Witamina D: niedobór
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 31 Grudnia 2019

Objawy niedoboru witaminy D. Wiele osób ich nie dostrzega

Witamina D najczęściej kojarzy nam się ze słońcem i jest to jak bardzo dobry trop, ponieważ to właśnie dzięki niemu, nasz organizm może ją sam syntetyzować. Niestety ze względu na nasze położenie geograficzne, nie możemy korzystać z tej metody pozyskiwania witaminy D, zbyt często.

Witamina D może być pozyskiwana nie tylko poprzez promienie słoneczne. Dzięki odpowiedniej diecie zapewniamy sobie nawet 20% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę, jednak to trochę za mało w okresie, gdy słońca mamy jak na lekarstwo. W takich sytuacjach niezbędna może się okazać suplementacja, aby nasz organizm mógł poprawnie funkcjonować.

Wedle szacunków, aż 90% Polaków cierpi na niedobór witaminy D. Niestety wielu z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Wszystko dlatego, że objawy, które wywoływane są przez jej zbyt niski poziom, nie ograniczają się jedynie do jednego narządu, czy części naszego ciała.

Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyćObjawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyćCzytaj dalej

Witamina D i objawy jej niedoboru

Brak witaminy D odczuwany jest przez cały nasz organizm. Jej niedobór odbija się negatywnie między innymi na naszej odporności, co szczególnie teraz daje się nam we znaki. Przez to mogą się u nas pojawiać częstsze infekcje w postaci przeziębienia i grypy.

Jak podaje portal onet.pl, niedobór witaminy D ma również wpływ na nasz nastrój i może sprzyjać pojawianiu się depresji. Wszystko dlatego, że wpływa ona na poziom serotoniny, co zostało potwierdzone naukowo. Dodatkowo osoby ze zbyt małą ilością witaminy D, częściej mają problemy ze snem oraz odczuwają nadmierne zmęczenie.

Kolejnymi objawami są problemy z naszym uzębieniem oraz kośćmi. W przypadku tych pierwszych brak witaminy D upośledza wykształcanie się szkliwa, które stanowi ochronę dla zębów, a to prowadzi do próchnicy i częstszych wizyt u dentysty. Istotny wpływ tej witaminy obserwuje się także w procesie wchłaniania wapnia, który stanowi podstawowy budulec uzębienia oraz kości. Przez to może o wiele częściej dochodzić u nas do złamań i wszelkich innych urazów.

Niedobór witaminy D jest bez wątpienia problemem, który należy zwalczać i to już w momencie, kiedy pojawiają się jego pierwsze objawy. Dlatego też tak ważna jest świadomość tego, jak ta witamina wpływa na nasz organizm, aby dostrzegać skutki jej braku w naszym organizmie i im przeciwdziałać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje uwielbiana piosenkarka. Miała jedynie 26 lat
  2. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  3. Rak jelita grubego jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Jego objawy często są bagatelizowane
  4. Rodzina zmarłej Gabrysi jest pod ciągłym atakiem. Ludzka niegodziwość nie zna granic
  5. Paznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Zmiana ich wyglądu może świadczyć o poważnych chorobach
  6. Już nie ma wątpliwości. W nocy zapadła decyzja w sprawie Pawła Królikowskiego, ogromnie współczujemy rodzinie

Następny artykuł