Witamina E: objawy niedoboru
fot. publicdomainpictures.net
Autor Karol Zaborowski - 16 Maja 2020

Objawy niedoboru witaminy E. Jej brak odbija się na całym organizmie

Witamina E nazywana jest najczęściej witaminą młodości, ponieważ opóźnia starzenie się naszych komórek. Jednak to nie jedyne z jej zastosowań, niedobór tej witaminy odbija się negatywnie na całym naszym organizmie.

Witamina E jest niezwykle ważna dla naszego organizmu, a jej najlepszym źródłem są produkty roślinne w postaci nasion oraz orzechów, a także oleje, które można przygotować właśnie z tych produktów. Znaleźć ją można również w owocach i warzywach takich jak botwina, szpinak, szparagi, awokado, jarmuż, jagody, jeżyny, marchew, czy maliny.

Najczęściej mówi się o działaniu antyoksydacyjnym witaminy E, co oznacza nic innego, jak to, że ta właśnie witamina chroni nasze komórki przed starzeniem się. To też sprawia, iż można ją znaleźć w wielu specyfikach, które mają zadbać o młody wygląd naszej skóry i niwelować zmarszczki.

Domowy syrop można przygotować nie tylko z czosnku i cebuli. Pomocnych składników jest o wiele więcejDomowy syrop można przygotować nie tylko z czosnku i cebuli. Pomocnych składników jest o wiele więcejCzytaj dalej

Witamina E i objawy jej niedoboru

Brak witaminy E lub jej zbyt niski poziom w naszym organizmie wpływa negatywnie na wiele naszych narządów, jak i całych układów. To sprawia, że wachlarz objawów jej niedoboru jest niezwykle szeroki i rozpoczyna się rozdrażnieniem, a kończy na zaburzeniach płodności.

Jednak to nie jedyne objawy tego niedoboru. Trzeba tu jeszcze wspomnieć o osłabieniu naszej koncentracji, zaburzeniach przemiany materii, niedokrwistości, czy też pogorszeniu się wzroku. Jak widać dolegliwości wywołane brakiem witaminy E, nie kończą się jedynie na jednym elemencie naszego ciała, przez co czasami ciężko nam je ze sobą połączyć.

Co więcej, witamina E, jest niezwykle ważna dla osób, które zmagają się z problemami kardiologicznymi, ponieważ jej niedobór może prowadzić w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia mięśnia sercowego. Również sportowcy powinni dbać o jej odpowiednią dawkę każdego dnia. Wszystko dlatego, że odgrywa ważną rolę w utrzymaniu naszych mięśni szkieletowych w odpowiedniej formie, a to właśnie one zapewniają nam możliwość poruszania się i uprawiania sportu.

Dzisiaj grzeje: 1. Przepis dotyczący noszenia maseczek przestanie niedługo obowiązywać? Wiceminister zabrał głos

2. Kasia Cichopek pokazała za dużo? Fani są zniesmaczeni, nie chcieli oglądać jej w podobnej odsłonie

Jak podaje portal abczdrowie, u osób dorosłych istnieje także ryzyko rozwinięcia się encefalopatii, czyli uszkodzenia mózgu, a wszystko przez brak jednej witaminy. Najczęstszą przyczyną niedoboru witaminy E jest problem z jej przyswajaniem i w takiej sytuacji zwykła suplementacja może nie zadziałać i w celu unormowania naszego stanu powinniśmy udać się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przenigdy nie kupuj chińskiego czosnku. Rozpoznasz, że nie jest z Polski po 3 ważnych szczegółach
  2. Nie tylko za truskawki zapłacimy więcej niż zwykle. Cena czereśni przyprawia o zawroty głowy, musieliśmy spojrzeć dwa razy
  3. Normy przekroczone ponad 40 razy. Rakotwórcza substancja w kaszach jaglanych
  4. Jeden z pierwszych objawów raka płuc. Wystarczy spojrzeć na swoje palce
  5. Przez tydzień piła koktajl z kurkumy. Efekty okazały się powalające
  6. Biedronka ma poważnego konkurenta. Jedna z sieci handlowych staje się popularniejsza od giganta

Następny artykuł