Witamina E: objawy niedoboru
fot. publicdomainpictures.net
Autor Karol Zaborowski - 25 Lipca 2020

Objawy niedoboru witaminy E. Jej brak wpływa na cały organizm

Witamina E nazywana jest najczęściej witaminą młodości, ponieważ opóźnia starzenie się naszych komórek. Jednak to nie jedyne z jej zastosowań. Co więcej, zbyt niski poziom tej witaminy odbija się negatywnie na całym naszym organizmie.

Witamina E jest niezwykle ważna dla naszego organizmu, a jej najlepszym źródłem są produkty roślinne w postaci nasion oraz orzechów, a także oleje, które można przygotować właśnie z tych produktów. Znaleźć ją można również w owocach i warzywach takich jak botwina, szpinak, szparagi, awokado, jarmuż, jagody, jeżyny, marchew, czy maliny.

Najczęściej mówi się o działaniu antyoksydacyjnym witaminy E, co oznacza nic innego, jak to, że ta właśnie witamina chroni nasze komórki przed starzeniem się. To też sprawia, iż można ją znaleźć w wielu specyfikach, które mają zadbać o młody wygląd naszej skóry i niwelować zmarszczki.

Lepiej, żeby każda Polka zbadała się jak najszybciej. Ministerstwo Zdrowia apeluje, bardzo ważny komunikatLepiej, żeby każda Polka zbadała się jak najszybciej. Ministerstwo Zdrowia apeluje, bardzo ważny komunikatCzytaj dalej

Witamina E i objawy jej niedoboru

Brak witaminy E lub jej zbyt niski poziom w naszym organizmie wpływa negatywnie na wiele naszych narządów, jak i całych układów. To sprawia, że wachlarz objawów jej niedoboru jest niezwykle szeroki i rozpoczyna się rozdrażnieniem, a kończy na zaburzeniach płodności.

Jednak to nie jedyne objawy tego niedoboru. Trzeba tu jeszcze wspomnieć o osłabieniu naszej koncentracji, zaburzeniach przemiany materii, niedokrwistości, czy też pogorszeniu się wzroku. Jak widać dolegliwości wywołane brakiem witaminy E, nie kończą się jedynie na jednym elemencie naszego ciała, przez co czasami ciężko nam je ze sobą połączyć.

Co więcej, witamina E, jest niezwykle ważna dla osób, które zmagają się z problemami kardiologicznymi, ponieważ jej niedobór może prowadzić w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia mięśnia sercowego. Również sportowcy powinni dbać o jej odpowiednią dawkę każdego dnia. Wszystko dlatego, że odgrywa ważną rolę w utrzymaniu naszych mięśni szkieletowych w odpowiedniej formie, a to właśnie one zapewniają nam możliwość poruszania się i uprawiania sportu.

Dzisiaj grzeje: 1. Przykre informacje o córce Martyny Wojciechowskiej, mało kto wiedział. "Zostaje tylko modlitwa"
2. W listopadzie mogłeś jeszcze kupić za 15 zł. Dziś go sprzedają z 67-krotnym przebiciem
3. NBP ma bardzo złe wieści dla pracowników. Niektóre marzenia muszą odłożyć w kąt

Jak podaje portal abczdrowie, u osób dorosłych istnieje także ryzyko rozwinięcia się encefalopatii, czyli uszkodzenia mózgu, a wszystko przez brak jednej witaminy. Najczęstszą przyczyną niedoboru witaminy E jest problem z jej przyswajaniem i w takiej sytuacji zwykła suplementacja może nie zadziałać i w celu unormowania naszego stanu powinniśmy udać się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wstrząsające sceny podczas pogrzebu. Żałobnicy nagle usłyszeli przeraźliwe krzyki z trumny, wszyscy zamarli
  2. Policja każe wszystkim opuścić mieszkania jutro o 6 rano. Będzie ogromna akcja, przyjadą saperzy
  3. Co wiemy o żonie Jacka Kurskiego? Kilka zaskakujących faktów, które mogą zmienić perspektywę wielu;
  4. Wszyscy myśleli, że to zwykłe przeziębienie. 9-latek odszedł kilka dni po zdiagnozowaniu
  5. W popularnym serze wykryto listerię i gronkowce. GIS ostrzega, aby go nie jeść, jest niebezpieczny dla zdrowia
  6. Niebezpieczny składnik wykryty w dezynfekujących żelach do rąk. Można nawet od niego oślepnąć
  7. Spłonął dom wyremontowany w programie "Nasz nowy dom". "Nie zostawimy ich w potrzebie", obiecuje Katarzyna Dowbor

Następny artykuł