wirus_10latek
Autor Damian Witoń - 31 Stycznia 2020

U 10-latka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Nie pojawiły się żadne objawy

Wirus z Wuhan stanowi zagrożenie dla całego świata. Nic więc dziwnego, że rządy większości państw próbują zapobiegać jego rozprzestrzenianiu, wprowadzając między innymi przymusową kontrolę na lotniskach. Przypadek 10-latka, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem niedające żadnych objawów, nakazuje jednak wątpliwość, czy jest to skuteczna metoda.

Wirus z Wuhan stanowi zagrożenie dla całego świata. W walkę z jego rozprzestrzenianiem włączyła się już większość państw naszej planety. Jak informowaliśmy ostatnio, pojawił się nawet oficjalny komunikat ze strony WHO, który ogłasza stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym. Teraz jednak, przez przypadek pewnego 10-latka możliwe jest, że będzie trzeba spojrzeć na problem w nowy sposób.

Wczesne objawy cukrzycy. Nigdy ich nie lekceważWczesne objawy cukrzycy. Nigdy ich nie lekceważCzytaj dalej

Wirus, którego obawia się cały świat

Dotychczas myślano, że kontrole przeprowadzone na lotniskach polegające na powierzchownych oględzinach pasażerów pomogą objąć kwarantanną zarażonych i przyczynią się do ekspansji epidemii. Pogląd na ten temat może się jednak zmienić przez odnotowanie przypadku pewnego 10-latka z Chin, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem niedające żadnych objawów.

Zdaniem ekspertów to, że choroba chłopca nie daje żadnych objawów, pozwala wątpić w skuteczność kontroli przeprowadzanych obecnie na lotniskach, ponieważ ustalenie tego, czy ktoś jest nosicielem koronawirusa okazuje się trudniejsze niż wcześniej zakładano i może wymagać przeprowadzenia odpowiednich badań.

Według informacji Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom objawy wirusa z Wuhan są znacznie łagodniejsze u dzieci niż u osób starszych. Ciężko jest zatem ustalić “gołym okiem”, czy młode osoby mogą być jego nosicielami.

Tymczasem, jak podaje portal onet.pl, trwa ewakuacja cudzoziemców ze strefy objętej kwarantanną. Ponad 400 Japończyków, 200 Amerykanów i 100 Singapurczyków opuściło rejon Wuhan na pokładach samolotów wysłanych przez rządy ich państw. Inne kraje także rozważają sprowadzenie swoich obywateli. Należy do nich między innymi Polska.

Łukasz Szumowski, pełniący funkcję Ministra zdrowia państwa polskiego informuje, że nie ma na tę chwilę u nas żadnego, potwierdzonego przypadku wystąpienia koronawirusa, chociaż jego dotarcie tutaj jest raczej kwestią czasu. Według danych, jakie podaje do informacji publicznej, obecnie w Polsce ponad 100 osób objętych jest monitoringiem pod kątem wirusa, natomiast 17 osób było podejrzanych o bycie zakażonymi, ponieważ występowały u nich odpowiednie objawy. Na szczęście okazało, że były spowodowane innymi, mniej groźnymi drobnoustrojami. Szumowski apeluje do obywateli o zachowanie spokoju i rozwagi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Para młoda razem z gośćmi weselnymi zginęła na miejscu. Tragedia chwilę po ślubie
  2. Syn znanego polskiego polityka wśród oskarżonych o grupowy gwałt. Sprawa za zamkniętymi drzwiami
  3. Ciągłe bóle głowy nie dawały mu spokoju. Okazało się, że w jej środku od 10 lat mieszka intruz
  4. Wczesne objawy cukrzycy. Nigdy ich nie lekceważ
  5. Pilna decyzja WHO. Ogłoszono stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym
  6. Nie tylko na kaca. Mało kto o wie o najważniejszym zastosowaniu wody z ogórków kiszonych, działa rewelacyjnie

Następny artykuł