i ją zarazić. Genom koronawirusa RaTG13 jest wysoce rozbieżny w tym specyficznym fragmencie.

Dzisiaj grzeje: 1. WHO podało nowy objaw COVID-19. Warto przyjrzeć się swoim oczom

2. Niepokojące informacje o Jolancie Kwaśniewskiej. Z każdą godziną sytuacja się pogarsza

Porównania genomowe sugerują, że koronawirus SARS-CoV-2 jest wynikiem rekombinacji dwóch różnych koronawirusów. Jeden z nich zbliżony jest genomem do RaTG13 izolowanym z nietoperza, a drugi do wirusa odkrytego u łuskowców. SARS-CoV-2 może być zatem chimerą dwóch wcześniej istniejących wirusów.

Rekombinacja prowadzi do powstania nowego koronawirusa, potencjalnie zdolnego do zarażenia nowego gatunku gospodarza. Aby rekombinacja mogła nastąpić, dwa wirusy musiały jednocześnie zarazić ten sam organizm. Mimo ciągłych badań naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób doszło do rekombinacji. Wygląda na to, że na wyjaśnienie będziemy musieli jeszcze poczekać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Partner Magdy Gessler jest lekarzem. Przekazała przykre wieści o jego pracy, jest jej smutno
  2. Smutne informacje, nie żyje uwielbiany aktor. Zaraził się koronawirusem
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. Zrobisz przelew i możesz dostać karę. Na tych, którzy nie stosują się do przepisów czekają groźne konsekwencje

Następny artykuł