Witamina: cenna dla organizmu człowieka
pixabay_siobhandolezal
Autor Damian Witoń - 29 Marca 2020

Chroni komórki przed starzeniem się i wspomaga czerwone krwinki. Witamina E jest bardzo ważna dla organizmu człowieka

Witamina E jest bardzo istotna dla organizmu człowieka. Dzięki temu, że spowalnia proces starzenia się komórek, niektórzy nazywają ją "witaminą młodości". To jednak nie jedyna właściwość, za która powinniśmy ją docenić.

Witamina E jest nazywana przez niektóre osoby “witaminą młodości”. Zawdzięcza to właściwościom przeciwutleniającym, które chronią komórki przed starzeniem się. To jednak nie jedyna korzyść, jaką nam przynosi. Warto zatem zadbać o jej prawidłowy poziom w organizmie.

Jego mama umarła przez koronawirusa. 5-latek spędził kilkanaście godzin z ciałem kobietyJego mama umarła przez koronawirusa. 5-latek spędził kilkanaście godzin z ciałem kobietyCzytaj dalej

Witamina E jest bardzo ważna dla organizmu człowieka. Bierze udział w wielu istotnych procesach, które w nim zachodzą

Chociaż główną rolą witaminy E jest zwalczanie wolnych rodników oraz ochrona przed utlenianiem się komórek, odpowiada ona również za inne istotne zadania. Należy do nich, chociażby wspomaganie czerwonych krwinek, wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych oraz chronienie ich przed rozpadem, wspomaganie transportu składników odżywczych i tlenu, utrzymywanie odpowiedniego poziomu krzepliwości krwi, a także kontrolowanie ruchliwości mięśni. Mężczyźni powinni docenić ją za to, że wspomaga produkcję nasienia, natomiast kobiety zapewne zwrócą uwagę na fakt, że witamina E zapewnia prawidłowy rozwój płodu oraz bezproblemowy przebieg ciąży.

Chociaż niedobory witaminy E stwierdza się stosunkowo rzadko, to jednak pewne schorzenia mogą się do nich przyczyniać. Zaliczamy do nich przede wszystkim zaburzenia wchłaniania tłuszczu, celiakię i mukowiscydozę. W przypadku awitaminozy obserwuje się objawy takie jak, poczucie zmęczenia i ogólne rozdrażnienie, osłabienie koncentracji, anemia, przedwczesne starzenie się oraz rogowacenie skóry, osłabienie mięśni, pogorszenie się wzroku, bezpłodność, dłuższe gojenie się ran, a także pogorszenie stanu zębów i kości.

W przypadku hiperwitaminozy, czyli nadmiaru witaminy E wystąpić mogą zmęczenie, osłabienie mięśni, bóle głowy, zaburzenia jelitowe i problemy z widzeniem. Przedawkować witaminę E jest jednak bardzo trudno, ponieważ jej nadmiar jest regularnie wydalany z organizmu. Nie znaczy to oczywiście, że jest to niemożliwe. Bywa, że występuje u osób stosujących suplementy diety. Niepokojące symptomy pojawiają się przy regularnym dostarczaniu do organizmu witaminy w dawce przekraczającej 1000 mg na dobę.

Dzisiaj grzeje: 1. Media ostrzegają przed nowym wirusem z Chin. Jest czego się obawiać?

2. Nowe informacje o córce Kasi Kowalskiej budzą lęk. Sytuacja jest dramatyczna

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, najwięcej witaminy E znajdziemy w produktach roślinnych. Należą do nich orzechy laskowe, pestki dyni, nasiona słonecznika, migdały, margaryna, natka pietruszki, papryka, orzechy włoskie, szpinak i czarne jagody. Normy jej spożywania uzależnione są od wieku i płci. Najwięcej witamin E potrzebują osoby starsze. Pacjenci, którzy przekroczyli już 75 rok swojego życia, powinni spożywać jej od 20 do 50 mg na dobę. Dzieciom wystarczy zaledwie 6 mg. Dorośli mężczyźni powinni dostarczać sobie 10 mg witaminy E na dobę, natomiast kobiety 8 mg. W przypadku pań ta ilość powinna jednak być zwiększona, jeśli stosują tabletki antykoncepcyjne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie chciało jej się iść do fryzjera, więc wylała na pasemka kilka puszek Coli. Efekty ścinają z nóg
  2. Nie żyje uwielbiany muzyk. Zmarł z powodu komplikacji z koronawirusem
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Poszli na imprezę rodzinną i dostali mandaty. Wszystko w restauracji w centrum miasta

Następny artykuł