Witamina D jest niezwykle ważna dla zdrowia
unsplash_Daoudi Aissa
Autor Aneta Młodawska - 10 Marca 2020

Nieoczywisty objaw niedoboru witminy D. Łatwo go przeoczyć

Witamina D pełni w organizmie wiele funkcji. Jedną z najważniejszych jest wzmacnianie układu odpornościowego. Niestety, szacuje się, że nawet 90 proc. Polaków może cierpieć na niedobór witaminy D. Warto wiedzieć, z jakimi objawami się to wiąże.

Witamina D pełni bardzo ważną funkcję w ludzkim organizmie. Dzięki niej jesteśmy w stanie walczyć z wirusami i bakteriami, które wywołują choroby. Gdy jednak dochodzi do niedoboru witaminy D, stajemy się bardziej podatni na infekcje.

Według szacunków ponad miliard ludzi na świecie cierpi na niedobór witaminy D. Choć wiele mówi się o roli tego składnika, wciąż niewiele osób wie, jakie są objawy deficytu witaminy D. Często bowiem Ignorujemy niepokojące sygnały, które wysyła nasze ciało. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ból krzyża może być objawem niedoboru witaminy D.

Ponad 17 tysięcy złotych za celowe zarażenie się koronawirusem. Prace nad szczepionką trwająPonad 17 tysięcy złotych za celowe zarażenie się koronawirusem. Prace nad szczepionką trwająCzytaj dalej

Witamina D jest niezwykle ważna dla zdrowia. Jej niedobór może prowadzić do bólu krzyża

Gdy skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, organizm produkuje witaminę D. Z tego względu ludzie mieszkający blisko równika rzadko doświadczają jej niedoboru. Aby nie dopuścić do braków tej witaminy w organizmie, każdy z nas powinien ją suplementować. Objawy niedoboru nie są uciążliwe, dlatego wiele osób nawet nie wie, że poziom tej substancji jest u nich zbyt niski.

Jak podaje portal kobieta.onet.pl, witamina D pozytywnie wpływa na stan kości. Gdy witaminy D w naszym ciele jest za mało, może dojść do bólu układu kostnego, zwłaszcza dolnej części pleców. Badacze z amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej przeprowadzili badania dotyczące związku między niedoborem witaminy D a bólem pleców. Wyniki wykazały, że u każdego pacjenta występowały oba czynniki.

Dzisiaj grzeje: 1. 11-latek stoczył walkę z nowotworem. Odszedł w dniu rocznicy śmierci swojej mamy

2. Z osłupieniem patrzyli na byłą żonę Wiśniewskiego. Niewiarygodne, jak teraz wygląda

Ponadto w innym badaniu zwrócono uwagę na to, że pacjenci z niedoborem witaminy D ponad dwukrotnie częściej skarżą się na bóle nóg, stawów i żeber, w porównaniu z osobami, u których niedobory te nie występują. Warto wiedzieć, że brak tego składnika odżywczego powoduje obniżenie nastroju, ciągłe zmęczenie, gorsze gojenie się ran, częstsze zachorowania na grypę oraz wypadanie włosów.

By uniknąć niepotrzebnych problemów zdrowotnych, warto wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w witaminę D. Znajduje się ona m.in. w tłustych rybach, soku pomarańczowym, żółtym serze i żółtkach jaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nigdy nie powinno się łączyć kotletów schabowych z ziemniakami. Połączenie wywołuje poważne zaburzenia w układzie pokarmowym
  2. Nie żyje legenda Polsatu. Mężczyzna popełnił samobójstwo
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Planujesz zrobić zapasy żywieniowe? W jednym sklepie będzie to się opłacało najbardziej

Następny artykuł