Witamina D zdaniem naukowców nie chroni przed nowotworami
unsplash.com/ pina messina
Autor - 2 Czerwca 2020

Przez lata sądzono, że witamina D chroni przed rakiem. Nowe wyniki badań

Witamina D zgodnie z dotychczasowymi doniesieniami uważana była za substancję chroniącą przed rakiem. Tymczasem nowe badania amerykańskich naukowców dowiodły, że witamina D nie ma takiego działania.

Witamina D od dawna uważana jest za substancję, która chroni przed nowotworami i wydłuża życie chorych na raka. Mówi się również, że witamina D zwiększa odporność, a także zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Okazuje się jednak, że wiele z wymienionych właściwości nie dotyczy tej substancji. Amerykańscy naukowcy uważają, że suplementy diety z witaminą D i kwasami omega-3 prawdopodobnie nie chronią przed nowotworami i chorobami serca.

Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzneGlejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzneCzytaj dalej

Witamina D zdaniem naukowców nie chroni przed nowotworami

Witamina D pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Jak podaje portal zywienie.abczdrowie.pl, substancja ta stosowana jest w profilaktyce krzywicy, a także zapobiega osteoporozie.

Dotychczas naukowcy twierdzili, że dbanie o odpowiedni poziom witaminy D to jeden z ważniejszych sposobów chroniących przed zachorowaniem na raka. Tymczasem najnowsze badania udowadniają coś zupełnie innego.

W czasopiśmie "New England Journal of Medicine" opublikowano badanie dotyczące wpływu suplementów zawierających witaminę D i kwasy omega-3 na zdrowie serca i zapobieganie nowotworom.

W reklamach często słyszymy, że suplementy diety z witaminą D mogą chronić nas przed nowotworami i chorobami serca. W związku z dużą popularnością tych preparatów naukowcy postanowili przyjrzeć im się bliżej.

Eksperci zaprosili do badania prawie 26 000 dorosłych osób. Byli to mężczyźni w wieku 50 lat oraz kobiety w wieku 55 lat. Badani przez 5 lat przyjmowali codziennie 2000 międzynarodowych jednostek witaminy D i 1 g kwasów tłuszczowych omega-3.

Po przeprowadzeniu analizy wszystkich danych naukowcy stwierdzili, że suplementacja tymi składnikami nie obniża ryzyka zachorowania na nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe, takie jak udary czy zawały serca.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy świadczące o przeciążeniu wątroby. Nie wolno ich lekceważyć

2. GW: Skarbówka zajmuje konta emerytów i rencistów. Mimo odwołań muszą zapłacić zaległości

Prace wykazały również, że mimo iż suplementacja witaminą D i omega-3 nie chroni przed rakiem, to w przypadku osób, które przyjmowały suplement co najmniej dwa lata, ryzyko śmierci z powodu nowotworu obniżyło się aż o 25 proc.

Naukowcy postanowili również sprawdzić, czy suplementacja witaminą D i kwasami omega-3 ma jakieś niepożądane skutki. W badaniu nie potwierdzono żadnych poważnych zmian, co oznacza, że prawdopodobnie nie ma przeciwwskazań przed przyjmowaniem tego typu suplementacji.

  1. Policja wydała pilny komunikat. Zaginęła 8-latka i jej matka. Wyszły z domu i przepadły
  2. Zakonnica z domu dziecka przyzwalała na wykorzystywanie i bicie malutkich dzieci. Porażające relacje ofiar tragedii doprowadzają do łez
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Jest oficjalna data walki Tomasza Adamka. Kibice muszą uzbroić się w cierpliwość

Następny artykuł