witamina_d_niedobór
Autor Damian Witoń - 9 Lutego 2020

Objawy niedoboru witaminy D. Ma je nawet 90 procent Polaków

Witamina D jest niezbędna, aby cieszyć się pełnią zdrowia. Niestety na jej niedobór cierpi nawet do 90 procent Polaków. Warto wiedzieć jak poznać, czym objawia się jej niedobór.

Witamina D jest bardzo ważnym składnikiem dla zdrowia człowieka. Niestety na jej niedobór cierpi przytłaczająca większość naszych rodaków. Według danych szacunkowych może to być aż 90 procent społeczeństwa polskiego. Warto wiedzieć jak rozpoznać, czy jest jej zbyt mało w naszym organizmie oraz jak uzupełnić ewentualne braki.

Badania, które warto robić przynajmniej raz w roku. Dzięki nim można wiele się dowiedzieć o swoim zdrowiuBadania, które warto robić przynajmniej raz w roku. Dzięki nim można wiele się dowiedzieć o swoim zdrowiuCzytaj dalej

Witamina D jest bardzo ważna dla ludzkiego organizmu. Jej niedobór można rozpoznać po określonych objawach

Około 90 procent Polaków nie dostarcza swojemu organizmowi wystarczających ilości witaminy D. Nie jesteśmy jednak wyjątkowi pod tym względem. Na całym świecie według wyliczeń naukowców niedobór tego składnika dotyczyć może aż miliarda ludzi. Nie pozostaje to bez konsekwencji dla ich zdrowia.

W przypadku niedoboru witaminy D można zauważyć znaczny spadek energii. Jeżeli odczuwamy ciągle zmęczenie, może okazać się, że powinniśmy zwiększyć jej poziom. Aby jednak ustalić dokładną przyczynę naszej słabości, niezbędne może okazać się badanie krwi, które wykaże, czy to właśnie zbyt mała ilość owej witaminy jest powodem takiego stanu rzeczy.

Witamina D wspomaga układ odpornościowy, dzięki któremu nasz organizm może walczyć z infekcjami wywołującymi choroby. Jej niedobór będzie zatem powodował częstsze przeziębienia i konieczność pozostania w łóżku. Osłabi także nasze kości, ponieważ witamina wpływa na wchłanianie przez organizm wapnia i fosforu, a więc składników kluczowych dla kondycji szkieletu.

Jeżeli zauważymy, że nasze włosy zaczynają szybciej wypadać, to możliwym tego powodem, może być między innymi niedobór witaminy D. Jak podaje portal medonet.pl, według ekspertów z Uniwersytetu w Kairze istnieje związek między jej niskim poziomem w organizmie a skłonnością do utraty owłosienia, szczególnie u kobiet.

Niedobór opisywanego w artykule składnika może wywoływać także bardzo dokuczliwe bóle mięśniowe, które potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Spowoduje również, że będziemy gorzej regenerować się po wysiłku fizycznym, a nasze rany będą wolniej się goiły.

Według badań naukowców z Harvard Medical School niski poziom witaminy D obserwuje się często u osób zmagających się z depresją. Taka korelacja nie powinna dziwić, ponieważ składnik ten odpowiedzialny jest za uwalnianie dopaminy i serotoniny w mózgu, czyli hormonów w dużym stopniu odpowiedzialnych za samopoczucie.

Niedobór witaminy D u tak wielkiego odsetka populacji naszego kraju może wydawać się zaskakujący. Istnieje jednak pewne wytłumaczenie dla tego niepokojącego zjawiska. Składnik ten jest bowiem produkowany w naszej skórze pod wpływem kontaktu z promieniowaniem słonecznym, którego w skali roku jest u nas relatywnie niewiele. Trudno jest także dostarczać odpowiedniej ilości witaminy D dzięki diecie i dlatego czasem jedynym rozwiązaniem jest suplementacja. Należy ją jednak skonsultować z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małżeństwo zamarło, kiedy ujrzało nowo narodzone bliźnięta. Lekarze zaczęli przepraszać
  2. Wcześnie wpadła w nałóg, nie słuchała się rodziców. Stryj nie chciał, aby Marta Kaczyńska zdradzała tajemnice swojej młodości
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Aktorka legendarnego serialu na TVP ma nowotwór w ostatnim stadium. Wystosowała poruszający apel do swoich fanów

Następny artykuł