witamina_d_niedobór
fot. pixabay.com
Autor Damian Witoń - 24 Lipca 2020

Objawy niedoboru witaminy D. Ma je nawet 90 procent Polaków

Witamina D jest niezbędna, aby cieszyć się pełnią zdrowia. Niestety na jej niedobór cierpi nawet do 90 procent Polaków. Warto wiedzieć jak poznać, czym objawia się jej niedobór.

Witamina D jest bardzo ważnym składnikiem dla zdrowia człowieka. Niestety na jej niedobór cierpi przytłaczająca większość naszych rodaków. Według danych szacunkowych może to być aż 90 procent społeczeństwa polskiego. Warto wiedzieć jak rozpoznać, czy jest jej zbyt mało w naszym organizmie oraz jak uzupełnić ewentualne braki.

Przez internet sprzedali dziesiątki kilogramów dopalaczy. Przez lata wymykali się policjiPrzez internet sprzedali dziesiątki kilogramów dopalaczy. Przez lata wymykali się policjiCzytaj dalej

Witamina D jest bardzo ważna dla ludzkiego organizmu. Jej niedobór można rozpoznać po określonych objawach

Około 90 procent Polaków nie dostarcza swojemu organizmowi wystarczających ilości witaminy D. Nie jesteśmy jednak wyjątkowi pod tym względem. Na całym świecie według wyliczeń naukowców niedobór tego składnika dotyczyć może aż miliarda ludzi. Nie pozostaje to bez konsekwencji dla ich zdrowia.

W przypadku niedoboru witaminy D można zauważyć znaczny spadek energii. Jeżeli odczuwamy ciągle zmęczenie, może okazać się, że powinniśmy zwiększyć jej poziom. Aby jednak ustalić dokładną przyczynę naszej słabości, niezbędne może okazać się badanie krwi, które wykaże, czy to właśnie zbyt mała ilość owej witaminy jest powodem takiego stanu rzeczy.

Witamina D wspomaga układ odpornościowy, dzięki któremu nasz organizm może walczyć z infekcjami wywołującymi choroby. Jej niedobór będzie zatem powodował częstsze przeziębienia i konieczność pozostania w łóżku. Osłabi także nasze kości, ponieważ witamina wpływa na wchłanianie przez organizm wapnia i fosforu, a więc składników kluczowych dla kondycji szkieletu.

Jeżeli zauważymy, że nasze włosy zaczynają szybciej wypadać, to możliwym tego powodem, może być między innymi niedobór witaminy D. Jak podaje portal medonet.pl, według ekspertów z Uniwersytetu w Kairze istnieje związek między jej niskim poziomem w organizmie a skłonnością do utraty owłosienia, szczególnie u kobiet.

Niedobór opisywanego w artykule składnika może wywoływać także bardzo dokuczliwe bóle mięśniowe, które potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Spowoduje również, że będziemy gorzej regenerować się po wysiłku fizycznym, a nasze rany będą wolniej się goiły.

Dzisiaj grzeje: 1. Sąsiedzi Kaczyńskiego przerwali milczenie. Zdradzili tajemnice życia obok prezesa
2. Szumowski zapowiada możliwy powrót maseczek. Zdradził nawet, kiedy będziemy musieli je ponownie założyć
3. Niemcy: Druga fala epidemii już nadeszła. Liczba przypadków tylko jednego dnia jest zatrważająca

Według badań naukowców z Harvard Medical School niski poziom witaminy D obserwuje się często u osób zmagających się z depresją. Taka korelacja nie powinna dziwić, ponieważ składnik ten odpowiedzialny jest za uwalnianie dopaminy i serotoniny w mózgu, czyli hormonów w dużym stopniu odpowiedzialnych za samopoczucie.

Niedobór witaminy D u tak wielkiego odsetka populacji naszego kraju może wydawać się zaskakujący. Istnieje jednak pewne wytłumaczenie dla tego niepokojącego zjawiska. Składnik ten jest bowiem produkowany w naszej skórze pod wpływem kontaktu z promieniowaniem słonecznym, którego w skali roku jest u nas relatywnie niewiele. Trudno jest także dostarczać odpowiedniej ilości witaminy D dzięki diecie i dlatego czasem jedynym rozwiązaniem jest suplementacja. Należy ją jednak skonsultować z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zenon Martyniuk błaga o pomoc. Liczy się każde wsparcie, sytuacja jest dramatyczna
  2. Maciej Musiał spotkał Kingę Dudę na domówce. Zaatakowało ich dwóch nietrzeźwych mężczyzn, przerażająca sytuacja
  3. Amstaff był bity i wykorzystywany w nieludzki sposób, potrzebuje pomocy. Właśnie ujawniono jeden z najstraszniejszych przypadków znęcania się nad zwierzęciem w ostatnim czasie;
  4. Wszyscy myśleli, że to zwykłe przeziębienie. 9-latek odszedł kilka dni po zdiagnozowaniu
  5. W popularnym serze wykryto listerię i gronkowce. GIS ostrzega, aby go nie jeść, jest niebezpieczny dla zdrowia
  6. Niebezpieczny składnik wykryty w dezynfekujących żelach do rąk. Można nawet od niego oślepnąć
  7. Oświadczył się plastikowej lalce, niedługo będzie ślub. Wspólne zdjęcia wbijają w fotel

Następny artykuł