Media ostrzegają przed nowym wirusem z Chin. Jest czego się obawiać?

Wirus: czy grozni nam nowe niebezpieczeństwo
pixabay_PublicDomainPictures
Autor Damian Witoń28.03.2020

Wirus SARS-CoV-2 wywołał epidemię na światową skalę. Ostatnio w Chinach zmarł robotnik zarażony innym patogenem. Media szybko zaczęły snuć obawy, że może on być kolejnym po koronawirusie zagrożeniem o charakterze globalnym. Do tych przypuszczeń szybko odnieśli się naukowcy/

Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się po całym świecie i jest ogromnym wyzwaniem dla ludzkości. Walka z nim w dużym stopniu obciąża służby medyczne na naszej planecie. Tym bardziej niepokojące wydawały się doniesienia pochodzące z Chin, w których zmarł robotnik zarażony hantawirusem. Wielu ludzi obawia się, że przyczyni się on do powstania nowej epidemii. Do ich przypuszczeń odnieśli się naukowcy.

Jego mama umarła przez koronawirusa. 5-latek spędził kilkanaście godzin z ciałem kobietyJego mama umarła przez koronawirusa. 5-latek spędził kilkanaście godzin z ciałem kobietyCzytaj dalej

Wirus SARS-CoV-2 zabija tysiące osób na całej planecie. Czy hantawirus może do niego dołączyć?

Niedawno chińskie media obiegła informacja o śmierci robotnika zarażonego hantawirusem. Gdy wiadomość rozeszła się po świecie, wśród wielu osób pojawiła się panika. Niektórzy obawiają się, że patogen może być przyczyną kolejnej epidemii. Naukowcy tłumaczą jednak, że takie obawy są nieuzasadnione.

Według specjalistów hantawirus nie jest nowym wirusem i nie ma takiego potencjału rozprzestrzeniania się jak patogen SARS-CoV-2. Hantawirusy znane są medycynie już od dawna. Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, najczęściej przenoszą je gryzonie, takie jak, chociażby myszy, nornice, szczury czy myszojelenie, które wydalają je wraz z moczem, kałem i śliną. Do zarażenia człowieka dochodzi najczęściej, kiedy ten wdycha kurz zawierający wydzielinę. Możliwe jest to na przykład przy sprzątaniu strychów czy piwnic, na których terenie przebywają gryzonie. Hantawirusy występują w Azji, obu Amerykach i Europie. W zależności od regionu mogą wywoływać choroby o odmiennych objawach.

Dzisiaj grzeje: 1. Śmierć w rodzinie Wałęsów przyszła nagle, bez ostrzeżenia. Śledczy ustalili czy popełnił samobójstwo
2. W listopadzie mogłeś jeszcze kupić za 15 zł. Dziś go sprzedają z 67-krotnym przebiciem
3. Tarcza antykryzysowa ratowała, teraz sprawdza. Kontrole w całym kraju, mogą przyjść do każdego z beneficjentów

W Polsce dominuje skandynawska odmiana wirusa, nazywana Puumalą, która wywołuje łagodne, niegroźne dla życia objawy. Przenoszą go mysz leśna oraz nornica ruda. Hantawirus nie przenosi się łatwo pomiędzy ludźmi. Ryzyko, że przyczyni się do powstania globalnej epidemii, jest zatem znikome. Dodatkowo współczesna medycyna dysponuje skuteczną szczepionką przeciwko tego typu patogenom. Stosuje się ją głównie na terenach Chin, gdzie istnieje podwyższone ryzyko zakażenia. Wygląda na to, że wiadomości pojawiające się w mediach, które sugerują powstanie nowej pandemii spowodowanej przez hantawirusa, są jedynie próbą wywołania sensacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaczął wbijać igłę w skórkę od banana. Genialny trik, po sekundzie na nagraniu widać powalające efekty
  2. Na drzwiach kościoła pojawił się skandaliczny plakat. "Wybrali śmierć"
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Poszli na imprezę rodzinną i dostali mandaty. Wszystko w restauracji w centrum miasta

Następny artykuł