witamina b12 i konsekwencje jej niedoboru
fot. unsplash.com
Autor - 25 Czerwca 2020

Nietypowe objawy braku witaminy B12. Jej niedobór powoli niszczy ciało

Witamina B12 ma bardzo duże znaczenie dla organizmu człowieka. Odgrywa ona kluczową rolę w zapewnieniu właściwego funkcjonowania układów nerwowego i krwiotwórczego. Ponadto może zmniejszyć ryzyko wystąpienia Alzheimera, nowotworów i chorób psychicznych. Warto wiedzieć, gdzie występuje i jak ją dawkować, by uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Koi nerwy, podnosi odporność na stres, zapobiega anemii i poprawia apetyt. Inaczej nazywana jest kobalamina lub czerwoną witaminą. Jest to związek, który podobnie jak inne witaminy z grupy B, wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne.

Witamina B12 jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. W przypadku jej niedoboru pojawiają się niepokojące sygnały ze strony układu nerwowego, takie jak drętwienie i uczucie mro­wienia, szczególnie w kończynach dolnych, zaburzenia równowagi i chodzenia. ”Czerwona witamina” uczestniczy ponadto w procesie przetwarzania białek, tłuszczu i węglowodanów w energię. Dzięki temu przeciwdziała uczuciu zmęczenia, utracie pamięci i zwiększa możliwość koncentracji.

Oficjalna decyzja MEN. Wiemy już, jak będzie wyglądało nauczanie w przyszłym roku szkolnymOficjalna decyzja MEN. Wiemy już, jak będzie wyglądało nauczanie w przyszłym roku szkolnymCzytaj dalej

Witamina B12 uczestniczy w licznych procesach metabolicznych

Jak podaje portal.abczdrowie.pl, niedobór witaminy B12 może przejawiać się wieloma nieprzyjemnymi objawami. Długotrwały niedobór skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi. Mimo to wiele osób wciąż ignoruje pierwsze symptomy niedoboru witaminy B12. Związek ten wspiera bowiem układ nerwowy i komórki krwi, a także wspomaga replikację DNA. Witaminę B12 możemy znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego np. rybach czy mleku. Większość niedoborów można skutecznie leczyć, dlatego komplikacje wynikające z niedoboru występują wyjątkowo rzadko. Lekarze wciąż jednak ostrzegają, że dłużej trwający niedobór może powodować poważne schorzenia.

Jednym z najpoważniejszych problemów powodowanych przez niedobór witaminy B12 są kłopoty z układem nerwowym. Wśród nich należy wymienić neuropatię, która jest stanem chorobowym zaburzającym prawidłowe przewodzenie informacji ruchowych i czuciowych wewnątrz kończyny. Jej pierwszymi objawami jest ból kończyn, a także ich drętwienie, mrowienie czy wrażenie osłabienia. Do najpopularniejszych metod leczenia objawów neuropatii zalicza się masaż i rehabilitację. Przynoszą one doraźną ulgę i zwiększają zakres ruchów.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 31-letnia mistrzyni. Odeszła tuż po porodzie

2. Biedronka wzywa swoich klientów. Mogą odzyskać część pieniędzy z nienaliczonego rabatu, który im się należał

Niedobór witaminy B12 powodowany jest przez niewłaściwą dietę, dlatego osoby, które doświadczają braku tej witaminy, powinny zmienić swoje nawyki żywieniowe. Warto przede wszystkim wprowadzić do codziennego menu więcej mięsa, ryb, produktów mlecznych i jaj. Osoby, które są na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej powinny zaś kontrolować poziom witaminy B12 za pomocą odpowiedniej suplementacji. Zapotrzebowanie organizmu na ten składnik odżywczy jest duże, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o jego dostarczanie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  2. Pogrzeb Emila Karewicza. Padły słowa, których nikt nigdy się nie spodziewał, prezydent również skomentował
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Wujek Adama Małysza nagle przekazał informacje o zdrowiu mistrza. Ważne słowa członka rodziny byłego skoczka

Następny artykuł