Objawy niedoboru witaminy D. Nigdy ich nie ignoruj

Witaminy: niedobór D
pixabay
Autor Natalia Niewczas05.09.2020

Witaminy to związki chemiczne - zazwyczaj są dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem. Ludzkie ciało potrzebuje ich, by prawidłowo funkcjonować, w związku z czym ewentualny brak witamin może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Warto zwrócić uwagę na symptomy niedoborów, które może zaobserwować każdy pacjent.

Witaminy, ze względu na rozpuszczalność, dzielą się na te rozpuszczalne w tłuszczach i wodzie. Do pierwszej grupy należy witamina D, którą ludzki organizm pozyskuje między innymi z syntezy cholesterolu i słonecznego światła. Jej niedobory mogą prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, na przykład wypadania zębów, powiększenia stawów kolanowych czy krzywicy.

Sanepid pilnie poszukuje pasażerów pociągu. Koronawirus wykryty u podróżnego, mogło dojść do wielu zarażeńSanepid pilnie poszukuje pasażerów pociągu. Koronawirus wykryty u podróżnego, mogło dojść do wielu zarażeńCzytaj dalej


Pierwsze objawy niedoboru witaminy D


Niedobór witaminy D potwierdzą przede wszystkim laboratoryjne badania krwi. W zapobieganiu przykrym skutkom ubocznym braków ważna jest także czujna obserwacja własnego ciała. Istnieją bowiem symptomy, które powinny skłonić doświadczającą ich osobę do wizyty u lekarza. Niektóre z nich są wyjątkowo niepozorne.


Telewizyjne reklamy sprawiły, że witamina D niemal od razu kojarzy się ze zdrowiem kości. Okazuje się, że jest w tym sporo prawdy - witamina D stanowi nieodłączny element w procesie przyswajania wapnia, co bezpośrednio rzutuje na kondycję kości. Niedobór cennego związku chemicznego w organizmie może objawiać się zatem nawracającymi bólami kości i stawów.


Równie alarmujący dla pacjenta powinien być również ból pleców i mięśni. Co mniej oczywiste, o deficycie witaminy D niekiedy informuje poczucie chronicznego zmęczenia, a nawet wystąpienie stanów depresyjnych. Brak energii dotyczy szczególnie kobiet.

Dzisiaj grzeje: 1. Powalające doniesienia dotyczące Łukasza Szumowskiego. Mało kto się spodziewał
2. Nie ominie cię rejestracja jeśli używasz jednego gadżetu. Czasu coraz mniej


Jak podaje portal webniusy.com, witamina D w dużej mierze odpowiada za wsparcie prawidłowej pracy układu odpornościowego, co przekłada się na towarzyszące jej niedoborom symptomy. Częste łapanie infekcji może zatem świadczyć o narastających brakach, podobnie jak powolne gojenie się ran.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające nagranie z udziałem Dagmary Kaźmierskiej trafiło do sieci. „Żeby mój Conanek nie zobaczył”
  2. TVN przekazało pilny apel z Sopotu. Sytuacja wymyka się spod kontroli. Nie jest dobrze
  3. Niewyobrażalna tragedia. Dzieci chciały schronić się przed burzą pod wiatą, nagle uderzył piorun, 10 ofiar śmiertelnych
  4. Nieoczywiste objawy niedoboru żelaza. Ma fatalny wpływ na nasz organizm, lepiej go nie lekceważyć
  5. Czy Polacy zaszczepią się przeciwko koronawirusowi? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
  6. Porażające, najpierw wynieśli kucharza z terenu restauracji, potem zakopali go w lesie. Wszystko nagrali i wrzucili do sieci

Następny artykuł