Wirus bardziej zaraźliwy niż HIV
fot. pixabay.com/TryJimmy
Autor Karol Zaborowski - 28 Października 2019

Wirus, który jest bardziej zaraźliwy niż HIV. Mimo to często go bagatelizujemy

Wirus HIV od lat wzbudza w ludziach lęk i niepokój. Często się mówi o profilaktyce przeciwko temu wirusowi, jednak jednocześnie zapominamy, że są też takie, którymi o wiele łatwiej się zarazić. Nie chodzi bynajmniej o powszechnego wirusa grypy, tylko mikroba, który wywołuje niezwykle ciężką i niebezpieczną chorobę.

Wirus HIV mimo upływu lat nadal mieni się w świadomości wielu osób, jako niezwykle niebezpieczny, którego należy unikać na wszelkie możliwe sposoby. Jest to bardzo rozsądne podejście, jednak nie możemy zapominać, że nie jest to jedyny wirus, który nam zagraża. 28 października jest dniem, który powinien nam to uświadomić.

Żółty Tydzień jest akcją edukacyjną, która ma zwrócić uwagę Polaków na poważny problem, o którym wielu z nas zapomniało. Chodzi dokładniej o wirusy wywołujące zapalenie wątroby. Utarło się przekonanie, że WZW zagraża nam jedynie poprzez kontakt z krwią osoby zarażonej, jednak to nie prawda.

- Zbyt często ignorujemy ryzyko zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby. Wydaje się nam, że aby doszło do zakażenia, trzeba się znaleźć w ryzykownych sytuacjach, które nas nie dotyczą. To błąd - przekonują eksperci cytowani przez portal Mamadu.pl.

Nasze babcie miały rację. Domowy lek, który każdego podniesie na nogi podczas przeziębieniaNasze babcie miały rację. Domowy lek, który każdego podniesie na nogi podczas przeziębieniaCzytaj dalej

Wirus o wiele bardziej zaraźliwy niż HIV

Wirusowe Zapalenie Wątroby, czyli w skrócie WZW przyjmować może różne formy, jednak nam najbardziej zagrażają dwie. Chodzi o WZW typu B oraz A. Obie choroby w bardzo łatwy sposób mogą się rozprzestrzeniać, jednak można się przed nimi chronić.

W kontekście WZW B najczęściej mówi się o zakażeniach, do których dochodzi na skutek kontaktu z krwią zarażonego. Może mieć to miejsce, chociażby podczas robienia tatuażu, czy też w salonie kosmetycznym. Teoretycznie każdy zabieg, w którym naruszana jest ciągłość tkanek stanowi pewne ryzyko. Nie da się ukryć, że jest to najczęstsza droga zakażenia, jednak wirus przenosi się również drogą płciową.

Niestety w ostatnich latach lekarze rejestrują coraz większą ilość osób, u których diagnozuje się WZW B. Co więcej, to właśnie w dużej mierze przez niebezpieczne kontakty płciowe zaraża się coraz więcej osób i tyczy się to zarówno par hetero, jak i homoseksualnych.

Jak podaje portal Mamadu.pl, WZW A można się zarazić jeszcze łatwiej, bo poprzez brudne ręce. W przeciągu ostatnich raz zachorowalność na tę chorobę wzrosłą kilkunastokrotnie. Do zakażenia wystarczy nawet kontakt z przedmiotem, którego używała osoba zainfekowana, a która nie umyła rąk po wizycie w toalecie.

Na szczęście możliwe jest zabezpieczenie się przed tymi wirusami poprzez szczepienia ochronne, na które niestety nie decyduje się zbyt dużo osób, ponieważ nie są obowiązkowe. Dlatego też warto zwiększać świadomość naszego społeczeństwa na temat tych chorób, ponieważ mogą one wywołać ostrą niewydolność wątroby, a także śmierć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przeżyła na porodówce koszmar, którego nie zapomni. "Tak nawet zwierząt się nie traktuje"
  2. 35-latek z zawałem serca był odsyłany do kolejnych szpitali. W końcu na pomoc było już za późno
  3. 19-latek został przywieziony przez karetkę na SOR. Przez 17 godzin lekarz nawet na niego nie spojrzał

Następny artykuł