Witamina: E
pixabay_GerDukes
Autor Barbara Bujar - 21 Maja 2020

Bez niej odczuwamy zmęczenie, tracimy koncentrację i miewamy problemy ze wzrokiem. Witamina niezwykle ważna dla zdrowia

Witamina E nazywana jest witaminą młodości i wspiera wiele czynności w naszym organizmie. Jej niedobór sprawia, że czujemy zmęczenie, a nasza skóra starzeje się szybciej. Warto wiedzieć, dlaczego jest ona tak ważna dla naszego zdrowia.

Witamina E należy do tych rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest magazynowana w tkance tłuszczowej i nadnerczach. W organizmie znajduje się około 20 mg witaminy młodości. W jej skład wchodzą tokoferole i tokotrienole. Jak podaje radiozet.pl, zapotrzebowanie na witaminę E jest różne. Zależy m.in. od wieku, czy płci. Najwięcej potrzebują jej osoby po 75. roku życia, które codziennie powinny spożywać 30 mg witaminy E. Mniej, bo 10 mg dziennie, zalecane jest dla osób dorosłych. Natomiast dzieciom zaleca się najmniejszą dawkę, 5 mg.

Najsilniejsza trucizna znana człowiekowi. Możesz znaleźć ją w swojej kuchniNajsilniejsza trucizna znana człowiekowi. Możesz znaleźć ją w swojej kuchniCzytaj dalej

Witamina E jako składnik niezbędny dla naszego organizmu

Witamina E pełni wiele funkcji w organizmie człowieka. Dzięki swoim właściwościom utleniającym może zabezpieczać inne witaminy. Chroni również przed stresem antyoksydacyjnym. Doskonale dba o kondycję komórek i hamuje ich starzenie. Rozpuszcza skrzepy, dlatego jest niezbędna w procesie hamowania krzepnięcia krwi. Bierze również udział w przesyłaniu sygnałów nerwowych.

Dodatkowo witamina E ma wpływ na przebieg ciąży u kobiet, ponieważ wspomaga rozwój płodu. Bierze też udział przy produkcji nasienia męskiego. Dzięki zwalczaniu rodników, które niszczą włókna kolagenowe, witamina młodości opóźnia proces starzenia się skóry. Dba o odpowiedni poziom cholesterolu w organizmie i zapobiega chorobom serca. Witamina E chroni organizm przed rozwojem nowotworów oraz doskonale wspiera nasz wzrok.

Dzisiaj grzeje: 1. Tysiące Ukraińców chce przedostać się do Polski. Zadanie to jest jednak wyjątkowo trudne

2. Myśleli, że adoptują 6-letnią sierotę. Nie wiedzieli jak wielki błąd popełnili, prawda okazała się porażająca

Na szczęście, niedobory witaminy E są bardzo rzadko spotykane - podaje portal radiozet.pl. Jeśli się zdarzają, objawiać się mogą m.in. zmęczeniem, osłabieniem koncentracji, zaburzeniami płodności, wypadaniem włosów lub szybszym starzeniem się skóry.

Aby zapobiec konsekwencjom niedoboru witaminy E, należy pamiętać o jej uzupełnianiu. Jej źródłami są przede wszystkim oleje roślinne, kiełki i orzechy. Znaleźć można ją również w migdałach i zielonych warzywach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyrwała marchewkę w ogródku, spojrzała na nią i zastygła. Przypadkiem rozwiązała zagadkę od 13 lat spędzającą sen z powiek całej rodzinie
  2. Nastolatki zostały zgwałcone na ulicy. Policja ukarała je mandatem, powód dosłownie odbiera mowę
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Dwa nowe mandaty. Właściciele zwierząt i kierowcy muszą uważać, mogą zapłacić nawet 5 tys. zł kary

Następny artykuł